LEVENT GÜLTEKIN’E SALDIRAN FAİLLERİN DERHAL YAKALANMALARINI VE İVEDİLİKLE YARGILANMALARINI BEKLİYORUZ!

24 saat önce, gazeteci Levent Gültekin Halk TV stüdyolarına 50 metre kala, kalabalık bir grubun fiziksel saldırısına uğramıştır.
Söz konusu saldırı, toplu bir biçimde, henüz günün aydınlık bir saatinde, megakent İstanbul’un en büyük meydanlarından birinde, hem de 8 Mart Günü nedeniyle meydanda çok sayıda güvenlik kuvveti mensubu varken yapılabilmiştir.
Bu, son birkaç yıl içerisinde çok sayıda gazeteciye dönük gerçekleştirilmiş fiziksel saldırıdan bir yenisi olarak yine kayıtlara geçmiştir.
Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası antlaşmalara, Anayasamıza, yasalara ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Anayasa Mahkemesi içtihatlarına göre, Devletimizin ifade ve basın özgürlüğünü koruma yükümlülüğü vardır. Bu, Devletimizin bir “pozitif yükümlülük” olarak, ifade ve basın özgürlüğünün serbestçe kullanılabileceği hür ve güvenli bir ortamı yaratmasını, bu haklarını kullanacak olan kişilerin güvenliğini temin etmesini ve onları herhangi bir saldırıdan korumasını zorunlu kılar.
Anayasamızdan ve insan hakları hukukundan kaynaklanan bu temel görevi karşısında, kamusal makamlarımız, 24 saat önceki Bakırköy bölgesindeki çok sayıdaki kamera kayıtlarında yer alan menfur saldırının faillerini en kısa sürede tespit etmek, yakalamak ve yargılanmak üzere adliyeye sevk etmekle yükümlüdürler.
Ayrıca, siyasal iktidar mensupları da, bu tür saldırıların hoş görüldüğü ve hatta teşvik edildiği izleniminin doğmaması, özendirmemesi için derhal, saldırıyı ve saldırganları en net ifadelerle kınamalıdırlar. Gitgide olağan hale gelen bu tür saldırıları önlemek için hangi önlemleri aldıklarını da kamuoyuna şeffaf ve tatmin edici bir biçimde açıklamak zorundadırlar.

Levent Gültekin’e yapılan saldırıyı yeniden şiddetle kınıyor; darp edilen meslektaşımıza ve Halk TV çalışanlarına geçmiş olsun diyoruz. Gültekin’e acil şifalar diliyoruz.

24 saat geçmesine karşın, kamusal makamların üzerine düşen konularda henüz gerekli adımları atmadığını endişeyle gözlemleyen Basın Konseyi olarak, gelişmeleri sıkı biçimde takip edeceğimizi kamuoyunun bilmesini isteriz.

BASIN KONSEYİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın