BKYK KARARI 2020-06

BASIN KONSEYİ, GAZETECİ ÖMER FARUK ÖZBAY HAKKINDA ‘UYARI’ KARARI ALDI

YÜKSEK KURUL KARARI 

DOSYA NO                   :   2020- 06 

ŞİKAYETÇİ                     :  Serdar TÜRKER (Kaynarca Belediye Başkanı)
Kaynarca Belediyesi PINARHİSAR / KIRKLARELİ

ŞİKAYET EDİLENLER :  1- Ömer Faruk ÖZBAY (Kırklareli Güncel Gazetesi Sahibi)
Akalar Mahallesi Tatsan İş Merkezi Kat: 4 KIRKLARELİ

2- Cengiz UÇAR (Kırklareli Güncel Gazetesi Genel Yayın Müdürü)
Akalar Mahallesi Tatsan İş Merkezi Kat: 4 KIRKLARELİ

ŞİKAYET KONUSU         :

Kırklareli Güncel gazetesi genel yayın yönetmeni Cengiz Uçar’ın Facebook’ta 11.12.2019 tarihinde yayınlanan ‘Serdar Türker Ak Parti’ye mi geçiyor’ başlıklı yazısında ve yine Kırklareli Güncel gazetesi sahibi Ömer Faruk Özbay’ın 14.12.2019 tarihinde gazetesinde yayınladığı ‘Serdar Türker’in açıklaması’ başlıklı yazısında, kendisine ‘iftira atıldığını’ ve ‘karalandığını’ ileri süren Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, şikayette bulunmuştur.

Şikayetçi Serdar Türker, iki dönemdir Kaynarca Belediye Başkanı olarak görev yaptığını vurguladığı başvurusunda şu ifadelere yer vermiştir:

Kırklareli ili Pınarhisar İlçesi’ne bağlı, içilebilir ve kullanılabilir su diyarı Kaynarca Belediye Başkanıyım. 2014 ve 2019 mahalli İdareler seçimlerinde iki dönem beldemde belediye başkanı seçildim. Dar bütçemiz ile beldemizi Türkiye’mizde ve uluslararası yapılan çalışmalar ile iç ve dış turizmin uğrak yeri haline ekip arkadaşlarımızla birlikte getirdik.

Fakat, Kırklareli Güncel gazetesi sahibi Ömer Faruk Özbay ve genel yayın müdürü Cengiz Uçar, görev harici şahsımı karalayan ve iftira sözlerle gazetelerinde manşetler yaparak, Basın Meslek İlkelerine uymayarak görevlerini kötüye kullanmışlardır.”

Şikayetçi, şikayet ettiği gazeteciler hakkında yargıda dava açtığını da belirttiği başvurusuna, şikayet konusu haberlerin kupürlerini de ekleyerek iki gazeteci hakkında Basın Meslek İlkelerini ihlalden işlem yapılmasını talep etmiştir.

UZLAŞMA ÖNERİSİ:

Şikayet başvurusu Kırklareli Güncel gazetesi sahibi Ömer Faruk Özbay ve genel yayın yönetmeni Cengiz Uçar’a 24.12.2019 tarihinde PTT aracılığı ile ulaştırılmış posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir.

Şikayet edilenler, şikayetçinin başvurusundaki iddialara süresinde yanıt vermemiş ve taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.

DEĞERLENDİRME :

Kırklareli’nde yayınlanan yerel Kırklareli Güncel gazetesinin genel yayın müdürü Cengiz Uçar, gazetenin Facebook sayfasında 11.12.2019 tarihinde ‘Serdar Türker Ak Parti’ye mi geçiyor’ başlıklı bir kulis yazısı yayınlamıştır.

Kaynarca Belediye Başkanı CHP’li Serdar Türker’in, 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra ‘değişim gösterdiği’ ve Ak Parti’ye geçmesinin ‘sürpriz olmayacağının iddia edildiği’ kaydedilen yazıda, “Tutarsız davranışları ile karşısındakilere güven vermeyenSerdar Türker’i AK Partili bazı isimlerin sık sık ziyaret etmesi deNeden AK Parti olmasın’ düşüncesini akıllara getiriyor” denilmiştir.

Şikayetçi Serdar Türker’in, bir dönem önce Kırklareli’nde bir özel bankanın müdürüyken o dönem CHP’li olan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu’nun desteği ile CHP’den aday gösterilip Kaynarca Belediye Başkanı seçildiği ileri sürülen yazıda, şu ifadeler yer almıştır:

Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde yaptığı yanlışlar ile birçok kişiyi birbirine düşüren, kendisine büyük destek vermesine rağmen 31 Mart seçimlerinin aday belirleme sürecinde CHPGenel MerkezindeKesimoğlu’nu aday göstermeyin. Ben bu görev için hazırım’ diyerek Kesimoğluna yanlışın en büyüğünü yapması, ardından geçtiğimiz hafta CHPnin İzmirde düzenlediği toplantıda ne alıp veremediği varsa bir türlü anlayamadık ama yine de ‘Kesimoğlu CHP’ye büyük zarar veriyor. Onu yeniden partiye almayalım’ deme cesaretini gösterebilecek kadar vefasız bir insan olduğunu tüm teşkilata göstermiş oldu.
….……
Ne sıkıntısı varsa onu bir türlü çözemedik.

Bence CHP çok yakın bir zamanda mikserinden kurtulmuş olacak. … Sessiz sedasız çalışmalarını sürdüren AK Partiye de Allah selamet versin.

Hey Serdar Türker bu CHP sana kaldıysa o zaman kapıya kilidi vurup gitsin. Sen ve senin gibiler bu partiden çok gelip geçti.

CHP bu tür ayak oyunlarına gelecek parti değildir. Sen Ak Parti olmazsa kendine başka bir parti bak. Nasıl olsa CHPde karıştıracak bir şey kalmadı. Birazda oraları karıştır. Senin en büyük özelliğinde bu.

Bu yazı üzerine Belediye Başkanı Serdar Türker, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Dün Kırklareli’nde yayınlanan gazetede şahsımı hedef alan mesnetsiz iddiaları gördük. Kimin maşası olduğu herkes tarafından bilinen ve toplumda hiçbir karşılığı olmayan bu kişi ve gazetesi hakkında yasal işlem başlattık ve tazminat davası açtık… Herkes tarafından bilinen kişiden talimat alarak, yalan ve iftira haber yapan bu sözde gazeteci yargı karşısında ne yapacak hep birlikte göreceğiz” ifadelerine yer vermiştir. Şikayetçi Türker, bu paylaşımına kendi fotoğrafı ile bir de mürekkep yerine para konulan bir dolmakalemin yer aldığı karikatür eklenmiştir.

Şikayetçinin bu paylaşımı üzerine bu kez şikayet edilenlerden diğer gazeteci Ömer Faruk Özbay, 14.12.2019 tarihinde sahibi olduğu Kırklareli Güncel gazetesinde ‘Ara-Sıra başlıklı köşede ‘Serdar Türkerin açıklaması başlıklı yazıyı yayımlamıştır. Cengiz Uçarın şikayet edilen yazısının basılı gazetede değil Facebook’ta yayınlandığını belirten Özbay, şu ifadelere yer vermiştir:

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Uçar’ın internet üzerinden yayınladığı yazısına cevap veren Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker saçma sapan ithamlar ile kendine kamuoyu yaratmaya çalışıyor.

Sayın Türker orada dur bakalım. Nerede bu gazete. Sizin hakkınız da yazı yazıldığını iddia ettiğiniz gazete nerede? Bu gazeteyi bulup yayınlamazsanız siz hakikatten yalancı konuma düşersiniz… müfteri olursunuz. Serdar bey; öncelikle bu yazı bizim gazetemizde yayınlanmadı. O yazı Facebook’ta yayınlandı. Bu yazı benim gazetemi bağlamaz. Siz kim olursanız olun gazetem hakkında da ithamda bulunamazsın..

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni için ‘Kimin maşası olduğu herkes tarafından bilinen ve toplumda hiçbir karşılığı bulunmayan bu kişi ve gazetesi hakkında yasal işlem başlattık tazminat davası açtık’ demişsiniz. Aslında bu yazı sizin nasıl bir hezeyan içerisinde olduğunuzu çok güzel bir şekilde gösteriyor.

Şimdi sizin yapmanız gereken çok önemli bir şey var… Cengiz Uçar kimin maşası? Bunu açıklamazsanız, iftiracısınız, yalancısınız. Açıkla da görelim bakalım. ‘Yalan ve iftira haber yapan bu sözde gazeteci’ diyerek Cengiz Uçar’a hakaret etme gayreti içerisindesiniz.”

Yazısında gazetesinin genel yayın müdürü Cengiz Uçar’ın mesleğe gazete dağıtarak başladığını, halen Kırklareli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, aynı zamanda Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Konfederasyon üyesi olduğunu belirten Özbay, “Cengiz Uçar kim mi? Al işte sana Cengiz Uçar, sözde Belediye Başkanı. ‘Onuru ile çalışan diğer gazeteci arkadaşlarımızı tamamen ayrı tutuyorum’ demişsiniz. Cengiz Uçar da diyor ki; Ben de onuru ile görev yapan diğer Belediye Başkanlarımızı bu yazımdan ayrı tutuyorum.’ … Cengiz Uçar her zaman hakkın, hukukun ve adaletin yanında olmuştur. Şeriatın kestiği parmak acımaz der her fırsatta. Ancak siz bulunduğunuz ithamlar için gerekli açıklamayı yapmadığınız takdirde, iftiracı, yalancı ve müfterisiniz.”

SONUÇ :

Şikayet edilenlerden Cengiz Uçar’ın ‘Serdar Türker Ak Parti’ye mi geçiyor’ başlıklı yazısı basılı gazetede değil, gazetenin Facebook sayfasında yer almıştır. Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun ‘gazetecilerin sosyal medyada haber içerikli paylaşımlarının da Basın Meslek İlkeleri denetimine tabi olduğu’ ilkesel kararı bulunduğundan söz konusu yazının basılı gazetede ya da internette yayınlanmış olması şikayetin ele alınması açısından fark etmemektedir.

Şikayetçinin belediye başkanlığı değil, siyasi kişiliği ve parti içindeki faaliyetlerinin konu edildiği yazı, bir kulis- haber yazısıdır ve hakkındaki iddialar dillendirilmiştir. Yazıda, şikayetçinin mensubu olduğu partiyi karıştıran bir kişi olduğu; hatta başka bir partiye geçeceği iddiaları yer almıştır..

Yazıdaki ‘Tutarsız davranışları ile karşısındakilere güven vermeyen’, ‘Senin en büyük özelliğin bu’, ‘Parti içerisinde yaptığı yanlışlar ile birçok kişiyi birbirine düşüren’, ‘Alıp veremediği ne varsa’, ‘Ne sıkıntısı varsa onu bir türlü çözemedik’, ‘CHP çok yakın bir zamanda mikserinden kurtulmuş olacak’, ‘Bu CHP sana kaldıysa o zaman kapıya kilidi vurup gitsin’, ‘Sen ve senin gibiler bu partiden çok gelip geçti’, ‘CHP bu tür ayak oyunlarına gelecek parti değildir’ ifadeleriyle şikayetçi eleştirilmiştir. Bu ifadeler kişiler için çok ağır ve sarsıcı ifadelerdir.

Şikayet edilen tarafsız bir gazeteci gibi değil, neredeyse bir parti yöneticisi tavrı ile kaleme aldığı yazıda, parti yönetiminde ve seçmenleri nezdinde şikayetçi için ‘güven vermeyen kişi’ algısı yaratmak amacıyla hareket etmiş olabilir. Ancak, şikayetçinin özel yaşamı değil, siyasi eylemleri ve kişiliği konu edilmiştir.

Başta siyasetçiler olmak üzere kamuoyuna mal olmuş kişiler, bu tür ağır ve sarsıcı eleştirilere, sıradan bireylerden daha fazla katlanmak durumundadır. Hakaret içermeyen, ancak ağır eleştirilerin yer aldığı yazı, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir.

Şikayetçinin, bu yazı üzerine şikayet edileni hedef alan paylaşımında ‘Kimin maşası olduğu herkes tarafından bilinen’, ‘sözde gazeteci’ ifadeleri etik değildir. Ancak şikayetçi gazeteci olmadığından ona yönelik Basın Meslek İlkelerine uygunluk denetimi olanağı bulunmamaktadır.

Diğer şikayet edilen Ömer Faruk Özbay’ın kaleme aldığı ‘Serdar Türker’in açıklaması’ başlıklı yazıda “O yazı Facebook’ta yayınlandı. Bu yazı benim gazetemi bağlamaz” dedikten sonra “Aslında bu yazı sizin nasıl bir hezeyan içerisinde olduğunuzu çok güzel bir şekilde gösteriyor’, ‘Cengiz Uçar kimin maşası? Bunu açıklamazsanız iftiracısınız, yalancısınız’, ‘Sözde Belediye Başkanı’, ‘İthamlarınız için gerekli açıklamayı yapmadığınız takdirde, iftiracı, yalancı ve müfterisiniz’ ifadelerine yer vermiştir.

Şikayet edilen Ömer Faruk Özbay, hem gazetesinin genel yayın müdürü Cengiz Uçar’ın yazısı için ‘Gazetemde yayımlanmadı’ diyerek taraf olmadığını söylemiş, hem şikayet edilene ‘hezeyan içinde olduğu’ ithamında bulunmuş, ‘sözde belediye başkanı’ ifadesini kullanmıştır. Oysa halkın oylarıyla göreve gelen şikayetçiye ‘sözde belediye başkanı’ denilmesi eleştiri değil aşağılamadır.

SONUÇ :

Basın Konseyi Yüksek Kurulu 12.02.2020 günü yaptığı toplantıda Kırklareli Güncel gazetesi genel yayın yönetmeni Cengiz Uçar’ın Facebook’ta 11.12.2019 tarihinde yayınlanan ‘Serdar Türker Ak Parti’ye mi geçiyor’ başlıklı yazısı ve yine Kırklareli Güncel gazetesi sahibi Ömer Faruk Özbay’ın 14.12.2019 tarihinde gazetesinde yayınladığı ‘Serdar Türker’in açıklaması’ başlıklı yazısıyla ilgili Genel Sekreterlik önerisini görüşmüş, konuyu müzakere edip tartışılmıştır. Yüksek Kurul aldığı kararlarda;


a) Şikayet başvurusunun kabulüne,


b) Şikayet edilen yazılardan ‘Serdar Türker Ak Parti’ye mi geçiyor’ başlıklı yazda Basın Meslek İlkeleri’nin ihlali olmadığına, bu nedenle Cengiz Uçar hakkındaki OYBİRLİĞİ ile ŞİKAYETİN YERSİZLİĞİ kararı vermiştir.

c) Diğer şikayet edilen ‘Serdar Türker’in açıklaması’ başlıklı yazıda Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadeler yer verilemez” şeklindeki 4’üncü maddesinin ihlal edildiğine OYBİRLİĞİ ile karar veren Yüksek Kurul, Kırklareli Güncel gazetesi sahibi Ömer Faruk Özbay hakkında bazı üyelerin ‘kınama’ istediği oylamada OYÇOKLUĞU ile UYARI kararı alınmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın