BKYK KARARI 2019-28

DOSYA NO                :   2019- 28 
KARAR TARİHİ     :   20.11.2019
ŞİKAYETÇİ                :  Mahmut TANAL(CHP İstanbul Milletvekili)
                             ( Halkla İlişkiler Binası 4. Kat 3 Nolu Banko F424 T.B.M.M/ANKARA)
ŞİKAYET EDİLEN  :  Yusuf Ozan DEMİR  (Akit TV sunucusu)
             (Halkalı Merkez Mah. Dereboyu Cad. No:65/6 KÜÇÜKÇEKMECE/İSTANBUL)
ŞİKAYET KONUSU    :
Akit TV’de 20.10.2019 tarihinde programda, sunucu Yusuf Ozan Demir’in bir izleyicinin mesajı okuduğunu söyleyerek “Mahmut Tanal diye biri, ‘Kırmızı, sarı, yeşil özgürlüğün simgesi’ diyor. Türkiye’de bir kişi de ‘ben özgür değilim’ demedi ve bu adam milletvekili seçildi. Bu adam patavatsızın biri. Böyle konuşuyor. Yani PKK renklerini özgürlüğün sembolü olarak pazarlıyor diyor, kendine İhtiyar diyen bir izleyicimiz” sözleri nedeniyle CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal şikayette bulunmuştur.
Şikayetçi 22.10.2019 tarihinde yaptığı başvuruda, Akit TV’nin ‘Gün Başlıyor’ adlı programında, ‘izleyici mesajı’ adı altında hedef alındığını, program sunucusu Yusuf Ozan Demir’in canlı yayında kendisini ‘terör örgütü destekçisi’ gösterdiğini ve kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu savunmuştur.
TBMM Genel Kurulunda14 Kasım 2017 tarihinde yaptığı konuşma geçen ‘Kırmızı, sarı, yeşil özgürlüğün simgesidir’ ifadesini, iktidar yanlısı ‘trollerin’ cımbızlayarak alıp çarpıttığını, şikayet edilen sunucunun da bunun aktarıcısı olduğunu kaydeden şikayetçi, başvurusunda şu ifadelere yer vermiştir:
“Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bir basın açıklaması sonrası kurşunların hedefi olan, katledilen merhum Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi anmak ve cenaze törenine katıldığımız için yapılan gayriinsani eleştirilere cevap vermek maksadıyla avukatlık cübbemi giymiş ve aynen şöyle demiştim: “Rahmetli Tahir Elçi’nin cenazesinin üzerinde görülen bayrak, Diyarbakır Barosu’nun flamasıdır. Rahmetlinin üzerindeki bayrak olan Diyarbakır Barosu’nun flamasının renkleri kırmızı, sarı ve yeşil, trafik işaretlerinde de vardır. Kırmızı, sarı, yeşil; özgürlüğün, bağımsızlığın simgesidir ve aynı şeklide yeşil, sarı, kırmızının özgürlük simgesi olması nedeniyle 3 tane ülkenin bayrağı da aynı renktedir. Gerek beni gerek Sezgin Bey’i rahmetli Tahir Elçi’nin cenazesine katıldığımız için ve rahmetliyi terörist olarak gösteren zihniyeti kınıyoruz ve bizi hedef gösterenleri de kınıyoruz. Bugüne kadar özgürlük, barış için mücadele ettik, etmeye devam edeceğiz, bunun bedeli ölüm olsa bile.
Yargıtay’ın ambleminde de bu üç rengin (sarı, kırmızı, yeşil) bir arada bulunduğunu görüyoruz. Aynı şekilde giydiğimiz avukatlık cübbelerimizde de sarı, kırmızı ve yeşil renkleri yer alıyor. O renklerin manasını, anlamını Mahmut Tanal olarak şahsım uydurmuş değildir. Kırmızı, sarı ve yeşilin, Türk sancaklarının rengi olduğu da arşiv kayıtlarından anlaşılabilir.”
Başvurusuna, şikayet konusu programın, Meclis’te yaptığı konuşmanın, Tahir Elçi’nin cenaze töreni görüntüleri ve Diyarbakır Barosu logosunu da de ekleyen şikayetçi, Akit TV sunucusu Yusuf Ozan Demir’in hakkında Basın Meslek İlkeleri’ni ihlalden işlem yapılmasını talep etmiştir.
UZLAŞMA ÖNERİSİ          : 
Şikayet başvurusu, şikayet edilen Akit TV’de yayınlanan ‘Gün Başlıyor’ programı sunucusu Yusuf Ozan Demir’ e 24.10.2019 tarihinde PTT ile ulaştırılmış ve posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir.
Şikayet edilen, şikayet başvurusundaki iddialara süresinde herhangi bir yanıt vermemiş, taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.
DEĞERLENDİRME VE SONUÇ         :
Akit TV’de 20.10.2019 tarihinde yayınlanan ‘Gün Başlıyor’ adlı programında, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal hakkında ‘izleyici mesajı’ okunarak, şikayet konusu ifadelere yer verilmiştir.
Sunucu, kendisine ‘İhtiyar’ diyen bir izleyiciye ait olduğunu söylediği mesajda, şikayetçiye yönelik ‘Bu adam milletvekili seçildi’, ‘Bu adam patavatsızın biri. Böyle konuşuyor’, ‘PKK renklerini özgürlüğün sembolü olarak pazarlıyor’ ifadeleri yer almaktadır.
Mesajda geçen ‘Bu adam milletvekili seçildi’, ‘Bu adam patavatsızın biri’ ifadelerinde geçen ve Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlükte karşılığı ‘erkek kişi’ olan ‘adam’, yine karşılığı ‘düşünmeden saygısızca konuşan, davranışlarına dikkat etmeyen’ anlamındaki ‘patavatsız’ kelimeleri hakaret olmasa da aşağılama amacına yönelik kullanıldığı açıktır. Zira arkasından ‘PKK renklerini özgürlüğün sembolü olarak pazarlıyor’ ifadesi yer almıştır. Terör örgütünün renklerini pazarlamak, teröre destektir ve mesajda şikayetçi ‘terör destekçisi’ suçlaması yapılmıştır.
Şikayetçi siyasi bir şahsiyettir. Elbette yaptıkları hatta yapmadıkları, açıklamaları, konuşmaları eleştirilecektir. Siyasetçiler ağır ve sarsıcı eleştirilere normal bireylerden daha fazla katlanmak durumundadır. Ancak, “PKK renklerini özgürlüğün sembolü olarak pazarlıyor” ifadeleri de şikayetçiye yönelik ağır eleştiri kapsamında değerlendirilmelidir.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 20.11.2019 tarihinde yaptığı toplantıda, Genel Sekreterlik önerisini değerlendirip, konuyu tartışmıştır. Şikayet edilen yayında, şikayetçinin eylemleri ve açıklamaları eleştirildiğinden; siyasetçiler kendilerine yönelik ağır ve sarsıcı eleştirilere normal bireylerden daha fazla katlanmak durumunda olduğundan, Basın Meslek İlkeleri ihlalinin söz konusu olmadığı görüşüne varılmıştır.
SONUÇ            :
Yüksek Kurul, toplantıda yaptığı görüşmeler sonunda CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın, Akit TV’de ‘Gün Başlıyor’ programı sunucusu Yusuf Ozan Demir hakkında yaptığı başvuruda, OY BİRLİĞİ ile ‘ŞİKAYETİN YERSİZLİĞİ’ kararı almıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın