HRANT DİNK’İ ANIYORUZ

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i, karanlık odaklar tarafından düzenlenen suikastla katledilişinin 14’üncü yılında özlemle ve saygıyla anıyoruz.

Hrant Dink, iyi bir gazeteci olmanın yanında, ülkesine sevdalı bir aydındı. Yaşamı boyunca bu topraklarda barışın ve kardeşliğin yerleşmesi; halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğü için mücadele etti. Barış ve özgürlüklerin düşmanı olan odakların elbirliği ile 19 Ocak 2007 günü düzenlediği suikastta bir tetikçinin silahından çıkan kurşunlarla hunharca katledildi.

Ne yazık ki, Türkiye’nin yakın tarihindeki gazeteci ve aydınlara yapılan suikastlar gibi, Hrant Dink cinayeti de aradan geçen 14 yılda tam olarak aydınlatılamadı. Cinayeti planlayan perde arkasındakiler tam olarak ortaya çıkarılmadı ve hesap sorulmadı. Bu nedenledir ki, bugün de gazeteciler tehdit ediliyor, hedef gösteriliyor.

Gazeteciler büyük kentlerin göbeğinde güpegündüz sopalı ve silahlı saldırılara uğruyor, yaralanıyor, canlarına kastediliyor. Saldırganlar ise ya bulunamıyor yada yakalananlar aynı gün ellerini kollarını sallayarak emniyetten ve adliyeden serbest bırakılıyor.

Hrant Dink’i, katledilişinin 14’üncü yıldönümünde özlem ve saygıyla anarken; tüm gazeteci suikastlarının aydınlatılmasını; bugün de giderek artan gazetecilere yönelik saldırıların durdurulması için devletin bir an önce gerekli önlemleri almasını; halkın haber alma hakkı ile ifade ve basın özgürlüğüne saygı gösterilmesini talep ediyoruz.

BASIN KONSEYİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*