BKYK KARARI 2020-02

DOSYA NO                :   2020- 02    

ŞİKAYETÇİ                :  1- Sebnem EBİNÇ (sebnem.ebinc78@gmail.com)
       (Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu HAYKOFED Antalya İl Temsilcisi)

                                   2-  Tamer TORUM (tamertorum@gmail.com)

ŞİKAYET EDİLEN :  Ferit TUNÇ (Yön Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü)

Kültür Mahallesi Mahatma Gandi Bulvarı Kültür İş Merkezi Kat:7 No:705/BATMAN)

ŞİKAYET KONUSU    :  

Batman’daki günlük yerel Yön Gazetesi’nde 03.12.2019 tarihinde yayımlanan ‘Sokak köpekleri kent merkezine kadar indi’ başlıklı haberle ilgili Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKOFED) Antalya İl Temsilcisi Şebnem Ebinç ve yine hayvan sever Tamer Torum şikayette bulunmuştur.

Haberde sokak hayvanlarının hedef haline getirildiğini savunan Şebnem Ebinç, şikayet başvurusunda şu ifadelere yer vermiştir:


“Sokak hayvanlarını canavar gibi tanıtan bu tuhaf yayın kuruluşuna acilen lütfen müdahale ediniz.
Böyle bir ana sayfa haberi olur mu? El insaf ! 

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na muhalefetten de şikayet edeceğiz. 

Sizler de kurul üyelerinizle lütfen gereğini yaparsanız bir daha bu tarz aldatıcı vicdansız haberlerin önünü kesmiş olursunuz.” 

Şikayetçi Tamer Torum ise, söz konusu haberin 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Yasası’na göre suç olduğunu öne sürerek şöyle demiştir:

Batman Yön Gazetesinin attığı başlık, sokak hayvanlarını hedef haline getirmektedir. 5199’ a göre yaptıkları da suç teşkil etmektedir. Kendilerinin basın kartları var mıdır bilmiyorum fakat gerekli yaptırımların uygulanmasını arz ediyorum.”

UZLAŞMA ÖNERİSİ :

Şikayet başvurusu, şikayet edilen Yön Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Ferit Tunç’a, 13.12.2019 tarihinde PTT aracılığı ile ulaştırılmış, posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir.

Şikayet edilen 23.12.2019 yanıt vermiş, taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.

ŞİKAYETÇİNİN YANITI  :

Yön Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Ferit Tunç gönderdiği yanıtta, haberde sokak hayvanlarının canavar gibi gösterilmediğini; şikayetin yersiz olduğunu savunmuştur.

Yerel gazete olarak, okurlarından gelen şikayetleri dikkate aldıklarını söyleyen Ferit Tunç, kentte konuşulan ve çözümü istenen bir sorununu objektif bir yaklaşımla dile getirdiklerini savunmuştur. Sokak hayvanlarının caddelerde yoğun trafikte ezilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını da belirten şikayet edilen, en az şikayetçiler kadar hayvan sever olduklarını da kaydettiği yanıtında, buna örnek olarak daha önce gazetede yayımladıkları haberlerin kupürünü de göndermiştir.

DEĞERLENDİRME         :

Şikayet konusu haber, Batman’da günlük yayımlanan yerel Yön Gazetesi’nde 03.12.2019 tarihinde ‘Sokak köpekleri kent merkezine kadar indi’ başlığıyla ve caddelerde gruplar halinde dolaşan köpeklerin fotoğraflarıyla yayımlanmıştır. Habere ‘Vatandaşlara korku dolu anlar yaşatıyorlar’ üst başlığı atılmıştır.

Daha önce kenar mahallelerde görüler sokak köpeklerinin, artık kentin en merkezi cadde ve kaldırımlarında sürüler halinde dolaştığı; bir anda önlerine çıkan bu hayvanlardan korkanların olduğu; aniden caddeye atlayan köpeklerin trafiği tehlikeye düşürdüğü ileri sürülen haberde şu ifadelere yer verilmiştir:

Vatandaşların yoğun olarak kullandığı Atatürk Parkı ve Diyarbakır Caddesinde sürü halinde gezen sokak köpekleri vatandaşlara zor anlar yaşatıyor.

Kenar mahallelerden şehrin en işlek noktalarına kadar inen sokak köpekleri yoldan gecen vatandaşlara korku dolu anlar yaşatırken, bazen de akan trafiğe karışarak araçların kaza yapmasına neden oluyor.

Sürü halinde vatandaşlara korku salan köpeklerin bir an evvel toplatılıp uygun alanlara götürülmelerini isten vatandaşlar, ‘Eskiden bu başıboş köpek sürülerine kenar mahallelerinde rastlardık. Şimdilerde ise bunlar şehrin en işlek noktalarına kadar indi. Bu hayvanlar hem vatandaşlara korku salmanın yanı sıra dışardan ilimize gelenlerin gözünde de kötü bir imaj bırakıyor. Bir an evvel yetkililerin bu duruma çözüm bulmalarını talep ediyoruz’ dedi.”

Şikayet edilen Yön Gazetesi, Batman’da günlük yayımlanan yerel gazetelerden biridir. Yerel gazetelerin ulusal ve yöresel gazetelerden farkı, belki de tek kozu okurlarını yerelde olup bitenlerden daha iyi haberdar edebilmesi, yereldeki her sorunları sayfalarına taşıyıp gündeme getirebilmeleridir.

Yön Gazetesi de kentte yayımlanan diğer yerel gazetelerle rekabet edebilmek için kentte yaşanan sorunları, tıpkı şikayet edilen haberde yaptığı gibi manşetine taşımakta, ses getiren haberler yayımlamaya özen göstermektedir.

Şikayet konusu haberde, Batman’da halkın tamamının değilse bile hiç değilse ‘köpeklerden korkanların’ sorun olarak gördüğü bir konu gündeme getirilmiştir. Haberde bu konu her boyutuyla ele alınmış ve gerçek fotoğraflarla manşetten yayımlamıştır.

Bu haber gerçek bir olguya dayanmaktadır; fotoğraf desteği ve üslubuyla görünür gerçeği aktarmaktadır. Haberde herhangi bir kurmaca ve abartıya başvurulmamıştır. Haberde üsluba da dikkat edilmiş, sokak hayvanlarını canavar gibi gösterme ve onların yaşam haklarına müdahale önerisi gibi bir çıkarıma meydan verilmemesine özen gösterilmiştir. Ayrıca şikayet edilenin gönderdiği haber kupürlerinde Yön Gazetesi’nin hayvan haklarına saygılı bir yayın politikası izlediği anlaşılmaktadır.

Elbette gazeteciler, haberlerinin herkes tarafından beğenilmesini arzular ancak çoğu zaman bu mümkün olmamaktadır. Şikayetçiler gibi, habere konu olayı bir sorun olarak görmeyenler, hatta bu gazetenin okurlarından tepki gösterenler bile olabilecektir. Hayvan severler bu konularda hassastır, sokak köpeklerinin caddelerde toplu halde dolaştığı fotoğrafların yayımlanmasından duydukları rahatsızlığı, sokak hayvanlarını canavar gibi gösterildiği ifadeleriyle dile getirmişlerdir.

Ancak şikayetçilerin, başvurularında haberin aldatıcı olduğu, sokak köpeklerin canavar gibi gösterildiğini savunmaları; Yön Gazetesine tuhaf yayın kuruluşu ve haberi yapanlara da vicdansız demeleri nasıl ki ifade özgürlüğü ise, şikayet edilen gazetenin sorun olarak gördüğü bir konuyu objektif bakış açısıyla haberleştirmesinin de ifade özgürlüğü kapsamında kabul edilmesi gerekir.

Açıklanan bu nedenlerle Yön Gazetesi’nde yayımlanan ‘Sokak köpekleri kent merkezine kadar indi’ başlıklı haberle Basın Meslek İlkleri’nin ihlal edilmediği kanaatindeyiz.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 15.01.2020 tarihinde yaptığı toplantıda, Genel Sekreterlik önerisini değerlendirip, konuyu tartıştıktan sonra, şikayet konusu haberde, Basın Meslek İlkeleri ihlalinin söz konusu olmadığı OYBİRİLĞİ ile kabul edilmiştir.

SONUÇ            :

Yüksek Kurul, toplantıda yaptığı görüşmeler sonunda Şebnem Ebinç ve Tamer Torum tarafından, Batman Yön Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Ferit Tunç hakkında yapılan şikayetle ilgili olarak;

          a) Başvurunun kabulüne,

          b)  Batman Yön gazetesinde yayımlanan ‘Sokak köpekleri kent merkezine kadar indi’ başlıklı haber nedeniyle Yön Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Ferit Tunç hakkındaki başvuruda OYBİRLİĞİ ile ‘ŞİKAYETİN YERSİZLİĞİ’ kararı  almıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın