BKYK KARARI 2021-01

BASIN KONSEYİ, A HABER TELEVİZYONU SUNUCUSU ERKAN TAN HAKKINDA ‘KINAMA’ KARARI VERDİ

YÜKSEK KURUL KARARI

DOSYA NO : 2021- 01

KARAR TARİHİ : 13.01.2021

ŞİKAYET EDEN : Mahmut TANAL (CHP İstanbul Milletvekili)
(Halkla İlişkiler Binası 4. Kat 3 Nolu Banko F424 TBMM / ANKARA)

ŞİKAYET EDİLEN : A Haber TV ve Erkan TAN (Sabah Ajansı sunucusu)
(Güzeltepe Mah. Mareşal Fevzi Çakmak Cad. B Blok No:29/1/1 EYÜPSULTAN- İSTANBUL)

ŞİKAYETİN KONUSU :

A Haber televizyon kanalında 03.12.2020 tarihinde yayınlanan ‘Sabah Ajansı’ programında sunucu Erkan Tan’ın, suikasta kurban giden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze töreninde çekilen bir fotoğrafı ekrana getirerek, “Yinei bir PKK’lı teröristin cenazesinden. Burada da CHP’li vekiller Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal var” diyerek kendisine iftira attığını; kişilik haklarına saldırdığını; hakaret edilip hedef gösterdiğini savunanCHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal şikayette bulunmuştur.

Şikayetçi Mahmut Tanal, Basın Konseyi’ne gönderdiği şikayet başvurusuna, A Haber televizyonunda 03.12.2020 günü saat 07.00’de başlayan ‘Sabah Ajansı’ programında kendisiyle ilgili yayın görüntülerini de ekleyerek özetle şu ifadelere yer vermiştir:

Programda, kanal çalışanı Erkan Tan’ın sunumu eşliğinde saat 08.21-08.23’de şahsımın da içinde bulunduğu fotoğraflar yayınlanarak ‘İkinci fotoğraf… Yine bir PKK’lı teröristin cenazesinden… Burada da CHP’li vekiller Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal var…’ şeklinde haber yapılmıştır.

Erkan Tan’ın ‘ikinci fotoğraf’ diye bahsettiği, şahsımın da yer aldığı fotoğraf karesi, 28 Kasım 2015 tarihinde, sahip çıktığı Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minar’nin önünde basın açıklaması yaparken kurşunlanarak katledilen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze törenine aittir.

Alçakça katledilen insan hakları savunucusu, kamuoyunda ‘Barış Elçisi’ olarak bilinen Tahir Elçi’nin cenazesi, A Haber yayınında Erkan Tan tarafından ‘PKK’lı teröristin cenazesi’ gibi sunularak, şahsım da ‘PKK’lı teröristin cenazesine katıldığı’ iddiasıyla hedef gösterilmiş ve kişilik haklarıma zarar verilmiştir. A Haber’de gerçeğe aykırı bir şekilde, kişilerde algı yaratmak ve şahsımı itibarsızlaştırmak suretiyle onur, şeref, haysiyet ve saygınlığımı rencide edici şekilde yayın yapılmıştır.

Aynı zamanda merhum Tahir Elçi’nin kıymetli eşi Türkan Elçi, kızı ve oğlu, en acı günlerinde çekilen fotoğraf karesinin A Haber’de çarpıtılmasıyla hedef gösterilmiştir.”

Şikayetçi başvurusunda A Haber kanalı ve sunucu Erkan Tan hakkında Basın Meslek İlkeleri’nin 3, 4, 6 ve 12’nci maddelerine göre kına kararı verilmesini talep etmiştir.

UZLAŞMA ÖNERİSİ        :

Şikayet başvurusu, şikayet edilen A Haber televizyonunda ‘Sabah Ajansı’ haber programını sunan Erkan Tan’a,16.12.2020 tarihinde PTT aracılığı ile ulaştırılmıştır. Posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir.

Şikayet edilen, şikayet başvurusundaki iddialara süresinde yanıt vermemiş ve taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.

GENEL SEKRETERLİK GÖRÜŞÜ      :

Şikayet edilen yayın, A Haber televizyonunda 03.12.2020 günü ‘Sabah Ajansı’ programında yapılmıştır. Saat 07.00’de başlayan programın saat 08.21 ila 08.23 arasındaki iki dakikalık bölümde sunucu Erkan Tan, ekrana iki fotoğraf getirmiştir. Bu fotoğraflardan biri PKK’lı bir teröristin cenaze töreninin fotoğraftır. Diğer fotoğraf ise suikast sonucu yaşamını yitiren Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze töreninde çekilmiştir.

Sunucu Erkan Tan, ilk fotoğrafın PKK’lı terörist cenazesine ait olduğunu ve CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun da bu cenazeye katıldığını söylemiştir. Ardından da Tahir Elçi’nin cenaze töreni fotoğrafını sanki PKK’lı terörist cenazesinde çekilen fotoğrafmış gibi göstererek sözlerini şöyle sürdürmüştür:

“…Sonra ikinci fotoğraf. Yine, PKK’lı teröristin cenazesinden. Burada da CHP’li vekiller Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal var. Cenazeye katılar bir diğer isim Selahattin Demirtaş. O da arkada…”

Oysa Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu ve Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu fotoğraf terörist cenazesinde değil, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze töreninde çekilmiştir. 28 Kasım 2015 günü suikastta yaşamını yitiren Tahir Elçi, bir gün sonra Diyarbakır’da düzenlenen büyük bir kalabalığın katıldığı törenle toprağa verilmiştir. Tahir Elçi’nin cenazesi bir gün sonra hastaneden büyük bir kalabalık tarafından alınmış, tören alanına götürülürken tabuttun üstündeki ayet yazılı örtüyü alan bazı kişiler yerine sarı-yeşil- kırmızı renkli bir örtü koymuş, bir süre sonra da bu örtü alınarak tabut Diyarbakır Barosu’nun flamasına sarılmış ve Elçi öyle toprağa verilmiştir.

A Haber ekranından gösterilen fotoğrafta tabutta bir süreliğine konulan sarı-yeşil- kırmızı renkli örtü bulunmasına karşın, ön planda Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, oğlu ve kız durmakta; tabutun üzerinde de ‘Av. Tahir Elçi- Barış Elçisi’ yazılı büyük bir fotoğrafı bulunmaktadır. Fotoğrafın, Tahir Elçi’nin cenaze töreninde çekildiği, açıkça görülmektedir. İnternette arama motorlarında Tahir Elçi’nin cenaze töreniyle ilgili fotoğraflar arandığında bu fotoğrafın onun cenazesinde çekildiği bilgisine kolayca ulaşılabilirken, şikayet edilen bu basit araştırmayı yapmamıştır.

Şikayet edilen A Haber sunucusu Erkan Tan, tabut üzerine konulan örtüdeki sarı- yeşil- kırmız renkler sanki terör örgütünün tekelindeymiş gibi gerçeği çarpıtmış ve hedef aldığı siyasetçiler aleyhine algı oluşturmak için kullanmıştır. Gerçeğe aykırı olarak Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze törenini ‘PKK’lı terörist cenazesi’ gibi göstermiş: törene katılan kalabalık arasında Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu ve Selahattin Demirtaş’ı da yuvarlak içine alarak, “PKK’lının cenazesine katıldılar” isnadında bulunmuştur.

Şikayetçi kamuoyunun önünde olan bir siyasetçidir. Terörist cenazesine katılmak toplumun büyük kesimi tarafından tepkiyle karşılanacak, seçmenleri nazarında itibarını ve saygınlığını yitirmesine neden olacaktır. Şikayet edilen bu gerçek dışı yayınla şikayetçinin kişilik haklarına kasıtlı olarak saldırmış; seçmenleri karşısında hem aşağılayıp küçük düşürmüş, hem onur ve saygınlığını rencide ederek ağır etik ihlalinde bulunmuştur.

DEĞERLENDİRME :

Basın Konseyi Yüksek Kurulu 13.01.2021 günü koronavirüs salgını nedeniyle video konferansla yaptığı toplantıda dosyalı görüşmüş, Genel Sekreterlik önerisini dinledikten sonra şikayet edilen yayının videosunu birkaç kez izlemiştir.

Yüksek Kurul üyeleri A Haber Televizyonu’ndaki yayında gösterilen fotoğrafları da detaylı inceleyen üyeler, Genel Sekreterlik raporunda etik ihlali olduğu görüşüne katılmış, bunun yanında yayında ekrana getirilen fotoğraflardan ilkinde fotomontaj yapıldığı üzerinde de durmuş ve tartışmıştır. Üyeler yayında PKK’lı terörist cenazesi diye gösterilen ikinci fotoğrafın, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze törenine ait olduğunun açıkça görüldüğünü, buna rağmen şikayet edilen sunucunun ‘terörist cenazesi’ diye yayınladığını saptamıştır.

Bazı üyeler, aynı cenaze töreninde bulunduklarını belirterek, şikayet edilen A Haber Televizyonu ‘Sabah Ajansı’ sunucusu Erkan Tan’ın, şikayetçiyi terör destekçisi gibi göstermek için hakkında kasıtlı olarak gerçeğe aykırı yayın yaptığını ve ağır etik ihlalinde bulunduğunu vurgulamıştır.

SONUÇ ;

Basın Konseyi Yüksek Kurulu yapılan müzakere sonunda şikayet edilen yayında, Basın Meslek İlkeleri’nin “Kamusal bir görev olan gazetecilik ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez. Gazeteci halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını gözetir” şeklindeki 3’üncü;

Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4’üncü;

Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz” şeklideki 6’ncı maddelerinin ihlal edildiğini saptamıştır.

Yüksek Kurul’da yapılan oylamada:

a) Başvurunun kabulüne,

b) Şikayet edilen A Haber Televizyonu’nun ‘Sabah Ajansı’ yayınında Basın Meslek İlkeleri’nin 3 maddesinin ihlal edildiğini OY BİRLİĞİ ile kararlaştırmış; bu nedenle şikayet edilen A Haber Televizyonu sunucusu Erkan Tan hakkında yine OY BİRLİĞİ ile ‘KINAMA’ kararı verilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın