HALK TV EKİBİNE POLİS SALDIRISI KABUL EDİLEMEZ

Türkiye, ifade ve basın özgürlüğünün giderek kısıtlandığı; demokrasiden hızla uzaklaşıldığı bir ortama sürüklenirken, gazetecilere yönelen saldırılar artarak devam ediyor.  

Bir süredir karanlık odaklar ve çetelerin tehdit ve saldırılarına uğrayan basın mensupları son dönemde yine polis saldırılarına maruz kalmaya başladı. Boğaziçi Üniversitesi’ne  ‘atama rektör’ istemeyen öğrencilerinin direnişine destek için İstanbul Kadıköy’de düzenlenen gösteride polis basın mensuplarını da hedef aldı.  

Biber gazı, gaz kapsülü ve plastik mermilerin kullanıldığı polis müdahalesinde bir çok gençle birlikte, olayları takip eden Halk TV muhabir Erdinç Yılmaz ve kameraman Murat Erkmen de yaralandı ve hastanede tedavi gördü. Halk TV ve yaralanan meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz.  

Halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğünü  hedef alan, ülkeyi demokratik hukuk devleti olmaktan çıkarıp ‘polis devleti’ görüntüsü veren bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. 

Ülkemiz üniversitelerinin siyasetin arka bahçesi yapılma gayretlerinden uzaklaşılarak, ”geleceğimiz” olan öğrencilerimizin özgür,çağdaş eğitim koşullarında yetiştirilmelerinin,

Siyasi baskılardan uzak,tutuklamaların, gözaltıların,şiddetin, dayatmacı zihniiyetin egemen olmadığı sürecin özlemi içinde olduğumuzu  ve bu uğurda çalışacağimizi 

Kamuoyuyla bir daha paylaşıyoruz. 

BASIN KONSEYİ 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın