EL CEZİRE MUHABİRİNİN ÖLDÜRÜLMESİNİ KINIYORUZ

Filistin’de görev yapan gazetecilere, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu Katar merkezli El Cezire Televizyonu muhabiri Shireen Abu Akleh’ın başından vurularak öldürüldü ve yerel gazeteci Ali es Sumudi yaralandı. Savaşın tarafı olmayan gazetecilere yönelik bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

El Cezire yetkilileri, Batı Şeria’daki mülteci kampında meydana gelen olayda, Kudüs doğumlu olan 51 yaşındaki deneyimle gazeteci Shireen Abu Akleh’in, kimliğini tanıtan basın yeleği giymesine rağmen hedef alındığını açıklandı. Saldırının uluslararası yasalar ve normlara aykırı, düpedüz tasarlanmış cinayet olduğu belirtildi.

Bu olay aynı zamanda çatışma bölgelerinde görev yapan gazetecilerin korunmasına yönelik Birleşmiş Milletler kararlarının ihlalidir. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için çabalayan bir kadın gazetecinin katledilmesi, asla affedilmeyecek insanlık suçudur.

Basın Konseyi olarak Filistinli gazeteci Shireen Abu Akleh’ın katledilmesini kınıyor, ailesine ve mesai arkadaşlarıyla El Cezire Televizyonu mensuplarına başsağlığı diliyoruz.

BASIN KONSEYİ