RTÜK, APAÇIK MEDYAYI TEHDİT ETMEKTEN VAZGEÇMELIDİR.

Ülkemizin yaşamakta olduğu en büyük yangın felaketinde canları pahasına çalışan televizyon habercilerini, gazetecileri kutlayacağımız yerde, RTÜK‘ün Televizyon Kanallarının yöneticilerine yaptığı uyarı ve tehdit örnekleri, demokratik ülkelerde asla yaşanmaz.

Günlerdir alevlere teslim olan dünya harikası bölgelerimizi ve yöre halkıyla çok sayıdaki canlının kaybını ekranlara , fedakarca çalışarak aktaran gazetecilere, baskıcı, sansürcü RTÜK MÜDAHALESİ Basın Özgürlüğüne büyük bir darbe indirmiştir.

Alevlerin arasından yapılan canlı yayınlarda ” felaketin her yönüyle yayınlanması değil, yangının söndürüldüğü yerlerin ekranlara taşınmasını” şart koşan RTÜK Üst Kurulu’nun gerçeğin gizlenmesi yönündeki baskıcı tavrını kabul etmek olanaksızdır.

RTÜK ‘e soruyoruz:

1. “Özel hattan” Televizyon yöneticilerine uyarı yaptığınız doğru mudur?

2. Uyarılarınız da Televizyon yöneticilerini ağır cezalara çarptırılmakla tehdit ettiniz mi?

3. Televizyon yöneticilerine istenilen tarzda sansürlü yayın yapılmadığı durumunda gazetecilere verilecek ağır cezanın bedeli nedir?

Gazeteciliğin demokratik ülkelerde olmayan bu tür keyfi davranış ve cezalarla tehdit edilmesi, çok açık sansür girişimidir.

Gazeteciler , kameramanlar, halkın gözüdür. Gözün gördüğü , gerçektir. Gerçeğin aktarılması ise Anayasanın teminatı altında yapılan gazetecilik faaliyeti ve BASIN ÖZGURLUĞU olduğunu bir daha hatırlatırız.

BASIN KONSEYİ


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın