BKYK KARARI 2020-05

DOSYA NO                   :   2020- 05    

ŞİKAYETÇİ                     :  Dr. Akkan SUVER (Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı)
(Barbaros Bulvarı No: 42 BEŞİKTAŞ/İSTANBUL)

ŞİKAYET EDİLEN  :  Soner YALÇIN (Sözcü Gazetesi yazarı)
(Halkalı Merkez Mahallesi Abay Caddesi Atlas Sokak Atlas İş Merkezi A Blok No:6 8 KÜÇÜKÇEKMECE/İSTANBUL)

ŞİKAYET KONUSU         :

Sözcü Gazetesi’nde yazar Soner Yalçın’ın ‘Hakikat’ adlı köşesinde 18.12.2019 tarihinde yayımlanan ‘Sadece kitap değil’ başlıklı yazıyla ilgili Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver, 24.12.2019 tarihinde şikayette bulunmuştur. Soner Yalçın’ın yazısında ‘Erdoğan- Gülen ayrıca Marmara Grubu Vakfı toplantısında da bir araya geldi” ifadesine yer verdiğini, bunun iftira olduğunu savunan şikayetçi Dr. Akkan Suver, bunun düzeltilmesine istemelerine rağmen, sonuç alamadıklarını söylemiştir.

Şikayetçi Dr. Akkan Suver, 20 Mart 2007 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan’ın misafir- konuşmacı olarak katıldığı Marmara Grubu Vakfı toplantısında çekilen fotoğrafları da eklediği başvurusunda şu ifadelere yer vermiştir:

18 Aralık 2019 günü Sözcü Gazetesi’nde Soner Yalçın yazısında ‘Fethullah Gülen, Marmara Grubu Vakfı’nda Erdoğan’la yan yana geldi’ diye yazdı. Bu konuda kendisine böyle bir olayın olmadığını aynı gün bildirdik. Maalesef hiçbir cevap alamadık.

Fethullah Gülen Marmara Grubu Vakfı’na hiç gelmedi. Gelmediği gibi mensuplarımızdan hiçbir kimse de kendisiyle görüşmedi. Başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan Marmara Grubu Vakfı’nın toplantısına 20 Mart 2007 günü misafir-konuşmacı olarak gelmiştir.

Ertesi günkü gazetelere bakarsanız siz de durumu öğrenebilirsiniz. Bu arada ilişikte sunduğumuz resimde de toplantıya katılanları da bir arada görebilirsiniz.”

UZLAŞMA ÖNERİSİ:

Şikayet başvurusu Sözcü gazetesi yazarı Soner Yalçın’a 27.12.2019 tarihinde PTT aracılığı ile ulaştırılmış, posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir.

Şikayet edilen, başvurudaki iddialara süresinde yanıt vermemiş ve taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.

DEĞERLENDİRME :

Sözcü gazetesi yazarı Soner Yalçın, ‘Hakikat’ başlıklı köşede 18.12.2019 tarihinde ‘Sadece kitap değil’ başlıklı yazı kaleme almıştır. Bu yazıda 2002 yılında suikasta kurban giden Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun ölüm yıldönümü olduğunu belirten yazar, cinayeti FETÖ terör örgütünün işlediğine ilişkin genel kanaat bulunduğunu savunmuş; kendisinin de bu görüşte olduğunu beyan etmiştir.

Yazısında, cinayetten 1.5 yıl önce Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel’in, Fethullah Gülen hakkında yasa dışı örgüt kurmak ve yönetmekten iddianame hazırladığını; iddianamede Doç. Dr. Hablemitoğlu’nun ‘Etki Ajanları, Nüfuz Casusları ve Fethullahçılar’ başlıklı makalesine yer verildiğini; ‘ Doç. Dr. Hablemitoğlu’nun hazırladığı ‘Fethullahçılar İstihbarat Dosyası’ kitabı baskı aşamasındayken öldürüldüğünü anlatan Soner Yalçın, ardından ‘GÜLEN SÜRPRİZİ’ ara başlıklı bölümde ‘Erdoğan- Gülen ilişkisi hakkında kısa bilgi vereyim’ diyerek şunları yazmıştır:

İlk yüz yüze tanışmaları 1995 yılında Hakan Şükür’ün düğününde Polat Otel’de oldu. (Hatta kalabalıkta garson Erdoğan’ın üzerine portakal suyu döktü.) Nikahı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Erdoğan kıydı.

Aynı yıl Erdoğan ile Gülen iki kez de Altunizade’deki FEM Dershanesi’nin 5’inci katında buluştu. Bu görüşmelerin ikincisinde Gülen, yanındaki kişileri Erdoğan’la tanıştırdı. Bunlardan biri de Genelkurmay’da görevli -sivil giyimli- general idi. Gülen’in amacı devlet içinde ne derece etkin olduğunu Erdoğan’a göstermekti.

Erdoğan- Gülen ayrıca Marmara Grubu Vakfı toplantısında da yan yana geldi. Gülen makamında Erdoğan’ı da ziyaret etti.”

Şikayetçi Dr. Akkan Suver başvurusunda, yazıda yer alan ‘‘Erdoğan- Gülen ayrıca Marmara Grubu Vakfı toplantısında da yan yana geldi” ifadesinin gerçeği yansıtmadığını; bunun iftira olduğunu aynı gün şikayet edilen Soner Yalçın’a bildirerek düzeltilmesini istediklerini, ancak hiçbir olumlu yanıt alamadıklarını söylemiştir.

FETÖ- PDY terör örgütü lideri Fethullah Gülen’in, Marmara Grubu Vakfı’na hiç gelmediğini; Vakıf mensuplarından hiç kimsenin de onunla görüşmediğini belirten şikayetçi, yazıda sözü edilen toplantıda Erdoğan dahil tüm katılımcılarla toplu çekilen fotoğrafları da göndererek, bunun Gülen’in söz konusu toplantıya katılmadığının kanıtı olduğunu savunmuştur.

Tüm bunlara karşın yazar Soner Yalçın, hakkındaki şikayet başvurusu kendisine ulaştırıldığı halde yanıt vermemiş; yazısında yer alan ‘Erdoğan- Gülen ayrıca Marmara Grubu Vakfı toplantısında da yan yana geldi’ iddiasının gerçek olduğuna ilişkin hiçbir kanıt göstermemiştir. Bu kuruluşun sanki terör örgütü FETÖ ile ilişkili olduğu ‘algısı’ yaratılmıştır. Şikayet edilen, kendisine yapılan cevap ve düzeltme taleplerini de yerine getirmemiştir, yazısındaki iddianın doğruluğuna yönelik de herhangi bir kanıt ortaya koymamıştır.

SONUÇ :

Yüksek Kurul 22.01.2020 tarihindeki toplantısında Genel Sekreterlik tarafından hazırlanan rapor görüşülüp tartışılmıştır. Yüksek Kurul yaptığı değerlendirmeler sonucunda şikayet konusu yazıda, Basın Meslek İlkeleri’nin “Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olunmaksızın yayınlamaz’ şeklindeki 6’ncı;

Şikayetçinin yanlışlığın düzeltilmesi talebinin yerine getirilmemesi nedeniyle de “Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyar” şeklindeki 16’ncı maddesinin ihlal edildiğini saptamıştır.

Bu nedenle Sözcü Gazetesi yazarı Soner Yalçın’ın, Basın Meslek İlkeleri’nin iki maddesini ihlalden UYARILMASINA OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın