RTÜK’ÜN, TELE 1’E VERDİĞİ 7 GÜN EKRAN KARARTMA VE AĞIR İDARİ PARA CEZASI, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ASKIYA ALINMASIDIR

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ifade özgürlüğü kapsamındaki bir yayını gerekçe göstererek TELE 1 televizyon kanalının bir hafta süreyle yayınının durdurulması ve en üst orandan idari parası cezası uygulaması kararı, ifade ve basın özgürlüğünün askıya alınmasıdır.

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın, ‘4 Soru 4 Cevap’ programındaki sözleri cımbızlanıp ‘montaj kaset’ ile önce sosyal medyada linç edilmesi; ardından gözaltına alınıp tutuklanmasının ardından şimdi de kanalı susturmak için RTÜK devreye girdi. Üst Kurul’da iktidar kontenjanından seçilen üyelerinin oylarıyla TELE 1 ekranlarının 7 gün süreyle karartılması ve yüzde 5 oranında idari para cezası uygulaması kararı alındı.

İktidarın talimatıyla hareket eden RTÜK hukuksuz kararıyla, Anayasal teminat altındaki ifade ve basın özgürlüğünü tanımadığını ortaya koydu.

TELE 1 hakkında verilen bu karar, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının gaspı olduğu kadar, iktidarın özgür ve bağımsız medyayı susturmak ve mümkünse yok etmek için RTÜK’ü araç olarak kullandığının kanıtıdır.

Basın Konseyi olarak iktidara bu yolun çıkmaz yol olduğunu hatırlatıyor; RTÜK’ü de ‘görsel ve işitsel yayın hizmetleri alanında iletişim ve ifade özgürlüğünü, farklı görüşleri ve çoğulculuğu güvence altına almak, tekelleşmeyi önlemek’ olan kuruluş yasasındaki asli görevine biran önce dönemeye davet ediyoruz.

BASIN KONSEYİ