BKYK KARARI 2022-56

BASIN KONSEYİ, YENİDEMOKRASİ31.NET İNTERNET HABER SİTESİ HAKKINDAKİ ŞİKÂYETTE, ‘UYARI’ KARARI VERDİ

YÜKSEK KURUL KARARI

DOSYA NO               : 2022- 56

KARAR TARİHİ : 21.12.2022

ŞİKÂYET EDEN  : Cem TEKİNOĞLU (Bilgi İşlem Daire Başkanı.)

ŞİKAYET EDİLEN : Yeni Demokrasi Gaz. (yenidemokrasigazetesi@gmal.com.)

ŞİKAYET KONUSU     :

YENİDEMOKRASİ31.NET internet haber sitesinde 7.11.2022 tarihinde yayınlanan “Cem Tekinoğlu’na ‘Tacizci’ diyen öğrenciye dava açıldı” başlıklı haberde Basın Meslek İlkeleri’nin ihlal edildiği iddiasıyla şikâyette bulunmuştur.

Şikâyetçi olan Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu, Basın Konseyi’ne 9.11.2022 tarihinde yaptığı başvuruda, şikâyet konusu haberin kendisini itibarsızlaştırmak amacıyla yayınlandığını savunmuştur. Kendisine sosyal medyadan iftira atan bir kişi hakkında şikâyetçi olduğunu, haberde hakkında dava açılan bu kişinin adı bile yazılmazken kendisine ‘tacizci’ suçlamasında bulunulduğunu söyleyen şikâyetçi, başvuruda şu ifadelere yer vermiştir:

Haber içeriği incelenirse siyasi görüşüm nedeniyle şahsımı itibarsızlaştırmak amacıyla haber yapıldığı görülecektir. Hukuki hakkımı kullanarak, hali hazırda üniversite öğrenici olmayan Dilara Aras adlı kişiden şahsıma yönelik paylaşımları nedeniyle şikâyetçi oldum. Şikâyetçi olduğum kişinin adı dahi anılmamıştır. Tacizci tırnak içine alınarak sanki gerçekmiş gibi adeta şahsıma hakaret edilmiştir. Hakkımda bugüne kadar adli ve idari hiçbir soruşturma açılmamıştır. Yapılan haberler aşağıda belirtilen Basın Meslek İlkelerine aykırıdır.”

Başvuruda, haberde Basın Meslek İlkeleri’nin 12 ayrı maddesinin ihlal edildiği ileri sürülerek, şikâyet edilen hakkında gereken kararın alınması talep edilmiştir.

UZLAŞMA ÖNERİSİ

Şikâyet başvurusu şikâyet edilen YENİDEMOKRASİ31.NET internet haber sitesi yönetimine, sitenin web sayfasındaki yenidemokrasigazetesi@gmail.com iletişim adresine gönderilmiştir.

Şikâyet edilen, başvurudaki iddialara süresinde yanıt vermemiş ve taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.

GENEL SEKRETERLİK GÖRÜŞÜ     

Şikâyet edilen haber YENİDEMOKRASİ31.NET internet haber sitesinde 7.11.2022 tarihinde “Cem Tekinoğlu’na ‘tacizci’ diyen öğrenciye dava açıldı” başlığı ile yayınlanmıştır. Şikâyetçinin fotoğrafına da yer verilen haberin metni şöyledir:

DERSİM- Cem Tekinoğlu’na ‘tacizci’ diyen öğrenciye dava açıldı.

Munzur Üniversitesi’nde kadın öğrencilere yönelik tacizle gündeme gelen Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu’na ‘tacizci’ diyen öğrenciye dava açıldığı öğrenildi.

Bir paylaşımda ve beyanlarında Cem Tekinoğlu için ‘yalaka ve tacizci’ beyanlarında bulunan kadın öğrenci için savcılık iddianame hazırladı. AKP’den milletvekili aday adayı da olan Tekinoğlu hakkındaki iddialar sonuçlandırılmadan ve herhangi bir işlem yapılmadan, kadın öğrenciye dava açıldı.

Tekinoğlu için taciz iddialarını dile getiren kadın öğrencinin hapsi isteniyor.”

Haberin konusu, şikâyetçiye yönelik sosyal medya paylaşımında ‘yalaka ve tacizci’ diyen öğrenci hakkında açılan davadır. Üniversitede daire başkanlığı görevinin yanı sıra bir siyasi partiye mensubiyeti bulunan, kamu görevlisi ve siyasetçi olan şikâyetçi, toplumdaki saygınlığını hedef aldığı iddiasıyla öğrenci hakkında yargıya başvurmuştur. Savcılık şikâyeti incelemiş ve soruşturmaya gerek görmüş, iddianame hazırlanarak dava açılmıştır. İddianamede şikâyetçi olan daire başkanı mağdur/davacı, ona ‘yalaka ve tacizci’ suçlamasında bulunan öğrenci şüpheli/davalı olarak yer almıştır. Bilim yuvası üniversitede ‘taciz’ iddiasında bulunulması ve bunun dava konusu olmasının haber değeri vardır.

Gazetecinin görevi olayları araştırıp gerçeği ortaya çıkarmak, gizlemeden, bozmadan ve çarpıtmadan kamuoyuna aktarmaktır. Şikâyet edilen haberde olayın öznesi olan şüpheli sadece ‘kadın öğrenci’ denilip adı rumuzlu olarak da verilmeyip gizlenirken; mağdur ise açık adı, görevi, fotoğrafı, siyasi aidiyeti açıkta yazılarak teşhir edilmiştir. Haberde ‘objektiflik’ ölçütü gözetilmeyip, iddianame içeriğine yer verilmediği gibi; şikâyetçinin kişilik hakları ihlal edilerek, etik ihlalinde bulunulmuştur.

Açıklanan bu nedenlerle şikâyet edilen köşe yazısında Basın Meslek İlkeleri’nin, “Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4’üncü maddesinin ihlal edildiği kanaatindeyiz. Şikâyet edilen hakkında Basın Meslek İlkeleri’nin 4’üncü maddesini ihlalden ‘UYARI’ kararı alınmasını öneririz.

YÜKSEK KURUL’UN DEĞERLENDİRMESİ :

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, şikâyet başvurusunu 21.12.2022 tarihinde yaptığı toplantıda görüşmüştür. Genel Sekreterin raporunu okumasının ardından Yüksek Kurul dosyanın müzakeresine geçmiştir.

Söz alan üyeler, şikâyet edilen haberde etik ihlali olup olmadığı konusunda farklı görüş açıklamışlardır.

Etik ihlali olmadığı görüşündeki üyeler, haberin konusunun şikâyetçiye ‘tacizci’ suçlamasında bulunan kişi hakkında açılan dava olduğunu, dava içeriğine ilişkin başkaca bilgi olmasa da görünür gerçeğin yansıtıldığını savunmuştur. Genel Sekreterlik raporunda, haberde davadaki mağdurun açık kimliği ve fotoğrafı yayınlanıp ifşa edilirken, olayın asıl öznesi olan yargılanan kişinin sadece ‘kadın öğrenci’ denilip kimliğinin gizlendiği eleştirisine katılmadıklarını söyleyen bu üyeler, konusu ‘taciz’ olan haberde kadının kimliğinin gizlenmesinin yerinde ve gerekli olduğunu dile getirmişlerdir.

Buna karşın Yüksek Kurul’da çoğunluk, haberde etik ihlali olduğunu savunmuş ve Genel Sekreter raporundaki tespitleri isabetli bulmuştur. Haberin güncellik ve gerçeklik koşullarına uygun olması gerektiğini vurgulayan üyeler, şikâyet konusu haberde ise davanın seyri ve iddianame içeriğine ilişkin herhangi bir bilgiye yer verilmediğini; haberin bir haberde bulunması gereken asgari koşulları taşımadığını savunmuşlardır. Üyeler, davada mağdur konumundaki şikâyetçinin haberde açık kimliği, üniversitedeki görevi ve siyasi görüşüne yer verilmesi, fotoğrafının da abartılı kullanmasının ifşa amacına yönelik olduğunu ve hakkında ‘tacizci’ algısı yaratıldığını dile getirmişlerdir. İnternette adı ve taciz sözcüğü yazılıp arama yapıldığında, şikâyetçinin fotoğrafıyla birlikte bu haberin çıktığına, bunun da itibar suikastı olduğuna üyeler tarafından dikkat çekilmiştir.

SONUÇ :

Müzakerenin tamamlanmasının ardından oylamaya geçen Yüksek Kurul, şikâyet konusu haberde, Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4’üncü maddesinin ihlal edildiğini OY ÇOKLUĞU ile saptamış, şikâyet edilen hakkında OY BİRLİĞİ ile ‘UYARI’ kararı almıştır.

Sonuç olarak şikâyet edilen YENİDEMOKRASİ31.NETinternet haber sitesi hakkında Basın Meslek İlkeleri’nin 4’üncü maddesini ihlalden OY BİRLİĞİ ile ‘UYARI’ yaptırımı uygulanması kararı verilmiştir.