BKYK KARARI 2021-03

BASIN KONSEYİ, GERÇEK FETHİYE GAZETESİ HAKKINDA ‘ŞİKAYETİN YERSİZLİĞİ’ KARARI VERDİ

YÜKSEK KURUL KARARI

DOSYA NO : 2021- 03

KARAR TARİHİ : 27.01.2021

ŞİKAYET EDEN : Hülya ERGİN

ŞİKAYET EDİLEN : 1 – Fatih DERELİ (Gerçek Fethiye gazetesi muhabiri)
(Atatürk Caddesi Likya İş Merkezi Kat: 3 No: 306 FETHİYE / MUĞLA)

2- Ersin DAL (Gerçek Fethiye Gazetesi Yazı İşleri Müdürü)
(Atatürk Caddesi Likya İş Merkezi Kat: 3 No: 306 FETHİYE / MUĞLA)

ŞİKAYETİN KONUSU :

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde yayın yapan Gerçek Fethiye gazetesi ve internet sitesinde 02.12.2020 tarihinde yayımlanan ‘Bu sitede kim haklı’ başlıklı haberde ve videoda, gazeteye yaptığı açıklamanın tamamının yayınlanmadığını ve araştırılmadan gerçeğe aykırı bilgilerin yer aldığını ileri süren Hülya Ergin, kendisine iftira atıldığını, iş hayatının zarara uğradığını iddia ederek şikayette bulunmuştur.

Fethiye’de emlak ofisi sahibi olan şikayetçi Hülya Ergin, bir sitede kendisine ait bahçeli evde oturduğunu, sokakta yaralı ve hasta köpekleri sahiplenip evinde baktığı belirterek, bu nedenle komşuları ve site yönetimi tarafından istenmediğini; köpeklerinin tahliyesi için dava açıldığını söylemiştir. Emekli bir emniyet mensubu olan site yöneticisinin, jandarma ve belediye zabıtasını kullanarak kendisine psikolojik baskı uygulattığını ileri süren Hülya Ergin, başvurusunda şu ifadelere yer vermiştir:

Hiçbir yetkili kurumdan ne köpeklerim ne de kendim için destek göremeyince, basın yolu ile sesimi duyurmak istedim. Site yönetiminin köpeklerime açmış olduğu tahliye davası için Fethiye’de yayın yapan, Gerçek Fethiye Gazetesi, FRT TV Yetkilisi olan Erdoğan beyden yardım istedim. 02.12.2020 tarihinde sabah 09:45’te hayvan sever arkadaşlarım geldi Jandarmanın müdahalesi ile herkes gitmek zorunda kaldı. Tekrar Erdoğan beyi aradım şimdi geliyoruz dedi ve onlar geldiğinde birkaç arkadaş dışında kimse kalmamıştı. Sadece benimle röportaj yaptılar, bir kaç resim çekip gittiler. Bu haberin, tv, gazete ve tüm sosyal medyada yayınlanacağını söylediler.

Ertesi gün internetten videoyu seyrettiğimde inanamadım. Benim röportajımın bir kısmını yayınlayıp, benim karşımda olan kişilerin, adımı kullanarak, iftira ve karalamalarla dolu röportajlarını uzun uzun yayınlamışlar.

Benim Fethiye’de kendime ait bir emlak acentem var ve yaklaşık 10 yıldır burada esnafım. Bir anda, bu yayınlarla, dolandırıcı, sahtekar, yalancı, hayvan üretimi yapan ve onlara işkence uygulayan bir kadın haline getirildim. Yayınlanan röportajdaki tüm suçlamalar yalandır. Bu gazete benimle ve olaylarla ilgili hiçbir araştırma yapmadan hatta bana destek olmak için gelen arkadaşlarımdan herhangi bir bilgi almadan, onlarla röportaj yapma gereği görmeden bu yayını yapmış ve beni maddi ve manevi olarak zarara uğratmışlardır.

Söylenenlerin doğruluğunu yapmış olduğum şikayetlerden ve devam eden davalardan sonuçlarını öğrenmeleri mümkün iken, tamamen taraflı ve sorumsuz bir şekilde yayın yapmışlardır. Burası küçük bir yer herkes birbirini tanır. Ayrıca, sosyal medyada, bana güvenip destek olan o kadar insan bir anda tüm desteğini çekti. Hayatımı hayvanlara adamışken beni bu duruma düşürdüler.”

Başvuruda şikayet edilen yayının Basın Meslek İlkeleri’nin 2, 3, 4, 6, 9 ve 10’uncu maddelerini ihlal ettiği ileri sürülerek şikayet edilenler hakkında yaptırım uygulanması da talep edilmiştir.

UZLAŞMA ÖNERİSİ        :

Şikayet başvurusu, haberde imzası bulunan Gerçek Fethiye gazetesi muhabiri Fatih Dereli ile yazı işleri müdürü Ersin Dal’a, 16.12.2020 tarihinde PTT aracılığı ile ulaştırılmıştır. Posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir.

Şikayet edilenler süresi içinde yazılı yanıt vererek, şikayet başvurusundaki iddiaları reddetmiş ve taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.

ŞİKAYET ETİLENLERİN YANITI :

Şikayet edilen Fatih Dereli ve Ersin Dal tarafından, bünyesinde Gerçek Fethiye ve Dost gazeteleriyle, Fethiye Radyo ve Televizyonu (FRT) bulunan Sed Medya Şirketi’nin mührünün de yer aldığı yazılı yanıtta şu ifadelere yer verilmiştir:

Bu sitede kim haklı başlıklı haber şikayetçi Hülya Ergin’in haber vermesi üzerine adı geçen siteye gidilmiş ve haberimizde olduğu gibi Hülya Ergin isimli şahıs, komşuları tarafından köpeklerinin öldürüldüğünü iddia etmiştir. Hem şikayetçi Hülya Ergin’in hem de sitede karşı taraf olan kişi ve kişilerin, yani site sakinlerinin de demeçleri alınmış, tek taraflı haber yapılmamıştır. Yapılan röportajlarla birlikte ‘Bu sitede kim haklı?’ başlıklı haberi Basın Yasası kuralları çerçevesinde hazırlayıp, ekteki gazete ve FRT Televizyonu bünyesinde de yayınladık.

Ekte size sunduğumuz ve sizin kurumuzun da bize gönderdiği ‘Bu sitede kim haklı?’ haberi, ilkeli ve tarafsız yayıncılık çerçevesinde yayınlamış bulunmaktayız. Kurulunuza şikayette bulunan Hülya Ergin’in beklediği tek taraflı yayıncılık yapılmamış, karşı tarafın da görüşleri alınmıştır.”

Haberde kimsenin suçlu ilan edilmediği, basın etik kurallarına uygun hareket edilerek tarafların görüşlerine yer verildiği, habere ‘kim haklı’ denilerek kimsenin suçlu gösterilmediği ve tarafların çeşitli konularda davalık oldukları için yargıyı etkileyecek herhangi bir ifadenin yer almaması için titizlik gösterildiği kaydedilen yanıta, haberin hem videosu, hem yer aldığı gazete kupürleri ve sosyal medya hesaplarının görüntülerini de eklemişlerdir.

GENEL SEKRETERLİK ÖNERİSİ         :

Şikayet edilen haber, Fethiye merkezli Sed Medya’nın bünyesinde yerel yayın yapan Fethiye Gerçek ve Dost gazetelerinde 03.12.2020 tarihinde, Fethiye Radyo Televizyonu’nda ise 02.12.2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Bu sitede kim haklı?’ başlığı ile yayımlanan haberin spotunda “Fethiye’nin Çiftlik Mahallesi’nde bulunan Çağlar Sitesi’nde yaşanan olayda kim haklı? Emlakçılık yapan Hülya Ergin isimli şahıs komşuları tarafından köpeklerinin öldürüldüğünü iddia ederken, diğer site sakinleri ise Ergin’in evinde 20 civarında köpeğe baktığını, çevreye rahatsızlık verdiğini dile getirdiler” ifadeleri yer almıştır.

Haber metninde ise 141 konutun bulunduğu sitenin kış nüfusunun 200, yaz nüfusunun 1000’i bulduğu, burada kendisine ait evde oturan Hülya Ergin’in evinde 7 sokak köpeğine baktığını; bir çok köpeğin de sahiplenilmesine öncülük ettiğ; çevrede bulunanlar tarafından bir köpeğinin öldürüldüğünü ve taşlı saldırıya uğradığını söylediği belirtilmiştir. Zor durumda olduğunu söyleyen Hülya Ergin’in Köpeklerimden dolayı çok büyük sıkıntı yaşıyorum. Sitede hayvan beslemek yasak olmamasına rağmen, site yönetimi köpeklerimi istemiyor. Sürekli bana zarar vermek için uğraşıyorlar. Köpeğimi öldürdüler. İşimi yapamıyorum. Bütün müşterilerime benim hakkımda iftira atarak, iş yapmamı engellediler. Evimde 7 köpeğim var. Sokakta zor durumda olan köpekleri sahiplenip, sonra sahiplendiriyorum. Sahiplendirme yapana kadar köpekler evimde kalıyor” sözlerine de haberde yer verilmiştir.

Hülya Ergin’in suçladığı site yöneticisi emekli polis Faruk Ak, eski site yöneticisi emekli öğretmen Türkan Doğrar Şohoğlu, site sakinlerinden Özlenen Nur Çelik ve Nurten Hinz’in görüşleri de haberde yer almıştır.

Site yöneticisi Faruk Ak, sitede yaşayanların yüzde 90’ının evde hayvan beslediğini ve bunlardan hiçbir şikayet gelmediğini; Hülya Ergin’in ise sitenin ortak alanında 20 kadar köpek beslediği için çevreyi rahatsız ettiğini ve köpeklerin çocukları ısırdığını; çok sayıda site sakiniyle davalık olduğunu; onun yüzünden bazı komşularının evlerini sattığını ileri sürmüş, “Bize iftira atıyor. İşini homofis yapan bir kişinin işini nasıl engelleyebiliriz” demiştir.

Eski yönetici Türkan Doğrar Şohoğlu, sitede herkesin hayvanı olduğunu ancak kimsenin onlardan şikayet etmediğini; Hülya Ergin’in hayvan sever olduğunu ancak bir insanın evinde 20 köpeğin barınamayacağını belirterek, asıl mağdurun sitede yaşayanlar olduğunu savunmuştur.

Site sakilerinden Özlenen Nur Çelik de Hülya Ergin’in köpeklerinin iki kez saldırısına uğradığını ve onunla mahkemelik olduğunu, köpekler yüzünden evine geçerken korku yaşadığını ve sabah akşam havlamalarından rahatsız olduğunu ileri sürmüştür. Yine site sakinlerinden Nurten Hinz ise kendisinin 3 köpeği olduğunu ancak kimsenin şikayet etmediğini belirterek, “Hülya Ergin’e arsa alıp köpeklere orada bakmayı teklif ettim. Tüm maddiyatını karşılayabileceğimi söyledim. Ama uzlaşmak yerine beni dolandırdı” demiştir.

Şikayetçi Hülya Ergin başvurusunda belirttiği gibi, hayvan severliğini öne çıkarıp, oturduğu sitenin yönetimi ve komşularıyla yaşadığı sorunu, siteye davet ettiği hayvan severlerle birlikte basına açıklama yaparak kamuoyuna duyurmak istemiştir. Ancak gazeteciler gelene kadar hayvan severler dağılmış ve toplu bir açıklama mümkün olmamıştır. Şikayetçi, hayvan sever olduğunu, bu nedenle site yönetimi ve komşularıyla yaşadığı sorunları anlatmış ve onlara yönelik suçlamalarda bulunmuştur. Sonra da hayvan sever hassasiyetiyle kendisine ayrıcalık tanınacağı, yaptığı açıklamaların noktası virgülüyle yayınlanacağı beklentisine girmiştir.

Oysa gazeteciliğin temel ilkelerinden biri, haberlerde tarafsızlığa titizlik gösterilmesi, ortaya atılan iddia ve suçlamalara muhatap olan tarafın görüşüne de dengeli olarak yer verilmesini gerektirmektedir. Şikayet edilen gazeteciler, haberciliğin bu temel ilkesini uygulamış, şikayetçinin suçlamalarına karşı, suçladığı kişilerin ve site sakinlerinin görüşünü de alarak haberi öyle yayınlamıştır.

Şikayet edilen haberde olay tüm yönleriyle objektif şekilde ortaya konulmuş; tarafların ne dediği ve karşılıklı suçlamalar dengeli bir şekilde ve özenli bir üslupla verilmiştir. Haberde hiçbir yorum yapılmamış, ‘Bu sitede kim haklı?’ başlığı atılarak tam bir tarafsızlık sergilenmiştir. Haberde şikayetçiye, hayvan sever olduğu için ayrımcılık yapılmaması ve görüşlerinin tek taraflı verilmemesi etik ihlali olarak değerlendirilemez.

DEĞERLENDİRME :

Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 27 Ocak 2021 günü koronavirüs salgını nedeniyle video konferansa yaptığı toplantıda, şikayet başvurusu detaylı olarak görüşmüştür.

Yüksek Kurul üyeleri Genel Sekreterlik önerisini dinledikten sonra söz alarak, görüşlerini açıklamıştır. Şikayetin bir ilçeden geldiğini ve yerel basının şikayet edildiğini belirten üyeler, bunun Basın Konseyi’nin tanınırlığını ve etkinliğini gösterdiğini vurgulamıştır. Üyeler aynı şekilde şikayet edilen gazetecilerin meslek sorumluluğuna sahip kişiler olarak süresinde ve kurallara uygun yanıt vermesinin de Basın Konseyi’nin ulusal medyada olduğu gibi yerel medyada saygınlığını gösterdiğini belirtmiştir.

Bu arada bazı üyeler şikayetçinin, site sakinleriyle aralarında olan davaların da araştırılmadan haber yapıldığına itirazının da ele alınmasını istemiştir. Bu konu da üyeler tarafından tartışılmıştır. Gazetecinin, sonuçlanmamış dava dosyalarını haberinde değerlendirmesi halinde, kendisini yargı mensubu yerine koymak gibi sakıncalı bir yola gireceği; dolayısıyla gazetecinin böyle bir görevi olmadığı sonucuna varılmıştır.

SONUÇ :

Şikayet edilen haberde tarafların görüşlerinin tam olarak yansıtıldığı, görünür gerçeklik ve objektiflik ilkesine riayet edilerek olayın tam ve yansız olarak kamuoyuna yansıtıldığı görüşünde birleşen Yüksek Kurul, şikayet konusu haberde etik ihlali olmadığını OY BİRLİĞİ ile saptamıştır.

Yapılan müzakereler sonunda Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nda yapılan oylamada;

a) Şikayet başvurusunun kabulü,

b) Şikayet konusu Gerçek Fethiye gazetesinde yayımlanan ‘Bu sitede kim haklı?’ başlıklı haberde OY BİRLİĞİ ile Basın Meslek İlkeleri ihlali olmadığına; şikayet edilenler; muhabir Fatih Dereli ve yazı işleri müdürü Ersin Dal hakkında yine OY BİRLİĞİ ile ŞİKAYETİN YERSİZLİĞİ kararı verilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın