BKYK KARARI 2019-29

DOSYA NO                :   2019- 29
KARAR TARİHİ     :   04.12.2019
KARAR TARİHİ     :   04.12.2019

ŞİKAYETÇİ                :  Sema ALAYBEYOĞLU  (sema_budak@yahoo.co.uk)

ŞİKAYET EDİLEN  :  İlyas Efe ÜNAL (ensonhaber.com Genel Yayın Yönetmeni)
     Kozyatağı Mahallesi Sarıkanarya Sokak. No:14 Kat:11 (KADIKÖY/İSTANBUL)

ŞİKAYET KONUSU    : 

ensonhaber.com internet haber sitesinde 16.09.2019 tarihinde yayımlanan “Köpeğe çarpmamak için direksiyonu çevirdi takla attı. Araç kamerasından o anın görüntüsü. Allah cezanı versin senin köpek” başlıklarıyla yer alan haberde, hayvanlara eziyetin ve hayvan katliamının haklı gösterildiğini eden Sema Alaybeyoğlu, şikayette bulunmuştur.

Şikayetçi, başvurusunda bu tür haberlerin hayvan severleri rencide ettiğini savunarak,özetle şu ifadelere yer vermiştir:

“Hayvanlar başta olmak üzere her tür masum, savunmasız canlının yeterince eziyet gördüğü ve toplumsal infiale yol açan olayların toplumun tüm kesimlerini yeterince üzdüğü, rahatsız ettiği günümüzde bu tarz bir haber başlığı atmak bir sorumsuzluktur.

Hayvanlara eziyetin en ciddi şekilde cezalandırılması gerektiği konusunda çalışmalar yapılırken böyle bir başlık, tüm emeklerin çöpe gitmesi ve hayvanlara eziyet eden insanların tam tersi bir şekilde kendilerini haklı görmesine sebep olmaya yol açmaktadır.

Haber başlığı en basit hali ile yetkililerin başı boş hayvanları barınaklara toplaması gerektiği, yoksa bu şekilde kazalara yol açabileceği şeklinde olabilecekken, tam tersi hayvanı suçlayan ve o hayvana çarpmamak için büyük bir risk alan vatandaşı haksız gören bir başlık atılması tek kelime ile korkunç.

Böyle bir başlığın olduğu yerde habere yapılan yorumun yine ekli resimde gördüğünüz gibi olması da gayet normaldir; ‘Çarp gebersin it oğlu it.’ Sanırım bu yorum bile haberin insanları ne kadar korkunç bir şekilde yönlendirdiğini ispatlamaya yeterli.”

Şikayetçi Sema Alaybeyoğlu, haber başlığında ‘Allah cezanı versin köpek’ ifadesine de yer veren ensonhaber.com internet haber sitesi sorumlusu hakkında Basın Meslek İlkeleri’ni ihlalden işlem yapılmasını talep etmiştir.

UZLAŞMA ÖNERİSİ          : 

Şikayet başvurusu, şikayet edilen ensonhaber.com internet sitesi Genel Yalın Yönetmeni İlyas Efe Ünal’a 24.10.2019 tarihinde PTT ile ulaştırılmış ve posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir.

Şikayet edilen, şikayet başvurusundaki iddialara 31.10.2019 tarihinde internet üzerinden yanıt göndermiş, taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.

ŞİKAYET EDİLENİN YANITI          : 

Şikayet edilen ensonhaber.com internet haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni İlyas Efe Ünal gönderdiği yanıtta, haber başlığında yer alan ‘Allah cezanı versin köpek’ ifadesinin, araçtaki kişiye ait olduğunu, bu kişinin sitemi ve haberin bir unsuru olduğu nedeniyle kullanıldığını savunmuştur. Ünal, yanıtında şu ifadelere yer vermiştir:

“Bu ifade, aracın içerisindeki kişiye aittir. Bu nedenle görselde bu ifade tırnak içerisinde kullanılmıştır. Hayvanlara yönelik şiddeti haklı göstermek gibi bir niyetimiz asla olmadı, olamaz.
Hassasiyetinizi anlıyor ve söz konusu haberi yayından alıyoruz. Teşekkür ederiz.”

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ         :

Şikayet edilen ensonhaber.com internet haber sitesinde, Balıkesir- İzmir karayolunda 16.09.2019 günü meydana gelen bir trafik kazası haberi, o anı gösteren araç kamerası görüntüleri ve videosuyla birlikte yayınlanmıştır.

‘Köpeğe çarpmamak için direksiyonu çevirdi, takla attı. ‘Araç kamerasından o anın görüntüsü’, ‘Allan cezanı versin köpek senin’ başlıkları kullanılan haberin spotunda “Balıkesir- İzmir karayolunun 2. kilometresinde yola girmeye çalışan köpeğe çarpmamak için manevra yapan sürücü neredeyse canından oluyordu” ifadesi yer almıştır. Söz konusu sitede kaza görüntüleri ve olay anını gösteren videoya da yer verilmiştir.

Söz konusu habere internet sitesinin okuyucuları da yorum yapmıştır. Bu yorumlardan bazıları şöyledir:

“Çok tehlikeli, ben de çok tedirgin oluyorum yola fırlayacak bir hayvan diye, Allah esirgesin.

Şoför yapması gerekeni yapmış. Ama yine de Allah yardımcısı olsun. Böyle insanlar lazım bize, inşallah bir şeyi yoktur kardeşimizin.

Sürücü hata yapmış, o süratte bu yapılmazdı. Hayvanları severiz ama insanlardan daha değerli değiller.

Çarp gebersin it oğlu it. İnsanın canından daha kıymetli değil ya. İyilikten maraz doğuyor böyle.”

Yorum yapanların bazıları, şoförün köpeği kurtarmak için canını ortaya koymasını olumlu bulurken, bazıları da riske girmeyip köpeğe çarpması gerektiğini savunmuştur. ‘Çarp gebersin it oğlu it’ diyenin yanında ‘Şoför yapması gerekeni yapmış’, ‘Böyle insanlar lazım bize’ diyenler de vardır. Bu yorumlardan sadece olumsuz olanı dikkate alıp olumlu olanları görmezden gelerek, şikayet edilen haber sitesinin hayvanlara eziyeti ve hayvan katliamını özendirdiği sonucu çıkarılamaz.

Şikayet başvurusuna verilen yanıtta, ‘Allah cezanı versin köpek’ ifadesinin, araçtaki kişinin sözü olduğu ve tırnak içinde kullanıldığı belirtilmiş, hayvanlara şiddeti haklı göstermek gibi bir niyet olmadığı savunmuştur. Gerçekten de başlıktaki üç cümleden biri olan tırnak içindeki bu sözden önce, ‘Köpeğe çarpmamak için direksiyonu çevirdi takla attı. Araç kamerasından o anın görüntüsü’ ifadelerine yer verilmiştir. Buradan da şikayet konusu olan ve tırnak içinde kullanılan ‘Allah cezanı versin köpek’ ifadesinin, takla atan araç içindeki kişinin sözü olduğu anlaşılmaktadır. Köpeği kurtarmak için hayatını riske atan bir kişinin bu sitemini, haberin unsuru olarak değerlendirmek gerekir.

Ne haberde ne de habere yapılan yorumların büyük bölümünde hayvana eziyet ve hayvan katliamı haklı gösterilmiştir. Buna rağmen şikayet edilen internet sitesinin sorumluları, kendilerine şikayet başvurusu ulaştığında, konunun hassas olduğu ve yanlış anlamalara da neden olabildiğinden hareketle haberi yayından kaldırmıştır.

SONUÇ            :

Basın Konseyi Yüksek Kurulu 04.12.2019 günü yaptığı toplantıda, ensonhaber.com internet haber sitesi hakkındaki şikayetle ilgili Genel Sekreterlik önerisini görüşmüş, konuyu müzakere edip tartıştıktan sonra;

          a) Şikayet başvurusunun kabulüne,

          b) Şikayet konusu haberde Basın Meslek İlkeleri ihlalinin söz konusu olmadığına OYBİRLİĞİ ile karar vererek, ensonhaber.com Genel Yayın Yönetmeni İlyas Efe Ünal hakkındaki başvuruda ‘ŞİKAYETİN YERSİZLİĞİ’ kararı vermiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın