BKYK KARARI 2018-24

REFERANS: 2018- 24

ŞİKAYETÇİ: İlknur ÇAMUR

ŞİKAYET EDİLEN:  Metin MUTANOĞLU (Anadolu Ajansı Genel Yayın Yönetmeni)

ŞİKAYET KONUSU:
Anadolu Ajansı tarafından 24 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan, Samsun’da yapılan bir uyuşturucu operasyonuyla ilgili haber, birçok gazete ve internet haber sitelerinde yayınlanmıştır. Haberde, tutuklanan şüpheli 35 yaşındaki Gökhan Çamur’un adının açık olarak yazılması üzerine annesi İlknur Çamur şikayette bulunmuştur.
Şikayet edilen ‘Samsun’da uyuşturucu operasyonu’ başlıklı haberde, polisin yaptığı operasyonda gözaltına alınan şüphelinin tutuklandığı belirtilerek şöyle denilmiştir:
“İl Emniyet müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Gökhan Çamur’un elinde bulunan sentetik uyuşturucuyu piyasaya süreceği bilgisi üzerine çalışma başlattı.
Çamur’un bulunduğu aracı, İlkadım ilçesi Reşadiye mahallesinde durdurmak isteyen ekipler, yaya olarak kaçmaya çalışan şüpheliyi kovalamaca sonucu yakaladı.
Ekipler, araçta yaptıkları aramada paketler halinde 800 gram sentetik uyuşturucu, iş yerinde de 753 paket kaçar sigara ele geçirdi.
Şüphelinin Yenidoğan Mahallesi’nde bir evin tuvalet boşluğunda sakladığı 104 gram sentetik uyuşturucu da bulundu.
 Gözaltına alanın ve emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen zanlı tutuklandı.”
Haberde adı geçen Gökhan Çamur’un annesi İlknur Çamur, şikayet başvurusunda oğlunun adının rumuzlu yazılması gerektiğini; bunun yapılmayıp kişilik haklarının ihlal edildiğini savunmuştur.

Başvuruda, “Samsun da oğlum Gökhan Çamur (35) tutuklanmasıyla ilgili Anadolu Ajansı açık ismiyle haber yapmıştır, ismini rumuz olarak vermemiştir oğlumun kişilik hakları ihlal edilmiştir basın meslek ilkeleri kapsamında gereğinin yapılmasını rica ederim” ifadelerine yer verilmiştir.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR
Şikayet başvurusu Anadolu Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu’na hem e-mail, hem de postayla iletildi.
Bildirimin yapıldığına ilişkin ‘alındı’ belgesi geldi. Ancak muhatap, süresinde herhangi bir yanıt vermedi, taraflar arasında uzlaşma sağlanamadı.
DEĞERLENDİRME VE SONUÇ
Şikayet konusu haber, uyuşturucu ticareti gibi hem gençlik için büyük tehlike olan; hem de toplumun geleceğini tehdit eden önemli bir sorunla ilgilidir.
Uyuşturucu ticareti yapmakla suçlanan ve polisin takibinde olan kişi, operasyon sonucu yakalanmış; emniyetteki işlemlerin ardından sevk edildiği adliye tutuklanmıştır.
Haberin dayandığı olay, kişinin gözaltına alındığı, tutuklandığı gerçektir; haberde herhangi bir yanlıştan söz edilmemektedir. Uyuşturucu gibi önemli bir konu toplumu yakından ilgilendirmektedir. Bu haberin yayınlanmasında şüphesiz kamusal yarar bulunmaktadır.
Şikayet başvurusunda da bunlarla ilgili herhangi bir itiraz bulunmamaktadır. Şikayetçi, sadece tutuklanan oğlunun adının açık yazılmasının, kişilik haklarının ihlal edildiğini savunmaktadır.
Oysa haberde adı geçen ve uyuşturucu ticareti gibi önemli bir konuda suçlanan Gökhan Çamur, polis tarafından gözaltına alınmakla kalmamış, sevk edildiği adliyede hakim huzuruna çıkarılıp tutuklanmıştır. Suçlu olup olmadığı elbette yargılama sonunda ortaya çıkacaktır.
Tutuklanan kişinin adının özel durumlar hariç rumuz olarak yazılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Söz konusu kişi 35 yaşındadır yani reşittir; adının rumuz olarak yazılmasını gerektirecek özel durumu da görülmemektedir. Uyuşturucu ticareti olaylarında tutuklananların adlarının açık yazılması basında yaygın bir uygulamadır.
Haberde peşinen suçlu olarak gösterilmedikçe tutuklanan kişinin adının açık yazılmasında etik açıdan herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aksi halde kişilerin adlarının, davalar kesinleşinceye (Yargıtay aşaması tamamlanana) kadar rumuz olarak yazılması zorunlu olacaktır. Üstelik şikayet konusu haberde adı geçen Gökhan Çamur’a ‘suçludur’ denilmemiş, herhangi bir yorum yapılmadan gözaltına alınıp tutuklandığı yazılmış, objektiflik ilkesi gözetilmiştir.
Açıklanan bu nedenlerle Basın Meslek İlkeleri’nin ihlali söz konusu değildir.
Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Anadolu Ajansı hakkında yapılan şikayet başvurusunu görüştü, oy çokluğuyla ‘şikayetin yersizliği’ kararı aldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın