BKYK KARARI 2018-35

REFERANS NO :    2018 – 35

ŞİKAYETÇİ   :    MHP Dalaman İlçe Başkanı Hasan Şimşek’in avukatı Pınar AYHAN

ŞİKAYET EDİLENLER: Doğan AKIN (T24 İnternet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni)

ŞİKAYET KONUSU:
Muğla’nın Dalaman İlçesi’nde, MHP İlçe Başkanı Hasan Şimşek, trafikte tartıştığı Bahri Atakul’u daha sonra önüne geçip dövmüş, Atakul’un şikayeti üzerine olay güvenlik birimlerine yansımış ve tarafların ifadeleri alınmıştır. Haber, T24 İnternet Gazetesi’nde 27.09.2018 tarihinde ‘MHP Dalaman İlçe Başkanı, şehit babasını dövüp hastanelik etti’ başlığıyla yayınlanmıştır. Haberle ilgili Hasan Şimşek’in avukatı Pınar Ayhan şikayette bulunmuştur.
Şikayet edilenin ‘MHP İlçe Başkanından Şehit Babasına Darp’ başlıklı habere konu olay, 24 Eylül 2018 günü meydana gelmiştir. Olay T24 İnternet Gazetesi’nde 29.09.2018 günü ‘MHP Dalaman İlçe Başkanı, şehit babasını dövüp hastanelik etti’ başlığıyla yer almıştır.
Haberde 75 yaşındaki Bahri Atakul’un 24.09.2018 Pazartesi gecesi MHP İlçe Başkanı Hasan Şimşek tarafından dövüldüğü, hastaneye kaldırıldığı sağ kolu ve yüzünde darbeye bağlı ezilmeler ve kızarıklıklar oluştuğu, ayrıca gözlüğü ve protez dişinin kırıldığı anlatılmıştır. Polise gidip şikayetçi olan Bahri Atakul’un 1992 yılında jandarma er olarak görevini yaparken PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen Hamza Atakul’un babası olduğu belirtilmiştir.
Haberde hem Bahri Atakul’un polise başvurarak şikayetçi olup verdiği ifadelerde anlatımları hem de kendisini dövdüğü söylenen MHP İlçe Başkanı Hasan Şimşek’in açıklamalarına da yer verilmiştir.
T24 İnternet Gazetesi’nde yayınlanan ‘MHP Dalaman İlçe Başkanı, şehit babasını dövüp hastanelik etti’ başlıklı haberle ilgili Hasan Şimşek’in avukatı Pınar Ayhan 30.10.2018 tarihinde yaptığı şikayet başvurusunda, müvekkilinin peşinen ‘suçlu’ ilan edildiğini savunmuştur.
Şikayetçi, haberde müvekkilinin sosyal statüsünün ön plana çıkarıldığını belirterek, haber metnindeki  “…Şimşek, ATM’nin yanından bisikleti ile geçen şehit babası Bahri Atakul’a saldırıp, yumruklamaya başladı. Aldığı darbelerle yere düşen Atakul’u bir süre daha yumruklayan Şimşek, ardından kamyonetine binip, bölgeden uzaklaştı” ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını savunmuştur.  Başvuruda, “Güvenlik kamera görüntülerinden de anlaşılacağı üzere yaşanan tüm olay yaklaşık 30 saniye kadar cereyan etmiş olması karşısında müvekkilin diğer şahsa saldırıp yumruklaması ve devamında tekrar yumruklamaya devam etmesi 30 saniyelik bir zaman dilimi içerisinde hayatın olağan akışında ne kadarı ile gerçekleşebilir ki müvekkilin bu eylemi gerçekleşsin?” ifadelerine yer verilmiştir.
Başvuruda olayla ilgili soruşturmanın haber yayımlandıktan sonraki tarihte başlatıldığı ileri sürülerek, T24 İnternet Gazetesi’ndeki haberde MHP İlçe Başkanı Hasan Şimşek’e iftira atıldığı, küçük düşüren, aşağılayan ve hedef gösteren ifadelerle yer verildiği, bu nedenlerle Basın Meslek İlkeleri’ni ihlal edildiği savunulmuştur.

 UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR
Şikayet başvurusu şikayet edilen T24 Genel yayın Yönetmeni Doğan Akın’a hem e-mail hem posta ile gönderilmiş, posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir. Taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.
DEĞERLENDİRME VE SONUÇ
Şikayet edilen haberin konusu, 24 Eylül 2018 gecesi MHP İlçe Başkanı Hasan Şimşek’in, ilçede marangozluk yapan Bahri Atakul ile trafikte tartışması ve ardından gece karanlıkta ona saldırıp dövdüğü iddiasıdır. Bu olay güvenlik birimlerine intikal etmiş ve Hasan Şimşek hakkında adli soruşturma açılmıştır.
Olaydan 3 gün sonra haber ‘MHP Dalaman İlçe Başkanı, şehit babasını dövüp hastanelik etti’ başlığıyla T24 İnternet Gazetesi’nde yayınlamıştır. Şikayet konusu haberde olay tüm boyutlarıyla verilmiştir. Haberin flaşı şöyledir:

“Muğla’nın Dalaman ilçesinde, şehit babası Bahri Atakul (75), MHP İlçe Başkanı Hasan Şimşek tarafından dövüldü. Atakul, ‘Bana yapılan muamele insanlık dışı ve kendisini milliyetçi olarak ifade eden kişilere yakışmayan bir harekettir’ dedi. Şimşek ise kamyoneti ile giderken önüne aniden bisikleti ile çıkan Atakul’un kendisine el kol hareketi yaptığını, karanlıkta kim olduğunu bilmeden saldırdığını söyleyerek, ‘Kendileri ile şikâyetinden vazgeçmeleri ve özrümün kabulü için görüşmeye hazırım. Bir anlık gaflet oldu, üzgünüm” dedi.”  
Haberin bütünü içerisinde de olay tüm yönleriyle verilmiştir. Polise başvurup şikayetçi olan kişinin anlatımları ve suçlamaları kadar, suçlanan kişinin açıklamaları ve savunmasına da yer verilmiştir. Bu yönden Basın Meslek İlkelerine uygundur.
Ancak haberin başlıkta veriliş biçimi, okuyucunun algısını yönlendirecek bir üslup taşımaktadır. Haberde asıl trafikte tartışmayla başlayan ve şikayetle sonuçlanan olay arka palana düşerken, tarafların şehit babası ve parti başkanı oldukları öne çıkarılmıştır. Oysa objektif habercilik anlayışında asıl olayın, haberin diğer unsurlarının gerisine düşmemesi gerekmektedir.
Haberde, saldırıya uğrayan Bahri Atakul’un kolunda ve yüzünde aldığı darbelere bağlı ezilme ve kızarıklar olduğundan, gözlüğü ve protez dişinin kırıldığından söz edilmektedir.  Bu ifadelerden de Atakul’un hastaneye gittiği ve Adli Tabip raporu aldığı anlaşılmaktadır.. Ancak haberde yer alan ‘Çevredekilerin çağırdığı ambulansla hastaneye kaldırılan Bahri Atakul, Dalaman Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı’ ifadelerinin gerçek olmadığını söyleyen şikayetçinin haksız olduğunu söylemek için yeterli değildir.
Yaşlı bir insana karşı fiziksel şiddet kullanmanın tasvip edilemez olduğu açıktır. Ne var ki, Bahri Atakul’un şehit babası olduğu olaydan sonra ortaya çıkmıştır ve Hasan Şimşek tarafından olay anında bilinmemektedir. Haberi dikkatlice okumayan ve haberin başlığıyla özellikle ön plana çıkarılan unsurlarına yoğunlaşan bir okuyucunun, bu kritik noktayı yanlış anlaması mümkündür. Bu da şikayetçinin küçük düşürüldüğü, aşağılandığı ve eleştiri sınırlarının aşıldığı iddialarına haklılık kazandırmaktadır.
Netice olarak;
Basın Konseyi Yüksek Kurulu, T24 İnternet Gazetesi’nde yayınlanan ‘MHP Dalaman İlçe Başkanı, şehit babasını dövüp hastanelik etti’ başlıklı haberle ilgili şikayeti görüşmüş; yapılan oylamada oy çokluğu ile Basın Meslek İlkeleri’nin ‘Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez’ şeklindeki 4’üncü maddesinin ihlal edildiği;
Bu nedenle de T24 İnternet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın hakkında oy çokluğu ile ‘UYARI’ kararı verilmesini uygun görmüştür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın