TELE 1’E 3 GÜN ‘EKRAN KARATMA’ CEZASI HUKUKA AYKIRIDIR 

RTÜK, BU KARARIYLA TELEVİZYONLAR ÜZERİNDE ‘İKTİDAR GİYOTİNİ’ OLMAYA SOYUNDU 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) program konuğu milletvekilinin, ifade özgürlüğü kapsamında Diyanet’i eleştiren sözlerini gerekçe göstererek, TELE 1 televizyon kanalına 3 gün ekran karartma cezası vermesi kabul edilemez.

Bu hukuka aykırı karar sadece TELE 1’in cezalandırılması değil, aslında halkın haber alma hakkını yerine getirmekle yükümlü olan medyanın, çeşitli yollarla sesini kısma çabasıdır. Üst Kurul’da iktidar kontenjanından seçilen üyelerin oy çokluğu ile alınan karar, TELE 1’in aynı maddeden bir ceza daha alması durumunda tamamen kapatılması hazırlığıdır. Aynı zamanda medyada sansürün nerelere kadar varacağını göstermiştir. 

RTÜK aldığı bu hukuk dışı kararlarla, kuruluş yasasında ‘özerk ve tarafsız kamu tüzel kuruluşu’ konumunu yitirdiğini, ‘muhalif’ televizyon kanalları üzerinde ‘iktidar giyotini’ görevine soyunduğunu kanıtlamıştır.

Basın özgürlüğünü tanımayan, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını gasp edenlere, hem aldıkları bu hukuk dışı kararların hem medya kuruluşlarına verdikleri ağır zararların, hukuki ve cezai karşılığı olduğu da açıktır. 

Basın Konseyi olarak, RTÜK’ü bir kez daha bağımsız ve özgür yayın yapan televizyon kanalları üzerinde ‘iktidar sopası’ olmaktan vazgeçmeye; kuruluş yasasındaki ‘görsel ve işitsel yayın hizmetleri alanında iletişim ve ifade özgürlüğünü, farklı görüşleri ve çoğulculuğu güvence altına almak, tekelleşmeyi önlemek’ olan asli görevini yerine getirmeye davet ediyoruz. 

BASIN KONSEYİ