BKYK KARARI 2019-08

KARAR TARİHİ        : 24.04.2019
KARAR NO              : 2019 – 8
ŞİKAYETÇİ:             :   Ekrem İMAMOĞLU (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı)

ŞİKAYET EDİLEN    :  Erkan TAN (A Haber Televizyonu haber sunucusu ve Takvim Gazetesi köşe yazarı)
ŞİKAYET KONUSU:
A Haber Televizyonunun 03.04.2019 tarihli ‘Sabah Ajansı’ programında sunucu Erkan Tan, şikayetçi Ekrem İmamoğlu’nun Anıtkabir ziyareti sırasında defteri ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ unvanıyla imzalamasını eleştirmiş, ‘adam evrakta sahtecilik yapmış’, ‘dolandırıcılık yapmış’, ‘Ekremciğim daha başkan olmadın oğluuuum’ ifadelerini kullanmıştır.
Şikayet edilen sunucu, köşe yazarı olduğu Takvim gazetesinde 08.04.2019 tahinde ‘Ekrem İmamoğlu bir hilekardır’ başlıklı yazısında yine şikayetçi Ekrem İmamoğlu için ‘sahtekar’, ‘oyları çalarken suçüstü yakalandı’ demiştir.
A Haber Televizyonunda 03.04.2019 tarihinde ‘Sabah Ajansı’ programında yer ifadeler ve Takvim Gazetesi’nde 08.04.2019 tarihindeki köşe yazısı şikayetin konusunu oluşturmaktadır.
ŞİKAYETÇİ İDDİALARI     :
Şikayetçi Ekrem İmamoğlu’nun avukatları Kemal Polat ve Melike Akbaş, 12.04.2019 tarihinde yaptıkları 6 sayfalık şikayet başvurusunda, A Haber Televizyonu sunucu Erkan Tan’ın 03.04.2019 günü ‘Sabah Ajansı’ programında, yayının saat 07:16.15’den başlayıp 2 dakika 44 saniye ve saat 07.22.41’den başlayan 3 dakika süren bölümlerinde özetle:
“Sandıktaki oyları tutanaklara kaydederken çalmış CHP ve malum zihniyet…
Ekrem İmamoğlu Anıtkabir’e gitmiş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı diye imza atmış. Yani evrakta sahtecilik yapmış dolandırıcılık yapmış. Sen daha belediye başkanı olmadın ki. İstanbul’un mevcut belediye başkanı Mevlüt bey. İzmir’i CHP kazanmış olmasına rağmen, gayri resmi sonuçlara göre Aziz Kocaoğlu. Çünkü Tunç Soyer daha mazbatasını almadı. Yüzlerce yıllık devlet geleneğimiz bu. Yenisi gelinceye kadar eskisi tam yetkiyle göreve devam eder. Adam sahtekaaar. Olmadığı halde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı diye imza atıyor evrakaaa…
Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen tepkilerle, devam edelim. Ey CHP, Amerika Birleşik Devletleri’nin ve İsrail’in sesi… Değil artık Atatürk’ün partisi…
Ya adam evrakta sahtecilik yapıyor be. Daha değilsin ki sen Ekremciğiim. Daha başkan olmadın oğluuuum…  Adam evrakta sahtecilik yaptı. Kardeşim bunun başka bir adı var mı? Mesela Ahmet Kaymaz diye birisi gitse ‘Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyım’ deyip bir evraka imza atsa adı ne olur? Sahtekar, dolandırıcı olur değil mi? (Ver mehteri.) Mazbatayı almadan kimse başkan değil…. Adam sahtekar yahu. Belediye başkanı olmadığı halde belediye başkanı diye imza atıyor. Bunun adı ne? Evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık.” İfadelerine yer verdiği;
Yine şikayet edilenin Takvim Gazetesi’ndeki köşesinde 08.04.2019 tarihinde yayımlanan ‘Ekrem İmamoğlu bir hilekardır’ başlıklı yazısında özetle;
“Ekrem İmamoğlu denen adam saygın değil. Kendisine oy vermemiş olanların oylarını, kendi hanesine yazmak isteyen bir hilekar.
Ekrem İmamoğlu ve Millet İttifakı, özellikle İstanbul’da oy çalarken ve çaldıkları oyları bilerek kendilerine kaydırırken suçüstü yakalanmışlardır. Bu nedenle saygın falan değillerdir.
Seçimle ilgili itirazların gerçekleşmesinden rahatsız olmuyor mu? Sahip olmadığı unvan ve makam ile imza atmıyor mu? Böyle imza atan adamlara en basit şekli ile sahtekar denmez mi? Bu adam değersiz, önemsiz, sıradan bir hilekardır” dediği belirtilmiştir.
Şikayet edilenin Basın Meslek İlkeleri’ni ihlal ettiği savunulan başvuruda, hem televizyon yayınında hem köşe yazısında eleştiri sınırlarının aşıldığı, iftira ve hakaret içeren sözlerle şikayetçinin kişilik haklarının ihlal edildiği, delilsiz suç isnadında bulunulduğuna yer verilmiştir. Başvuruda  A Haber Televizyonu sunucusu ve Takvim gazetesi köşe yazarı Erkan Tan hakkında Basın Meslek İlkeleri’ni ihlalden karar alınması talep edilmiştir.
UZLAŞMA ÖNERİSİ             :
Şikayet başvurusu, A Haber Televizyonu’nun ‘Sabah Ajansı’ sunucusu Erkan Tan’a PTT aracılığı ile ulaştırılmış, ‘alındı’ belgesi gelmiştir. Şikayet edilen, süresi içinde yanıt vermemiş ve taraflar arasında uzlaşma olmamıştır.
ŞİKAYET EDİLENİN YANITI            :
Şikayet edilen Erkan Tan, başvuru dilekçesinin kendisine ulaştırılmasına karşın süresi içinde yanıt vermemiştir.
DEĞERLENDİRME               :
Şikayet konusu yayın yerel seçimlerin ardından A Haber Televizyonu’nda yapılmış; köşe yazısı Takvim gazetesinde yer almıştır. Televizyondaki yayından 3, gazetedeki köşe yazısından da 8 gün önce 31 Mart seçimleri yapılmış, şikayetçi Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği belli olmuş, ancak  seçime yapılan itirazlar nedeniyle kesin sonuç açıklanmamıştır.
Şikayet edilen Erkan Tan, söz konusu yayında ve köşe yazısında Ekrem İmamoğlu’nun Anıtkabir ziyareti sırasında defteri ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ unvanıyla imzalamasını gündeme getirmiştir. Televizyonda şikayetçiye yönelik ‘Evrakta sahtecilik yapmış’, ‘dolandırıcılık yapmış’, ‘adam sahtekar’, ‘ya adam evrakta sahtecilik yapıyor be’, ‘daha değilsin ki sen Ekremciğim, daha başkan olmadın oğluuuum’, ‘adam evrakta sahtecilik yaptı’, ‘sahtekar, dolandırıcı’ ifadelerini kullanmıştır. Bu ifadeler aşağılama, hakaret, kişilik haklarına saldırı ve suç isnadı olarak değerlendirilmelidir, ifade ve basın özgürlüğü kapsamında kabul edilmez.
Şikayet edilenin Takvim gazetesindeki köşe yazısına ‘Ekrem İmamoğlu bir hilekardır’ başlığını atması amacının eleştiri olmadığının kanıtıdır. Yine yazıda peş peşe sıralanan  ‘Ekrem İmamoğlu denen adam saygın değil. Kendisine oy vermemiş olanların oylarını, kendi hanesine yazmak isteyen bir hilekar.’, ‘Ekrem İmamoğlu ve Millet İttifakı özellikle İstanbul’da oy çalarken ve çaldıkları oyları bilerek kendilerine kaydırırken suçüstü yakalanmışlardır’, ‘Bu adam değersiz, önemsiz, sıradan bir hilekardır’ ifadeleri de ifade ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez.
Şikayet edilen Erkan Tan hem televizyondaki yayında hem köşe yazısında şikayetçi Ekrem İmamoğlu’nun kişilik haklarını, şeref ve haysiyetini hedef almaş, hakaret etmiş ve suç isnadında bulunmuştur.
Şikayet  konusu yayın ve köşe yazısında Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4’üncü maddesi;
“Suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilemez” şeklindeki 9’uncu maddesi ihlal edilmiştir.
SONUÇ                 :
Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 24.04.2019 tarihindeki toplantısında, A Haber Televizyonu sunucusu ve Takvim gazetesi yazarı Erkan Tan hakkındaki şikayet görüşülmüş;

       a) Şikayetin kabulü

       b) A Haber Televizyonu ‘Sabah Ajansı’ sunucusu ve Takvim gazetesi köşe yazarı Erkan Tan’ın, şikayetçi Ekrem İmamoğlu hakkında yayındaki sözleri ve köşe yazısındaki ifadelerinde Basın Meslek İlkeleri’nin 4<’üncü ve 10.’uncumaddelerini ihlal ettiği anlaşıldığından oybirliğiyle ‘KINAMA’ kararı almıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın