BKYK KARARI 2019-26

DOSYA NO                      :   2019- 26 

ŞİKAYETÇİ LER               :  Muhammet ŞİMŞEK (şimşek-muhammet@hotmail.com)
                                         Fatih KALE (fatih_kaleee@icloud.com)  

ŞİKAYET EDİLEN :  Şefik ÇALIK (Takvim  Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü)
                    Barbaros Bulvarı Cam Han No 153 BEŞİKTAŞ/İSTANBUL

ŞİKAYET KONUSU    :   

Takvim Gazetesinde 12.09.2019 tarihinde yayımlanan ‘Temel sorun. Kadına şiddet ünlüler alemine girdi. Ceren Kalpakarslan işadamı sevgilisi tarafından hastanelik edildi’ başlıklı haberde, manken Ceren Kaplakaslan’ı dövmekle suçlanan sevgilisi Temel Kankıran’ın fotoğrafının yerine, Özel Harekatçı şehit Komiser Yardımcısı Şükrü Can Kayadibi’nin fotoğrafının kullanıldığını gerekçesiyle şikayette bulunulmuştur.

Şikayetçilerden Fatih Kale ve Muhammet Şahin, 12.09.2019 tarihinde Basın Konseyi’ne internet üzerinden şu başvuruda bulunmuşlardır:

“Mayıs ayında Şanlıurfa’da şehit edilen Komiser Yardımcısı Polis Özel Harekat Şükrü Can Kayadibi’nin fotoğrafını kullanarak farklı isimle yapılmış bu haber bizi derinden rahatsız etmiştir. Şehidimize ve tüm şehitlerimize yapılmış büyük hakarettir. Gereğinin yapılmasını talep ediyorum.”

Şikayetçiler, Takvim Gazetesi’nde yayımlanan haberin kupürünü de başvuruya  eklemiştir.

UZLAŞMA ÖNERİSİ          : 

Şikayet  başvurusu, şikayet edilen Takvim Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şefik Çalık’a iletilmiş, posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir.

Şikayet edilenin kendisine iletilen şikayet başvurusuna süresinde yanıt vermemiş, taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.

DEĞERLENDİRME        : 

Şikayet edilen Takvim Gazetesinde, 11 Eylül 2019 tarihinde yayımlanan haberde manken oyuncu Ceren Kalpakarslan’a şiddet uyguladığı gerekçesiyle sevgilisi Temel Kankıran’ın tutuklanması konu edilmiştir.

Gazetede tutuklanan Temel Kankıran’ın fotoğrafı yerine geçen mayıs ayında Şanlıurfa’da teröristler tarafından şehit edilen Özel Harekatçı Komiser Yardımcısı Şükrü Can Kayadibi’nin fotoğrafının kullanılmıştır.

Şikayet konusu edilen yanlış olan fotoğrafın kullanılmasıyla olayı şöyle gelişmiştir:

İstanbul Ataşehir’de 1 Eylül 2019 günü sevgilisi manken oyuncu Ceren Kalpakarslan ve annesi Nuray Deveci Yeşiltepe’yi dövdüğü iddiasıyla hakkında yasal işlem başlatılan Temel Kankıran’ın tutuklanması, haber ajansı DHA tarafından 11.09.2019 tarihinde abonelerine servis edilmiştir. Olayın detaylı anlatıldığı habere, dövülen mankenin eski eşi şarkıcı Rafet El Roman dahil, tarafların fotoğrafları ve mankenin sevgilisi tarafından dövülme anını gösteren güvenlik kamerası görüntüleri de eklenmiştir.

Tutuklanan Temel Kankıran’ın fotoğrafı yerine Özel Harekatçı şehit Komiser Yardımcısı Şükrü Can Kayadibi’nin fotoğrafını yanlışlıkla servis eden haber ajansı DHA, abonelerine ‘Fotoğraf İptali’ başlığı ve ‘Sayın Yazı İşleri Müdürleri’ hitabıyla şu düzeltme notunu geçmiştir:

”Ceren Kalpakarslan ve annesine dehşet yaşatan sevgili tutuklandı, başlıklı haberimizle birlikte geçtiğimiz fotoğraflardan tutuklanan Temel Kankıran’a ait olduğu belirtilen fotoğraf, hatalı eklenmiştir. Haberimizde Kankıran’a ait fotoğraf bulunmamaktadır. Sehven geçilen bu fotoğrafın kullanılmamasını rica ediyoruz. Yapılan bu yanlışlıktan dolayı üzgün olduğumuzu tekrar belirtmek isteriz. DHA”

Ajansın 11 Eylül 2019 günü öğleden sonra geçtiği haberle ilgili, saat19.56’da geçtiği düzeltme notundan önce ve sonra bazı televizyon haberlerinde ve gazetelerde sevgilisini döven Temel Kankıran’ın fotoğrafı yerine şehit polisin fotoğrafı kullanılmıştır. Bu yanlış fotoğrafı kullanan bir televizyon kanalı, sosyal medyada büyük tepkiyle karşılaşınca, yanlışlığın kendilerinden değil ‘abonesi olduğu güvenilir bir ajansın servis ettiğini’ açıklayıp izleyicilerden özür dilemiştir.

Söz konusu ajansın, abonelerine ‘Fotoğraf İptali’ notunu ulaştığında, gazetelerin ilaveleri basılmış, ana gazetenin ilk baskıları da yapılmıştır. Şikayet edilen Takvim Gazetesi de birinci sayfasından ‘TEMEL SORUN’  başlığı ve ‘Kadına şiddet ünlüler alemine girdi. Hamile manken Ceren Kalpakarslan işadamı sevgilisi tarafından hastanelik edildi’ spotuyla verdiği haberde, tutuklanan sevgili Temel Kankıran’ın fotoğrafı yerine şehit polis Şükrü Can Kayadibi’nin fotoğrafını kullanmıştır.

Haberi geçen DHA’nın yanlışlığı fark edip, ‘Fotoğraf İptali’ notunu abonelerine ulaştırmasına karşın, Takvim Gazetesi’nde yanlış fotoğraf yayımlanmıştır. Şikayet edilen, başvuru bildirimine yanıt vermemiş; diğer gazeteler gibi yanlış fotoğrafı sonraki baskılarda çıkarıp çıkarmadığını; bu mümkün olmadıysa yapılan hatadan dolayı ‘düzeltme’ yazısı yayımlayıp yayımlamadığını bildirmemiştir.

Yapılan medya taramasında da şikayet edilenin yanlışlığı düzeltme yoluna gittiğine dair bir bilgiye ulaşılamamıştır. Oysa baskıya erken verildiği için DHA’nın düzeltme notu ulaştığında fotoğrafı değiştirme olanağı olmasa da bir sonraki baskıda ‘düzeltme’ yapılması gerekirdi. Zira aynı şekilde bazı yayın organları bu yola başvurmuştur.

Netice olarak şikayet edilen Takvim Gazetesi’nin, yanlış fotoğraftan dolayı herhangi bir düzeltme ve özür yayımlamamasının nedeni, şikayet başvurusuna yanıt verilmediği öğrenilememiştir. Bu durumda şikayet eğer abonesi ise ya DHA’nın ‘Fotoğraf İptal’ uyarısını görmemiş ve gördüyse de gereğini yapmamış, ya da ajansa abone olmayıp haberi başka kaynaktan alıp kullandığı değerlendirilebilir.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 06.11.2019 tarihinde yaptığı toplantıda, Genel Sekreterlik önerisini değerlendirip, konuyu tartıştıktan sonra, şikayet konusu haberde, Basın Meslek İlkeleri’nin “Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayımlanama” şeklindeki 6’ncı,

“Basın organları yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar” şeklindeki 16’ncı maddesinin ihlal edildiğini saptamıştır.
SONUÇ            :
Yüksek Kurul, toplantıda yaptığı görüşmeler sonunda Muhammet Şimşek ve Fatih Kale  tarafından,  Takvim Gzetesi  hakkında yaptığı şikayetle ilgili olarak;
          a) Başvurunun kabulüne,

          b) Takvim Gazetesi’nde ‘Temel sorun. Kadına şiddet ünlüler alemine girdi’ başlıklı haber nedeniyle Takvim Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şefik Çalık hakkında OYBİRLİĞİ ile ‘KINAMA’’ kararı almıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın