BKYK KARARI 2018-39

REFERANS NO :    2018 – 39
ŞİKAYETÇİ  :   Candar MUTLU

ŞİKAYET EDİLEN:    Ali İhsan KARAHASANOĞLU ( Yeni Akit Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü)
ŞİKAYET KONUSU:
Yeni Akit gazetesinin resmi Twitter hesabında Atatürk’ün fotoğrafı Abdullah Öcalan ve Fethullah Gülen’in fotoğrafıyla birlikte kullanılarak ‘Türkiye’nin demir yumruğunu yediler’ ifadesinin kullanılması şikayet edilmiştir.
Söz konusu gazetenin Twitter hesabından 15.11.2018 günü saat 11.40’ta ‘Türkiye’nin demir yumruğunu yiyen hainlerin felekleri şaştı’ başlığı altında yapılan paylaşımda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı, bölücü terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan, FETÖ/PDY terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen’in fotoğraflarıyla birlikte kullanılmıştır.
Şikayetçi  Candar Mutlu internet üzerinden yaptığı başvuruda, Atatürk’e hakaret edildiğini, onun izinden gidenlerin terörist gibi gösterildiğini savunmuştur, Şikayet başvurusunda şöyle denilmiştir:
“Yeni Akit gazetesi 15.11.2018 tarihinde saat 11:40 da resmi twitter hesabından; ülkemizin kurucusu, önderimiz M.Kemal Atatürk’ün fotoğrafını PKK terörist başı Öcalan ve  FETÖ terör Örgütü lideri Fetullah Gülen ile yan yana kullanarak  ‘Atamızı’ teröristlerle bir tutuyor. Atatürk’ü seven kimseleri “Kemalist Terör Örgütü” olarak adlandırmakta da bir sıkıntı görmüyor.
Halkı Kin ve düşmanlığa sevk etmek, Atatürk’ün manevi hatırasına hakaret etmek suçlarından kendileri hakkında işlem yapmanızı rica ederim.”
UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR
Şikayet başvurusu, şikayet edilen Yeni Akit gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu’na 23 Kasım 2018 günü hem e-mail, hem posta ile gönderilmiş, posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir. Ali İhsan Karahasanoğlu, süresinde yanıt vermemiş ve taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.
DEĞERLENDİRME VE SONUÇ
Şikayet konusu paylaşım ‘Türkiye’nin demir yumruğunu yiyen ‘hainlerin’ felekleri şaştı’ başlığı altında yapılmıştır.  
Altta siyah zemin içinde ‘Türkiye’nin demir yumruğunu yediler, Hormonları bozuldu’ başlığının yanında yukarıdan aşağı yanına ‘KEMALİSTLER’ yazılarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘PKK’LILAR’ yazılarak bölücü terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın; ‘FETÖ’CÜLER’ yazılarak ‘FETÖ/PDY terör örgütünün elebaşı Fethullah Gülen’in fotoğrafını kullanmıştır.
Bu paylaşımın altında yer alan paragraf ise şöyledir:
“Her taraftan kuşatma altına alınmak istenen Türkiye’nin dik duruşu ve hainlerin başına demirden bir yumruk gibi inerek bütün oyunları bozması, azılı Kemalistlerle birlikte FETÖ’cü ve PKK’lı teröristlerin de hormonlarını bozdu. Milli ve manevi değerlere savaş açan Türkiye düşmanı bu kesinler içinde ‘eşcinsel’ sapkın ilişki rezaleti ayyuka çıktı.”
Bu paylaşım, baştan sona tam bir nefret söylemidir. Bu ülkenin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun izinden giden bu ulusun fertlerine alenen hakaret edilmektedir.
Yeni Akit’in bu paylaşımı kamuoyunca da büyük tepkiyle karşılanmış, suç duyurularında bulunulmuş, yayından kaldırılması için başvurularda bulunulmuştur. Bunların sonucunda da yargı paylaşımın yayından kaldırılması kararı vermiştir.
Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nda yapılan detaylı inceleme görüşme sonucunda, şikayet konusu paylaşım Basın Meslek İlkeleri’nin “Yayınlarda hiç kimse; ırkı, cinsiyeti, yaşı, sağlığı, bedensel özrü, sosyal düzeyi ve dini inançları nedeniyle kınanamaz, aşağılanamaz” şeklindeki 1’inci;
“Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4’üncü;
“Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez” şeklindeki 10’uncu:
“Gazeteci görevini taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktan sakınır” başlıklı 12’nci maddesini ihlal ettiğine OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.
Bu nedenle Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Yeni Akit gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu hakkında oybirliği ile ‘kınama’ kararı almıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın