BKYK KARARI 2019-07

KARAR TARİHİ      :  24.04.2019

KARAR NO             :  2019 – 7

ŞİKAYETÇİ : Ekrem İMAMOĞLU (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı)

ŞİKAYET EDİLEN : Erkan TAN (A Haber Televizyonu haber sunucusu)

ŞİKAYET KONUSU:
A Haber Televizyonu’nun 14.03.2019 tarihli ‘Sabah Ajansı’ programın saat 07:29:36’dan başlayarak 2 dakika 27 saniye süren bölümünde, ‘Sabah Ajansı’ programı sunucusu Erkan Tan, Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasında halkla diyaloga girdiği bazı görüntüler ve yaptığı açıklamalardan bölümleri ekrana getirmiştir. Sunucu Erkan Tan, yayında Ekrem İmamoğlu’nun CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak yürüttüğü seçim kampanyasıyla ilgili haber, açıklama ve iddialara yer verilmiştir.
Programda yer verilen açıklama ve iddialar şikayetin konusunu oluşturmaktadır.
ŞİKAYETÇİ İDDİALARI :
Şikayetçinin avukatları Kemal Polat ve Melike Akbaş, Basın Konseyine 12.04.2019 tarihinde yaptıkları başvuruda özetle şu iddialara yer vermişlerdir.
31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin üç ildeki büyükşehir belediye başkan adayları Ekrem İmamoğlu (İstanbul), Mansur Yavaş (Ankara) ve Tunç Soyer’in (İzmir) adını veren sunucunun, “Mansur Yavaş da Tunç Soyer de Ekrem İmamoğlu da HDP’nin adayıdır. HDP kim? PKK’dır. Teröristlerdir” dediği,
Şikayetçi Ekrem İmamoğlu’nun “Karıncayı bile incitme, ne olur dikkat edelim. İnsanlarımızı incitmeyelim” açıklamasını ekrana getiren sunucunun, ardından onun pazar yeri ve sokaklarda dolaşırken, vatandaşlarla girdiği diyaloglardan özel bölümleri seçerek yayınladığı,
Bu görüntüleri tekrar tekrar yayınlayan Erkan Tan’ın, “Ha… Böyle pozisyonlar falan ama…. Gerçek halkı gezerken ki gibi…Efendim hadise bu… Efendim orada kameranın karşısında bilerek, isteyerek, duygusal pozisyonlarla.. Yalvarırcasına, insancıl edalar..” ifadelerini kullanarak şikayetçiyi yanlış tanıttığı,
Programda birçok kez, “Bu bir aşağılama değil mi? Hakaret değil mi? Hor görme değil mi? Devam edelim efendim. Ekrem İmamoğlu, Tunç Soyer, Mansur Yavaş… Birlikte seçime girdikleri her yerde CHP’nin adayları, PKK’nın da adaylarıdır. Zaten belediye meclisi üyeliklerinde hep DHKP-C, PKK seviciler var. Hadise bu… Biliyorsunuz, başkan kim seçilirse seçilsin, alınan oy kadar belediye meclis üyesi görev yapacak. Ey ahali, ona göre oylarınızı verin.” ifadelerine yer verdiği belirtilmiştir.
Şikayetçinin avukatları Kemal Polat ve Melike Akbaş yaptıkları 6 sayfalık başvuruda, şikayet edilen sunucu Erkan Tan’ın, “Ekrem İmamoğlu, Tunç Soyer, Mansur Yavaş, seçime girdikleri her yerde CHP’lilerin adayları, PKK’lıların da adaylarıdır” dediğine yer verilmiştir. Bu iddiaların gerçek olmadığı, şikayetçinin somut bir delil olmadan terör örgüyle ilişkilendirilmeye çalışıldığı ve böylece suç isnat edildiği savunulan başvuruda, “Söz konusu yayın hiçbir şekilde basın özgürlüğü sınırları içinde kalmamaktadır” denilmiştir.
Şikayet edilen sunucunun söz konusu yayında Ekrem İmamoğlu’nun kişilik haklarını ihlal ettiği savunulan başvuruda, “Bir kişi hakkında hakaret teşkil edecek sözler sarf edilmesi veya saygınlığını tehlikeye düşüren, doğruluğu ispat edilemeyen iddialarda bulunulması şeref ve haysiyete tecavüz teşkil eder” denilmiştir.
Sunucu Erkan Tan’ın, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan şikayetçi için ‘PKK terör örgütünün adayı’ dediği kaydedilen başvuruda, “Hiçbir kimsenin bir siyasetçiye ‘Terör örgütünün adayı’ deme hakkı yoktur. Seçimlerde birini desteklemek adına yapılan bu yayınlarda müvekkil terör örgütünün adayı ve suçlu olarak gösterilmiştir” ifadelerine yer verilmiştir.
Halkın gerçekleri öğrenme hakkının aracı olan basının siyasetçileri eleştirmesinin doğal olduğu kaydedilen başvuruda, “Ancak milli duygularıyla her zaman övünmüş olan müvekkilin, yalnızca seçim döneminde kötülemek amacıyla kendisine ‘PKK adayı’ denilmesine tahammül etmesi kendisinden beklenemez” denilmiştir.
Yargıtay içtihatları, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarından örnekler verilen başvuruda, söz konusu yayınla şikayetçinin kişilik haklarına saldırıldığı; şeref ve haysiyetinin hedef alındığı; terör örgütleriyle ilişkilendirilerek suç isnat edildiği; kamuoyunu doğru bilgilendirmek yerine kişisel amaç güdüldüğü; özle biçim arasındaki dengenin sağlanmadığı savunulmuştur. Başvuruda, basın özgürlüğünün kötüye kullanıldığı da ileri sürülerek A Haber Televizyonu sunucusu Erkan Tan hakkında Basın Meslek İlkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle işlem yapılması talep edilmiştir.
UZLAŞMA ÖNERİSİ :
Şikayet başvurusu, A Haber Televizyonu’nun ‘Sabah Ajansı’ sunucusu Erkan Tan’a ulaştırılmış, posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir. Taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.
ŞİKAYET EDİLENİN YANITI     :
Şikayet edilen Erkan Tan, kendisine şikayet başvuru dilekçesi gönderilmesine rağmen, süresinde herhangi bir yanıt vermemiştir.
DEĞERLENDİRME :
Şikayet konusu yayın, A Haber Televizyonu’nda, yerel seçim kampanyasının yoğunluk kazandığı dönemde, 14 Mart 2019 günü ‘Sabah Ajansı’ kuşağında yapılmıştır. Kampanya boyunca, seçim haberlerinin seçmen tarafından diğer haberden daha fazla izlendiği bilinmektedir.
Şikayet edilen sunucu Erkan Tan, ana muhalefet partisinin adayı olan şikayetçiyle ilgili yayında “Ekrem İmamoğlu, Tunç Soyer, Mansur Yavaş… Birlikte seçime girdikleri her yerde CHP’nin adayları PKK’nın da adaylarıdır. Zaten belediye meclisi üyeliklerinde hep DHKP-C, PKK seviciler var. Hadise bu. Biliyorsunuz, başkan kim seçilirse seçilsin, alınan oy kadar belediye meclis üyesi görev yapacak. Ey ahali, ona göre oylarınızı verin” ifadelerini kullanmıştır.
Şikayetçi Ekrem İmamoğlu’nun, seçim kampanyası sırasındaki sözlerinin samimi olmadığını ileri süren şikayet edilen sunucu Erkan Tan, onun ‘Karıncayı bile incitme. Ne olur insanımızı incitmeyelim’ sözlerini ve ardından tartıştığı kişiye ‘Sen git inancını gözden geçir. Tek işiniz o zaten, inanç. Başka bir işiniz yok” demesini ekrana getirmiş, bu sözlerle inançlı seçmenin aşağıladığı, hakaret edildiği, hor görüldüğünü yargısında bulunmuştur.
Şikayet edilen sunucunun eleştiri hakkını kullanması, bir siyasinin seçilmesine karşı çıkması, sert ifadeler kullanması ifade ve basın özgürlüğü sınırları içinde kaldığı sürece en doğal hakkıdır.
Ancak, şikayet konusu yayında sunucu şikayetçi için ‘CHP’nin adayları, PKK’nın da adaylarıdır. Ey ahali, ona göre oylarınızı verin’ demiş, görünür gerçek ve özle biçim arasındaki dengeyi gözetmemiş, gerçeği olduğundan farklı gösterme çabasına girmiştir. Bu ifadelerle şikayetçinin seçmen nezdinde terörist örgütün adayı gibi algılanması hedeflenmiştir. Şikayetçi, terör örgütü ile ilişkilendirilmiştir.
Şikayet konusu yayında ifade ve basın özgürlüğü sınırları aşılarak, şikayetçinin kişilik hakları, şeref ve haysiyeti hedef alınmış; inancı sorgulanmış; suç isnadında bulunulmuştur.
Açıklanan bu nedenlerle, şikayet konusu yayında Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4’üncü maddesinin;
“Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez” şeklindeki 10’uncu maddesinin ihlal edildiği sonucuna varılmıştır.
SONUÇ :
Basın Konseyi Yüksek Kurulu 24.04.2019 tarihinde yaptığı toplantıda başvuruyu görüşmüş, bazı üyeler şikayet edilen Erkan Tan’ın programda, şikayetçi Ekrem İmamoğlu’na yönelik sözlerinin ifade ve basın özgürlüğü kapsamında kaldığını belirterek ‘şikayetin yersizliği’ yönünde oy kullanmışlardır. Kurul, yapılan oylamada başvuruyla ilgili;
          a) Şikayetin kabulü,

          b)  A Haber Televizyonu sunucusu Erkan Tan’ın, A Haber Televizyonu’nun 14.03.2019 tarihli ‘Sabah Ajansı’ programında şikayetçi Ekrem İmamoğlu hakkındaki sözleri nedeniyle, Basın Meslek İlkeleri’nin 4’üncü. ve 10’uncu maddelerini ihlal ettiği anlaşıldığından oy çokluğu ile ‘KINAMA’ kararı vermiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın