YİNE GAZETECİLİK CEZALANDIRILDI

“Devletin güvenliği  bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama” gerekçesiyle iki  gazetecinin yargılandığı  davada, yine gazetecilik cezalandırıldı.

Oda TV  Ankara Haber Müdürü  Müyesser Yıldız ile Tele-1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel’in yargılandığı davanın karar duruşmasında mahkum edilen, habercilik oldu. Suç uydurulan duruşmada, açık kaynaklı bilgilerin gazetecilik yapılmasıyla haberleştirilmesinden ötürü, Müyesser Yıldız’a ‘yasak bilgileri temin etmek’ ve ‘yasak bilgileri açıklamak’ suçlarından toplam 3 yıl 7 ay 10 gün, İsmail Dükel’e ise ‘yasak bilgileri temin etmek’ suçundan 1 yıl 15 gün hapis  cezası kararı verildi. Yıldız ve Dükel’e ‘yasak bilgileri temin etme’ suçundan verilen hapis cezasının ertelenmesine hükmedildi.

Tutuklu kaldığı süreler de göz önüne alınarak ‘cezaevine girmelerine gerek olmadığının ortaya çıktığı’ kararı değerlendiren Müyesser Yıldız’ın dediği gibi, yaşananların  ‘intikam davası’ olduğu bir daha anlaşıldı.

Suç olarak gösterilen haber ve tapelerin, kamuya açık olarak hala engellenmediği dikkate alınınca, ortada gizli bir bilgi ve belge olmadığı görülüyor. Ne var ki ‘cezalar’ peşinen uygulandı! 

Bir daha hatırlatmak istiyoruz ki, özgür medyanın ve halkın haber alma hakkının cezalandırılması ve sadece gazetecilik yapanlara zorlama biçimde ‘casus’ kılıfı giydirilmek istenmesi, olsa olsa hukukun sopa olarak araçsallaştırılmasıdır.

Uydurulmuş suçların peşinden koşulurken, yeni hukuki arayışların ve insan hakları eylem planlarının, hayallerden öteye taşınamayacağı da açıktır.

BASIN KONSEYİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın