POLİSİN, GAZETECİLERİN HABER TAKİBİNİ ENGELLEMESİ KABUL EDİLEMEZ

İstanbul’da ‘Kadına Şiddeti Önleme Günü’ nedeniyle İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapmak isteyen kadınlara müdahale eden polis, olayı takip eden gazetecileri de tartaklayarak basının habere ulaşım hakkını engellemiştir.

Gösteri yapma hakkını kullanarak 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü etkinliği için Taksim’e yürümek isteyen kadınları barikat kurarak engelleyen polis, çıkan olay sırasında görüntü almak isteyen gazetecilere müdahale etmiştir. Haber takibindeki gazetecileri tartaklayan polis, onlar arasında bulunan Birgün gazetesi muhabiri Yaren Çolak’ı bir süre gözaltına alınmış ve kötü muamelede bulunmuştur..

Polisin, kamusal görev yapan gazetecilerin habere ulaşım hakkını engellemesi, gözaltına alması asla kabul edilemez. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının gaspı olan böyle bir olaya hiçbir demokratik ülkede izin verilemez.

Basın Konseyi olarak, son dönemde gazetecilere yönelik giderek tırmanan polis şiddetinin durdurulması ve basın özgürlüğü ihlallerinin önlenmesi için siyasi iktidarı bir kez daha göreve davet ediyoruz.

BASIN KONSEYİ