UĞUR MUMCU’YU, ÖZLEMLE ANIYORUZ 

Cumhuriyetimizin kuruluş değerleri ve devrimlerin yılmaz savunucusu gazeteci- yazar Uğur Mumcu’yu, karanlık eller tarafından katledilişinin 29’uncu yıl dönümünde anıyoruz.

Basınımıza araştırmacı gazeteciliği getiren Uğur Mumcu, yurtsever bir aydındı. Yaşamı boyunca Cumhuriyet ve aydınlanma karşıtı karanlık odaklarla mücadele etti. Yolsuzlukların, haksızlıkların üzerine cesaretle gitti. Yayınladığı araştırma dosyaları, köşe yazıları ve kitaplarıyla, halka hep gerçekleri ulaştırdı. Gazeteciliği sadece ülkenin ve halkın çıkarlarını önceleyerek yaptı, güç odakları ve her türlü tehdit karşısında canı pahasına asla geri adım atmadı.

Başarılı bir gazeteci ve toplum aydınlanmasının cesur kalemi Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 günü Ankara’da evinin önünde, karanlık ellerin otomobiline yerleştirdiği bombanın infilak etmesiyle katledildi. Ne yazık ki, aradan geçen bunca yılda, cinayetin üzerindeki sis perdesi aralanamadı. Uğur Mumcu suikastının azmettirici, planlayıcı ve tetikçilerinin ortaya çıkarılamamasının utancını, ülke ve toplum olarak yaşamaya devam ediyoruz.

Basın Konseyi olarak, Uğur Mumcu’yu aramızdan koparılışının 29’uncu yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.

BASIN KONSEYİ  

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*