BKYK KARARI 2018-33

REFERANS NO :    2018 – 33

ŞİKAYETÇİ :   Deniz ÇAKIR
                       Avukatları Mertay Kuğay ve  Barış Efe Şen

ŞİKAYET EDİLENLER:
1- Kanal Beyaz Televizyon Radyo Yay. San. ve Tic. A.Ş.
2- Pınar Ergüner (Beyaz Magazin programı sunucusu)
3- Sinem Yıldız (Beyaz Magazin programı sunucusu)
4- Canan Danyıldız (Beyaz Magazin programı sunucusu)
ŞİKAYET KONUSU:
Beyaz TV’de yaz sezonu boyunca ekrana gelen Beyaz Magazin programında şikayet edilen sunucular Pınar Ergüner, Sinem Yıldız ve Canan Danyıldız, 08.08.2018 – 09.08.2018 ve 13.08.2018 günleri, oyuncu Deniz Çakır ile gazeteci Cüneyt Özdemir’in aşk yaşadığını; oyuncunun bu nedenle oynadığı bir diziden çıkarıldığını iddia etmişlerdir.
Avukatları tarafından yapılan başvuruda, şikayetçi Deniz Çakır’ın ünlü bir oyuncu olduğu, televizyon dizilerinin önemli önemli kadın rollerinde başarılı oyunculuklara imza attığı, en son ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ dizisinde 3 sezon başrol oyuncusu olduğu ve geniş kitlelerce tanındığı savunulmuştur.
Temmuz ayında Deniz Çakır’ın erkek arkadaşı Güvenç Dağüstün ile gittiği barda eğlenirken, aynı işletemeye Yüksel Volkan’ın eğlenmeye geldiği kaydedilen başvuruda, “Yüksel Volkan adlı şahıs müvekkilin bulunduğu yerden özellikle geçerek kasti olarak rahatsızlık vermek istemiştir. Bunun üzerine Yüksel Volkan’ı müvekkil ve erkek arkadaşı Güvenç Dağüstün görmüşler ve kendisine şifahen birtakım açıklamalarda bulunmuşlar, ancak kesinlikle bir fiziksel temasta bulunmamışlardır” denilmiştir.
Bu olayla ilgili Yüksel Volkan’ın birkaç 20 Temmuz 2018 günü Gümüşlük Jandarma Karakol Komutanlığı’na giderek şikayet olduğu kaydedilen başvuruda, Deniz Çakır ve Güvenç Dağüstün’ün de 23  Temmuz 2018 günü aynı karakola gidip “Bahse geçen şahsa hiçbir sözlü veya fiziksel bir tavırda bulunmadım kendisi maksatlı olarak tarafıma asılsız suçlamalarda bulunmaktadır” diye ifade verdikleri anlatılmıştır. Başvuruda olayın bu haliyle Posta, Sözcü, Takvim gibi yüksek tirajlı gazetelerde ve internet haber sitelerinde haber olduğu, aynıca Aile Mahkemesi’nden Yüksek Volkan aleyhine 1 ay süreli koruma kararı aldırdıkları da belirtilmiştir.
Bu gelişmelerin ardından, Yüksel Volkan’ın karakola verdiği ifadeyi ‘Uçankuş’ üzerinden servis edildiği ve bu ifadede söylenenlerin gerçekmiş gibi Beyaz Magazin programında yayınlandığı belirtilen başvuruda, şöyle denilmiştir:
“Yüksel Volkan’ın, jandarmaya vermiş olduğu ifadede, müvekkilin Cüneyt Özdemir’le aşk yaşadığına yönelik, iftira mahiyetinde ve gerçek dışı açıklamalar bulunduğundan, sanki bu husus gerçekmiş gibi Beyaz Magazin isimli program vesilesiyle sunucusu ve yorumcuları Pınar Ergüner, Sinem Yıldız ve Canan Danyıldız tarafından açıklamalar yapılmış, direkt ‘Deniz Çakır evli Cüneyt Özdemir ile aşk yaşıyor’ yazısı ekrandan verilmiştir.
Beyaz Magazin programının, devam eden bölümlerinde, müvekkilin Whatsapp görüşmeleri olduğu iddia olunan ekran görüntüleri bile paylaşılmıştır. Canan Danyıldız isimli şahıs, söz konusu iftirayı “Bu hikâye yüzde yüz doğru. Yani Deniz Çakır ve Cüneyt Özdemir ilişkisi yüzde yüz” ifadeleriyle bizzat canlı yayınlanan programda ifade etmiştir.”
Yayının ilk günü olan 08.08.2018 tarihinde hem Uçankuş’a, hem de Beyaz TV’ye, karakolda verilen ifadenin iftira olduğu ve kamuoyunu yanlış yönlendirecek şekilde yayın yapılmaması için noterden ihtarname gönderildiği ve bunun muhataplara 10.08.2018 günü tebliğ edildiği belirtilen başvuruda, “Ancak devam eden günlerde, iftira mahiyetindeki iddialar gerçekmiş gibi yayınlar yapılmış, kamuoyu yanlış yönlendirilmiştir. Diğer haber kanallarının hepsi de Beyaz TV ve Uçankuş’u kaynak göstererek benzer haberler yapmışlar ve kamuoyunda bir aşk ilişkisi varmış gibi algı oluşturulmuştur” denilmiştir. Başvuruda şu ifadeler yer almıştır:
Deniz Çakır’ın kendi ifadesine itibar edilmemesi ve aleyhine üç farklı koruma kararı alınmış olan Yüksel Volkan isimli şahsın ifadesindeki asılsız ve temelsiz iftiraya itibar edilmesi ve bunun doğru addedilmesi nedeniyle, bu iftiranın Yüksel Volkan tarafından kötü niyetle ve kasten sızdırılması, ardından bu asılsız iftiranın tüm Türkiye’yle gerçekmiş gibi paylaşılmasının akabinde müvekkil Deniz Çakır’ın kişilik haklarının ihlal edilmiş olduğu kanaatindeyiz.  
Bu olaylar dizi sektöründe de birçok kişi tarafından da elbette ki konuşulmuştur. Deniz Çakır, 3 sezondur baş rol oynadığı ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ isimli dizinin kadrosundan da bir anda çıkarılmıştır…  Dizide 3 sezon boyunca başrol oynadığı tartışmasızdır. Bu bakımdan da yukarıda anlatılanlar muvacehesinde dizinin yapımcısı tarafından müvekkilin diziden çıkarıldığı şüphesizdir.
 Her ne kadar dizinin yapımcısının, müvekkilin iş hayatıyla özel hayatını ayırmadan bu şekilde bir karara varmış olması ayrı bir tartışma konusuysa da müvekkilin diziden çıkarılmış olmasının asıl nedeni Uçankuş, Beyaz TV, Pınar Ergüner, Sinem Yıldız, Canan Danyıldız tarafından geçtiğimiz süreç içerisinde gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerdir.”
Şikayet edilen yayına bir kişinin karakolda verdiği ifade tutanağı, gül resmi, Whatsapp fotoğrafı ve toplu çekilmiş olunan 4 kişilik bir fotoğrafın dayanak gösterildiği ve bunların hiç birinin somut delil olmadığı savunulan başvuruda, şöyle denilmiştir:
“Tutanak Yüksel Volkan’ın vermiş olduğu ifadedir, dolayısıyla şahıs elbette kendini koruyacağından, yalan beyanda bulunması dahi mümkündür. Kaldı ki bu şahıs aleyhine üç farklı kadın tarafından koruma kararı alındığı gibi, Cüneyt Özdemir de bu şahıs tarafından tehdit edildiğini tweetleri üzerinden açıklamıştır. Gül resmi ise tamamen mesnetsizdir: bir buket gülün üzerinde not bulunan bir gül demeti bulunmaktadır. Resimde başka hiçbir şey görünmemektedir. Bu resmin iftiraya kaynak olarak gösterilmesi temelsizdir. Whatsapp fotoğrafından neyin ne olduğu dahi anlaşılmamaktadır. Kaldı ki eğer iddia edildiği gibi ilgili resim müvekkilin yazışmalarını içermekteyse, bu husus özel hayatın gizliliğini ihlalden ayrı bir suçun konusudur. Toplu çekilmiş fotoğraf ise, arkadaş grubundan kalma bir fotoğraftır. Sunucu  Pınar Ergüner tarafından, kendilerine bizzat Yüksel Volkan tarafından yukarıda bahsettiğimiz gül, whatsapp ekran görüntüsü, fotoğraf ve müşteki ifade tutanağının gönderildiği canlı yayında ifade edilmiştir. Bunlardan asılsız çıkarımlarda bulunarak Yüksel Volkan’ın iftirasını gerçekmiş gibi canlı yayında yayınlamak elbette ki haksız fiildir.”
Başvuruda, bu yayınlarla ilgili Sulh Ceza Hakimliği aracılığı ile 51 internet sitesi için erişim engeli kararı aldırıldığı belirtilerek, “Almış olduğumuz mahkeme ve hakimlik kararlarına dahi riayet edilmemiş, çekilen ihtarlarla yanlış işlem yapılmakta olduğu ve buna devam edilmemesinin toplum açısından sağlıklı olacağı belirtilmişken, sırf reyting ve para uğruna; doğruluk, dürüstlük ve ahlak ayaklar altına alınmıştır” derilmiştir.
Bu olay nedeniyle birçok köşe yazarının Deniz Çakır’ın ‘özel hayatı nedeniyle diziden çıkarıldığını’ belirtikleri kaydedilen başvuruda, “Onurlu duruşlarını koruyan bu köşe yazarları, gerçekle bağdaşmayan bir cümlelik ifadeyi, sırf reyting, para ve tanınırlık uğruna bambaşka şekilde piyasaya sürmemiş, omurgalı duruşlarına sahip çıkmışlardır” ifadelerine de yer verilmiştir.
Başvuruda şikayet edilen Beyaz Magazin programı sunucuları Pınar Ergüner, Sinem Yıldız, Canan Danyıldız hakkında Basın Meslek İlkeleri’nin 4.,5. Ve 6’ncı maddelerini ihlalden karar alınması talep edilmiştir.
UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR
Şikayet başvurusu şikayet edilen Beyaz Magazin programı sunucuları Pınar Ergüner, Sinem Yıldız, Canan Danyıldız’a postayla iletilmiş ancak ‘Adresten ayrıldılar’ notuyla geri gelmiştir. Bunun üzerine Beyaz TV Program Müdürü Cihat Zembat’a gönderilmiş ve ’alındı’ belgesi gelmiştir. Ancak muhatap, süresinde herhangi bir yanıt vermemiş, taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.
DEĞERLENDİRME VE SONUÇ
Şikayetçi ünlü bir dizi oyuncusu, şikayet edilen de ulusal yayın yapan bir televizyon kanalındaki magazin programıdır. Program sunucuları 08.08.2018 – 13.08.108 tarihleri arasındaki programlarında üst üste şikayetçinin yine ünlü bir gazeteciyle aşk yaşadığını gündeme getirmişler ve çeşitli yorumlarda bulunmuşlardır.
Başvuru dilekçesinden de anlaşılacağı gibi şikayetçi Deniz Çakır, sevgilisiyle Bodrum tatilinde gittiği barda, Yüksel Volkan adlı kişiyle sorun yaşamıştır. Volkan olaydan birkaç gün sonra jandarma karakoluna gidip onlar hakkında şikayetçi olmuş, Deniz Çakır ve sevgilisi de haklarındaki bu şikayet nedeniyle karakola davet edilmiş ve ifadelerini vermiştir. Volkan Yüksel’in ifadesinde olayın nedenini anlatırken oyuncu Deniz Çakır’ın televizyoncu Cüneyt Özdemir ile aşk yaşadığını söylediği anlaşılmaktadır. Olayın güvenlik ve adli boyutunun hangi safhada olduğu bilinmemektedir, zaten konumuz dışındadır.
Temmuz ayında meydana gelen bu olaydan bir süre geçtikten sonra Yüksel Volkan’ın karakolda verdiği ifade tutanağı; Deniz Çakır’ın doğum gününde Cüneyt Özdemir’e gönderdiği söylenen bir buket gülün fotoğrafı; ikisini aynı karede gösteren fotoğraf ve Whatsaap mesajı olduğu söylenen bir fotoğraf, iddiaya göre Yüksel Volkan tarafından, irtibatlı olduğu basın mensuplarına göndermiştir.
Şikayet edilen magazin programı sunucuları da servis edilen ifade tutanağındaki ‘Deniz Çakır, gazeteci Cüneyt Özdemir ile aşk yaşıyor’ cümlesini almış, çeşitli yorumlarla üç gün yayın yapmıştır. Oyuncu Deniz Çakır’la husumeti bulunan bir kişinin servis ettiği bir ifade tutanağı, doğum gününde gönderildiği söylenen bir buket gülü, ikilinin de yer aldığı bir grup fotoğrafını da kanıt olarak sunmuşlardır.
Şikayete konu program formatı gereği, magazin haberlerinin yanında dedikodularının da yapıldığı bir programdır. Sinema ve dizi oyuncuları, şarkıcılar ve magazin figürü haline gelen kişilerin ne yaptıkları, kiminle nereye gittikleri, nerede eğlendikleri, ilişkileri gündeme getirilir. Ünlü bir dizi oyuncusu olan şikayetçinin adının karıştığı ve güvenlik birimlerine intikal eden bir olayın da gündeme getirilmesi doğal karşılanmalıdır.
Ancak bu yapılırken gazetecinin uyması gereken kurallar ve etik gözden uzak tutulmamalıdır. Öncelikle, servis edilen bilgi ve belgelerin gerçekliğinden ‘şüphe’ duyulmalı, soruşturulup doğruluğuna emin olunmadan bilgi ve belgelerin kullanılmaması esastır. Bir suçlama varsa, suçlananın da görüşü alınmalı, tek yanlı haber yapılmamalıdır.
Oysa şikayet edilen magazin programı sunucuları, gerçek olup olmadığını araştırmadan şikayetçiyle husumetli kişinin servis ettiği ifade tutanağından yola çıkarak, hayali yorumlarla üç gün yayın yapmıştır. Suçlanan tarafın aynı güvenlik biriminde verdiği ifade tutanağı elde etme ve onların da söylediklerini öğrenme çabasında bulunulmamıştır. Soruşturmanın gizliliği nedeniyle tutanağa ulaşamasalar bile kolayca ulaşabilecekleri suçlanan kişileri de arayıp ‘Siz ne diyorsunuz? İfadenizde ne dediniz?’ diye sorup, onların görüşlerine de yer verme sorumluluğunu duymamış, tek yanlı yayın yapmıştır.
Şikayetçinin üç yıldır başrolde oynadığı diziden bu yayınlar nedeniyle çıkarılıp çıkarılmadığı bir yana, evli bir kişiyle aşk yaşadığı iddia edilerek küçük düşürüldüğü; bir kişinin ortaya attığı iddianın soruşturulup doğrulatılma yükümlülüğünün yerine getirilmediği ve sadece belli amaçla servis edilenle yetinildiği görülmektedir.
Açıklanan bu nedenlerle Beyaz Magazin programında şikayet konusu yayınlarda Basın Meslek İlkeleri’nin ‘Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez’ şeklindeki 4’üncü maddesi
‘Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmadan yayınlanamaz’ şeklindeki 6’ncı maddesinin ihlal edildiği sonucuna OYBİRLİĞİ ile varılmıştır.
Sonuç olarak Beyaz Magazin programı sunucuları Pınar Ergüner, Sinem Yıldız, Canan Danyıldız hakkında OYBİRLİĞİ ile ‘kınama’ kararı verilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın