BÖLGESEL SEMİNERLERİN DÖRDÜNCÜSÜ SAMSUN’DA YAPILDI

“Güney Avrupa’da Medya’da Güven Oluşturmak: Kamusal Bir Görev Olarak Gazeteciliğe Destek” projesi çerçevesinde Basın Konseyi öncülüğünde, UNESCO ve Avrupa Birliği desteğiyle uygulamaya sokulan bölgesel seminerlerin bir yenisi Samsun’da düzenlendi.

Atakum Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Önok “Medyada Etik ve Etik Denetimi” hakkında bir konuşma yaptı. Önok, basın özgürlüğünün demokrasi açısından önemini, etik özdenetimin amacını ve işlevini, Basın Konseyi’nin bu konudaki rolünü, basın mesleğinde geçerli olan etik ve hukuki kuralları örnekleriyle birlikte izah etti.

Samsun Gazeteciler Cemiyeti’nin desteğiyle düzenlenen seminerin açılış konuşmasını Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı yaptı.

Etkinliğe CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ, Atakum Belediye Başkanı Serhat Türkel, CHP Atakum İlçe Başkanı Adem Kürek, siyasi parti ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Samsun Gazeteciler Cemiyeti Yönetimi ile Araştırma Geliştirme Kurulunun yanı sıra yeni kurulan Samsun Gazeteciler Cemiyeti Engelli Komisyonu üyeleri de katıldı.

Basın Konseyi’nin Güney Avrupa’da Medya’da Güven Oluşturmak: Kamusal Bir Görev Olarak Gazeteciliğe Destek’ projesi çerçevesinde düzenlediği bölgesel toplantılar, İstanbul ve İzmir’de devam edecek. Toplantılar tüm gazetecilerin (ve ilgili diğer herkesin) katılımına açıktır.