RTÜK’Ü KURULUŞ AMACINA DÖNMEYE DAVET EDİYORUZ RTÜK’ÜN ‘MUHALİF’ KANALARA CEZA YAĞDIRMASI KABUL EDİLEMEZ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), iktidara yönelik her eleştiriyi suç sayan tavrını bir adım ileri taşıyarak, siyasi parti sözcülerinin açıklamalarını yayınladıkları gerekçesiyle 4 televizyon kanalına yine ceza yağdırdı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özer ve TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın, Gezi olayları davasında verilen ağır mahkûmiyet kararları sonrası yaptıkları tepki açıklamalarını yayınlayan Halk TV, TELE 1; KRT ve Flash TV’ye, ‘iktidarı küçük düşürme ve aşağılama’ gerekçesiyle yüzde 3 oranında idari para cezası verildi.

Üst Kurul’da iktidar kontenjanından seçilen üyelerin oy çokluğu ile verilen bu cezalar, seçim yaklaşırken muhalefet partilerine mensup siyasetçilerin ekranlara çıkarılması bir yana, iktidarı eleştiren açıklamalarının yayınlanmasını bile engellemeye yöneliktir.

RTÜK, bu cezalarla, eleştirel ve bağımsız yayın yapan televizyon kanalları üzerinde ‘iktidar sopası’ işlevini gördüğünü bir kez daha kanıtlamıştır. RTÜK’ün, ifade ve basın özgürlüğü ihlali olan bu tavrı asla kabul edilemez.

Basın Konseyi olarak, RTÜK’ü yasasında yer alan özerk ve tarafsız kamu tüzel kuruluşu olarak amacına uygun hareket etmeye; üstlendiği yayın hizmetleri alanında iletişim ve ifade özgürlüğünü, farklı görüşleri ve çoğulculuğu güvence altına alma asli görevini yerine getirmeye bir kez daha davet ediyoruz.

BASIN KONSEYİ