RTÜK, ‘İKTİDAR SOPASI’ OLMAYI BIRAKIP, ASLİ GÖREVİNE DÖNMELİDİR

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), haftalık toplantılarında iktidarın ‘muhalif’ gördüğü televizyon kanalarına ceza yağdırmaya devam ediyor. Halk TV ve Tele 1 ile Habertürk televizyonlarına yine cezalar verildi.

Üst Kurul’da iktidar temsilcisi üyelerin oy çokluğu ile verilen cezalara Halk TV’de Cumhurbaşkanının eleştirilmesi; Tele 1’de yayın yasağının ihlali ve internet sitesi üzerinden maddi destek sağlaması; Habertürk’te yayın konuğunun Musa Peygamber ile ilgili görüşlerini açıklaması gerekçe gösterildi.

RTÜK’ün yine, yeniden halkın haber alma hakkına engel olma telaşıyla televizyon kanallarına ceza yağdırması demokrasiye aykırıdır, ifade ve basın özgürlüğü ihlalidir. RTÜK’ün bu tür çabaları nafiledir, kabul etmiyoruz.

Yasal konumu özerk ve tarafsız kamu tüzel kuruluşu olan RTÜK’ü, ‘muhalif’ kanallar üzerinde ‘iktidar sopası’ gibi davranmaktan vazgeçmeye; yayın hizmetleri alanında iletişim ve ifade özgürlüğünü, farklı görüşleri ve çoğulculuğu güvence altına almak olan asli görevine dönmeye bir kez daha davet ediyoruz.

BASIN KONSEYİ