BKYK KARARI 2023-18

BASIN KONSEYİ, HABER2000 İNTERNET SİTESİHAKKINDAKİ ŞİKÂYETTE ‘KINAMA’ KARARI VERDİ

YÜKSEK KURUL KARARI

DOSYA NO                  :  2023 – 18

KARAR TARİHİ : 12.04.2023

ŞİKÂYET EDEN           TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetimi
Konur Sokak 4/3 YENİŞEHİR / ANKARA

VEKİLİ  :  Av. Gökçe BOLAT
Konur Sokak 4/3 YENİŞEHİR / ANKARA

ŞİKAYET EDİLEN   : Göktürk TUNÇTÜRK (HABER 2000 Genel Yayın Yönetmeni)

ŞİKAYET KONUSU       :

HABER2000.COM internet haber sitesinde 24 – 27.02.2023 tarihlerinde yayınlanan “Maalesef hala başkan” ve “Melih Gökçek’ten Ankara Mimarlar Odası Başkanı Karakuş Candan’a şamar gibi gönderme” başlıklı haberler ile “Ankara Mimarlar Odası’nın bankamatik başkanından milli rezalet” başlıklı köşe yazısında, Basın Meslek İlkeleri’nin ihlal edildiği iddiasıyla şikâyette bulunulmuştur.

Şikâyetçi olan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve yöneticilerinin vekili Av. Gökçe Bolat, Basın Konseyi’ne 16.03.2023 tarihinde yaptığı başvuruda, söz konusu haberler ile köşe yazısında müvekkillerine hakaret edilip iftira atıldığını iddia etmiştir. Başvuruda özetle şu ifadeler yer almıştır:

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve tüm Yönetim Kurulu üyeleri kapsamlı bir itibarsızlaştırma çabasıyla hedef gösterilmiştir. Bilinçli şekilde müvekkiller hakkında kamuoyunda olumsuz algı oluşturmaya yönelik haberler ile köşe yazısında gazetecilik meslek etiği ihlal edilmiştir.”

Başvuruda, şikâyet edilen hakkında Basın Meslek İlkeleri’nin 3, 4, 6 ve 13’üncü maddelerini ihlalden karar alınması talep edilmiştir.

UZLAŞMA ÖNERİSİ

Şikâyet başvurusu, şikâyet edilen HABER2000.COM Genel Yayın Yönetmeni ve köşe yazarı Göktürk Tunçtürk’e PTT ile gönderilmiş ve posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir.

Şikâyet edilen, başvurudaki iddialara süresinde yanıt vermemiş ve taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.

GENEL SEKRETERLİK GÖRÜŞÜ     :

Şikâyete konusu haberlerden ilki 24.02.2023 tarihinde “Maalesef hala başkan. TMO Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve yönetimine, terör örgütü PKK’nın propagandasını yapmak suçundan 1 yıl 8’er ay hapis cezası verildi” başlığı ile yayınlanmıştır.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinin, 2021 yılında basın ödülü verilenler arasında terör örgütü PKK ile iltisaklı olduğu belirtilen ve yurt dışından yayın yapan JİN TV programcısı Güler Yıldız Bastion’un bulunması nedeniyle haklarında açılan dava konu edilmiştir. Şube Başkanı ile yönetim kurulu üyelerinden 3’ü hakkında ‘terör örgütü propagandası’ suçundan 1 yıl 8’er ay hapis cezası verip hükmün açıklanmasını geri bırakan mahkeme, 2 yönetim kurulu üyesinin beraatına, 1 üye hakkında ise karar alınmasına gerek görülmediğine kararı vermiştir. Haberde sanıkların ve avukatının duruşmadaki savunmalarına ve kararın açıklanmasının ardından adliye çıkışında yaptıkları açıklamalara da yer verilmiştir. Eleştirel kurgu ve üslupla yayınlanan haber gerçek, güncel ve yayınlanmasında kamusal yarar vardır; etik ihlalinden söz edilmemesi gerekir.

İkinci haber “Melih Gökçek’ten Ankara Mimarlar Odası Başkanı Karakuş Candan’a şamar gibi gönderme” başlığı ile yayınlanmış, Melih Gökçek’in bir tweeti konu edilmiştir. Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı (ABB) olan Melih Gökçek, bu tweete “21 yıl ABB Başkanlığı görevini yaptım, bu kadın Çankaya’da çalıştı. ABB’de çalışsaydı samimi söylüyorum bu kadına umumi tuvalet projesi bile çizdirmezdim” ifadelerini kullanmıştır. Bu tweetin eleştirel ifadelerle haberleştirilmesi etik ihlali oluşturmaz.

Şikâyet edilen “Ankara Mimarlar Odası’nın bankamatik başkanından milli rezalet. Sen kendini ne zannediyorsun Karakuş Candan? Derhal istifa et” başlıklı köşe yazısında, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticilerine ‘terör propagandası’ suçundan ceza verilmesi ve şikâyetçinin daha önce çalıştığı Çankaya Belediyesi’ndeki memuriyetten çıkarılması konu edilmiştir. Haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni olan Göktürk Tunçtürk (Cafer Uğurlu) imzalı yazıda özetle şu ifadelere yer verilmiştir:

Bugün sizlere 7 yıl Çankaya Belediyesi’nde çalıyor gözüken, fakat türlü oyunlarla izinli ve raporlu gözükerek halkın belediyesini söğüşleyen, daha doğrusu halkın parasını Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in bilisi dahilinde çalan, sahte halkçı, sahte Atatürkçü, sahte solcu Ankara Mimarlar Odası’nın bankamatik başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın yeni bir skandalından bahsedeceğim…

Şimdi bu halkçı maskeli bankamatik Mimar Başkan, yakın geçmişte PKK yayın organı olduğunu ve dağdaki teröristlerden bazılarını da bu TV kanalında sözde muhabir olarak kullandığını herkesin bilmesine rağmen bu sözde TV’nin eli silahlı kadın teröristine kendi haberlerini yapıyor diye çevre ödülü verdiler.

Yahu Karakuş Tezcan, sen kendini ne sanıyorsun. Halkın belediyedeki parasını söğüşledin ve ihanetin mahkeme kararıyla tescillendi. Zerre kadar toplum ve mesleki ahlakın varsa istifa et. Yolun sonu geldi Karakuş Tezcan.”

Köşe yazısındaki şikâyetçiye yönelik ‘belediyeyi söğüşleyen’, ‘halkın parasını çalan’, ‘yolun sonu geldi Karakuş Tezcan’, ‘eli kanlı kadın teröriste çevre ödülü verdiler’ ifadeleriyle eleştiri sınırları aşılmış, hakaret edilip suç isnadı yapılarak ağır etik ihlalinde bulunulmuştur.

Açıklanan bu nedenlerle şikâyet edilen şikâyete konu haberlerde sorun olmamakla birlikte “Ankara Mimarlar Odası’nın bankamatik başkanından milli rezalet. Sen kendini ne zannediyorsun Karakuş Candan? Derhal istifa et” başlıklı köşe yazısında, Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4’üncü maddesinin ihlal edildiği kanaatindeyiz. Şikâyet edilen hakkında ‘KINAMA’ kararı alınmasını öneririz.

YÜKSEK KURUL DEĞERLENDİRMESİ :

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 12.04.2023 tarihinde yaptığı toplantısında şikâyet başvurusunu görüşmüştür. Genel sekreterin raporunun okunmasının ardından dosyanın müzakeresine geçilmiş ve söz alan üyeler rapordaki tespitlere katıldıklarını dile getirmiştir.

Şikâyete konu haberlerde, şikayetçi Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve yönetimine yönelik eleştiriler ağır ve sarsıcı olsa da ifade özgürlüğü sınırlarında kabul edilebileceğini belirten üyeler, ancak köşe yazısının eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığını vurgulamıştır. Üyeler, köşe yazısında Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a yönelik hakaret ve aşağılayıcı ifadelere yer verilmesi ve iftira atılmasının ağır etik ihlali olduğu görüşünde birleşmiştir.

Söz konusu yazının, kamusal görev yapan şikâyetçinin kariyerine ve toplumdaki saygınlığına zarar vermek, iftira atıp hakaret etmek amacıyla yayınlandığını saptayan üyeler, şikâyet edilen hakkında ‘KINIMA’ kararı alınmasında ittifak etmiştir.

SONUÇ :

Yüksek Kurul, müzakerenin tamamlanmasının ardından oylamaya geçmiştir. Şikâyet edilen köşe yazısında Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4’üncü maddelerinin ihlal edildiğini OY BİRLİĞİ ile saptanmış ve yine OY BİRİLĞİ ile ‘UYARI’ kararı alınmıştır.

Sonuç olarak şikâyet edilen HABER2000.COM internet haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni Göktürk Tunçtürk (Cafer Uğurlu) hakkında, Basın Meslek İlkeleri’nin 4’üncü maddesini ihlalden OY BİRLİĞİ ile ‘KINAMA’ yaptırımı uygulanmasına karar verilmiştir.