BKYK KARARI 2019-23

DOSYA NO                :   2019- 23 

KARAR TARİHİ     :   20.10.2019

ŞİKAYETÇİ                :  Ergün ÖZER  
Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça Sok. Maçka Polat Apt 10/6 Vişnezade Beşiktaş /İST

VEKİLİ                    :  Av. Emre KARADAĞ  
Cumhuriyet Caddesi Dörtler apt 42/10  Elmadağ ŞİŞLİ/İSTANBUL                              

ŞİKAYET EDİLEN : Ahmet Hakan COŞKUN ( Hürriyet Gazetesi yazarı)
Demirören Medya Center, 100. Yıl Mahallesi 2264 Sok No:1 BAĞCILAR/İSTANBUL

ŞİKAYET KONUSU    : 
Hürriyet Gazetesi’nde 06.08.2019 tarihinde Ahmet Hakan’ın köşesinde yayımladığı ‘Bir butona basma olayı da CHP’den’ başlıklı yazıda, şahsiyet, itibar ve saygınlığına yönelik saldırıda bulunulduğunu; gerçek dışı bilgilerle algı operasyonu yapıldığını öne süren Ergün Özer, avukatı Emre Karadağ aracılığı ile şikayette bulunmuştur.
Şikayet konusu yazıda, Ardahan Belediyesi’nin ‘çok büyük hizmet’ diye Atatürk Heykeli yaptırdığı; açılış için davet edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koştura koştura gidip bu heykelin açılışını yaptığı, bir sürü erkeğin butonların başına toplanıp bazı eller butonların üzerinde, bazı ellerin de butondaki ellerin üzerinde yapılan açılışın kara komedi olduğu savunulmuştur.
Yazar, iki fotoğrafa da yer verdiği yazısını, “Size bir şey söyleyeyim mi? CHP seçmeni, İstanbul İzmir arasını 3.5 saate indiren otoyolun ücretine yönelik eleştirinin binde birini… ‘Çok büyük hizmet’ diye butonla heykel açan kendi partisinin liderine yöneltse… Her şey çok güzel olabilir” ifadeleriyle bitirmiştir.
Şikayetçinin avukatı Emre Karadağ 23.09.2019 tarihinde yaptığı başvuruda, ‘Bir butona basma olayı da CHP’den’ başlıklı yazıda yer alan ifadelerin hiçbir araştırma yapılmadan, somut verilerden uzak kaleme alındığı; kullanılan fotoğraflar ve buna bağlı değerlendirmelerin gerçekle örtüşmediği; yazarın olayı farklı yansıtarak kamuoyunda bir algı yaratmaya çalıştığını savunmuştur.
Yazıya konu olayın, şikayetçinin memleketi Ardahan’da yaptırdığı Atatürk Anıtı’nın, Doğu Karadeniz gezisine çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılması olduğu anlatılan şikayet başvurusunda şu ifadelere yer verilmiştir:
“Köşe yazısında ifade edilen aksine bu yapıt bir heykel değil, bir anıttır. En önemli husus ise yapılan bu anıtın Ardahan Belediyesi tarafından değil tamamen müvekkil Av. Ergün Özer tarafından yaptırıldığıdır. Anıt Ardahan Belediyesi veya herhangi bir başka belediye, parti vs. tarafından yaptırılmamıştır.
Bu topraklarda doğup büyüyen bir insan olarak müvekkil vatandaşlık bilinciyle yaptığı hizmetlerin yanında, geç de olsa bu Anıtı da yaptırabilmiştir. Müvekkilim tüm bu siyasi tartışmalardan ve politik tavırlardan uzak bir şekilde yalnızca doğduğu topraklara vefa borcunu yerine getirmeye çalışmaktadır.
Müvekkilimin kendi imkanlarıyla yaptırdığı bu Anıtı siyasi amaçlar uğruna başka noktalara çekerek eleştirmek, gerçekleri yansıtmayan değerlendirmelerde bulunmak hukuken doğru olmayacaktır.
Sn. Ahmet Hakan, gerçekleri araştırmadan, tamamıyla toplumda bir algı yaratmak maksadıyla bu yönde bir yazı kaleme alınmış, müvekkilimin kişilik haklarına zarar vermiştir.
Basın meslek etiği hiçe sayılarak hem müvekkilimin kişilik haklarına saldırılmış, hem de gerçekle bağdaşmayan iş bu köşe yazısına gazetede yer verilerek kamuoyu yanıltılmıştır.”
Söz konusu yazı nedeniyle şikayet edilen yazara Basın Kanunu’nun öngördüğü prosedüre uygun olarak 06.08.2019 tarihinde açıklama gönderildiği belirtilen başvuruda “Köşe yazarı Ahmet Hakan’a e-mail yoluyla ulaşılmış ancak tekzip metni yayımlanmadığı gibi herhangi bir geri dönüş de sağlanamamıştır” ifadelerine de yer verilmiştir.
Şikayet başvurusunda, şikayet edilen hakkında Basın Meslek İlkeleri’nin, kişilerin küçük düşürme ve gazetecilik özel amaçlara kullanılamaz ve cevap hakkına saygı maddesine göre işlem yapılması talep edilmiştir.
UZLAŞMA ÖNERİSİ          : 
Şikayet başvurusu, şikayet edilen Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan Coşkun’a hem PTT, hem e-maille ulaştırılmıştır. Posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir.
Şikayet edilen süresinde yanıt vermemiş ve taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.
DEĞERLENDİRME         : 
Hürriyet Gazetesi’nde 6 Ağustos 2019 tarihinde yer alan ‘Bir butona basma olayı da CHP’den’ başlıklı yazıda, Ardahan’da yapılan Atatürk Anıtı’nın 3 Ağustos 2019 tarihindeki açılış töreni konu edilmiştir.
Kenti ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı temaslarda bulunmuş, Ardahan Belediyesi’ni ziyaret etmiş, kentin en merkezi yeri Kongre Caddesi üzerindeki kavşakta yapılan Atatürk Anıtı’nın açılışına katılmıştır.
Törende Kılıçdaroğlu ve konuklar anıtın üzerindeki kırmızı örtüyü indirip açılışı yapmak için hep birlikte iki butona basmış, ancak teknik arıza nedeniyle bu mümkün olmayınca örtü manuel olarak kaldırılmış ve açılış gerçekleştirilmiştir.
Açılış haberi aynı gün ajanslar tarafından servis edilmiş, medyada geniş yer almıştır. Bazı yayın organlarında haber, ‘CHP’den halka dev hizmet. Yine heykel diktiler’, ‘CHP köprü temeli attı. Şaka şaka. Yine heykel’, ‘Geçmişte CHP iktidarının yaşattığı heykel kabusu geri mi dönüyor?’ başlıklarıyla eleştirel yaklaşımla verilmiştir.
Bazı köşe yazarları, Atatürk Anıtı açılışı üzerinden CHP’yi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu kıyasıya eleştirmiştir. Şikayet edilen yazar da açılıştan 3 gün sonra köşe yazısında “Ardahan’ın CHP’li belediyesi… ‘Çok büyük hizmet’ olarak dikmiş heykeli..” diye başladığı yazısında, köşesine koyduğu açılıştan iki kare fotoğrafı ‘Bir sürü erkek toplanmış butonların başına… Bazı eller butonların üzerinde, bazı eller de butonlardaki ellerin üzerinde’ ifadeleriyle anlatmıştır. Ardından, CHP’yi ‘hizmet diye heykel dikmekle’ eleştirenlerin haklı olduğunu; Kılıçdaroğlu’nun ‘Heykel Atatürkçülüğünden vazgeçelim’ demeyip ‘koştura koştura gidip heykel açılışı’ yaptığını; CHP’lilerin çok büyük hizmet diye butonla heykel açan liderlerini eleştirmeleri gerektiğini yazmıştır.
Şikayet edilen yazar görüşünü açıklamış, eleştiri hakkını kullanmıştır. Yazıda şikayetçinin adı geçmemekte, dolayısıyla kişilik haklarının ihlal edilmesi, aşağılanması, iftira atılması söz konusu olmamıştır.
Şikayet edilen yazıda ‘Ardahan’ın CHP’li belediyesi’ ifadesi kullanılarak anıtı yerel yönetimin yaptırdığı belirtilmiştir. Ancak bu bir köşe yazısıdır, haberde aranması gereken ‘5N 1K’ kuralının harfiyen uygulanması beklenemez.
Başvuruda savunulduğu gibi, şikayetçinin kendi olanaklarıyla yaptırdığı Atatürk Anıtı’nın, şikayet edilen yazıda Ardahan Belediyesi tarafından yaptırıldığı ifadesiyle gerçeğe aykırı bilgi verildiği anlaşılmaktadır. Bu da Atatürk Anıtı’nın açılışıyla ilgili haber ajanslarının geçtiği haberlerin gazetelerde, televizyonlarda, internet haber sitelerinde ve CHP’nin resmi internet sitesinde ‘Ardahan Belediyesi tarafından yaptırılan Atatürk Anıtı’ ifadesiyle yer almasından kaynaklanmıştır. Şikayet edilen yazının yayımlandığı dönemde görünür gerçek, Atatürk Anıtı’nın belediye tarafından yaptırıldığıdır. Şikayet edilen, görünür gerçeği uygun hareket etmiştir, dolayısıyla etik ihlalinde söz edilmemelidir.
Şikayetçi, e- mail ile ulaştığını söylediği yazara, Atatürk Anıtı’nı Ardahan Belediyesi’nin değil kendisinin yaptırdığını anlatan tekzip (cevap ve düzeltme yazısı) gönderdiği, ancak bunun yayınlanmadığından yakınmakta ve etik ihlalinden söz etmektedir. Yazıda adı geçmemesine rağmen zarar gördüğünü, aşağılandığını ileri süren şikayetçinin, yazının yer aldığı köşeyi tamamen işgal edecek uzunlukta açıklama göndermesi ve bunun yayınlanmasını beklemesi gerçekçi değildir.
Görünür gerçeğe uygun hareket eden şikayet edilenin, şikayetçinin bu beklentisini karşılanmaması da ‘cevap ve terkzip hakkını’ düzenleyen Basın Meslek İlkeleri ihlali olarak değerlendirilemez.
Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 20.10.2019 tarihinde yaptığı toplantıda, Genel Sekreterlik önerisini değerlendirip, konuyu tartıştıktan sonra, şikayet konusu köşe yazısında, Basın Meslek İlkeleri ihlalinin söz konusu olmadığı OYBİRİLĞİ ile kabul edilmiştir..

SONUÇ            :
Yüksek Kurul, toplantıda yaptığı görüşmeler sonunda Ergün Özer tarafından, Hürriyet köşe yazarı Ahmet Hakan hakkında yapılan şikayetle ilgili olarak.
          a) Başvurunun kabulüne,

          b) Hürriyet Gazetesi’nde yayımlanan ‘Bir butona basma olayı da CHP’ başlıklı köşe yazısı nedeniyle Ahmet Hakan hakkındaki başvuruyla ilgili OYBİRLİĞİ ile ŞİKAYETİN YERSİZLİĞİ kararı almıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın