TÜRKÜ VE ELEŞTİREL SÖZLER BAHANE EDİLEREK YAĞDIRILAN YASAKLAR, HUKUKA AYKIRIDIR. RTÜK, ASLA ANAYASANIN ÜZERİNDE DEĞİLDİR.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) televizyon kuruluşlarına yağdırdığı hukuk dışı program yasaklama ve idari para cezalarının, siyasi baskılarla alındığı ortadadır.

TÜRKÜ çalındığı için HALK TV’ye 3 günlük program durdurma cezası veren RTÜK’ün, iktidarca atanmış birkaç kurul üyesi, ayrıca TELE 1, KRT, FOX TV, HALK TV ve TV 100 adlı televizyon kuruluşlarını, idari para cezalarıyla ekonomik açıdan köşeye sıkıştırma gayretleri, kabul edilemez.

Halkın haber alma hakkını yerine getirmekle yükümlü olan medyanın, türlü çeşitli yollarla sesini kısma gayretkeşliği, hukuka, yasalara, evrensel kurallara, ANAYASA teminatı altındaki basın özgürlüğüne aykırıdır.

İktidarın sopası olarak görevlendirilen bu kurumların, program yasaklamaktan ve idari para cezaları yağdırmaktan vazgeçmelerini bir daha hatırlatıyoruz. Basının susturulma çabaları karşısında, hukukun er geç uygulanmasını ve bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz.

BASIN KONSEYİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın