BKYK KARARI 2018-07

REFERANS: 2018- 7

ŞİKAYETÇİ:
  TMMO Mimarlar Odası Ankara Şubesi avukatları Gökçe Bolat ve Revşan Deniz Yıldırım Çobanoğlu

ŞKİYAT EDİLEN: Sabah Adana Güney Gazetesi yazarı Ersin Ramoğlu.

ŞİKAYET KONUSU:

Sabah Adana Güney Gazetesi’nde 29.01.2018 tarihinde ‘Ersin Ramoğlu- Güncel’ köşesindeki ‘Afrin fatihi Erdoğan işi bitirdi’ başlıklı yazıda Mimarlar Odası için ‘terör sevici’ ve ‘düşman yandaşı’ ifadesinin kullanılması.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi avukatları Gökçe Bolat ve Revşan Deniz Yıldırım Çobanoğlu yaptıkları başvuruda, yazar Ersin Ramoğlu’nun ‘Afrin fatihi Erdoğan işi bitirdi’ başlıklı yazısında, ‘asılsız iddialarla kurumu hedef alıp mesnetsiz suçlamalarda bulunduğunu’ savunuldu.

Başvuruda, şikayet edilenin yazıda “Gelelim CHP’ye, o artık iyileşmesi imkansız bir milli tehlike. En az FETÖ kadar… Hatta PKK kadar büyük bir tehlike. CHP, PYD için ‘terörist değil’ demişti. PKK ve FETÖ’ye toz kondurmayanlar, Mehmetçikle omuz omuza savaşan ÖSO’yu terörist ilan etti. Bunlar 15 Temmuz darbe teşebbüsünü bastıran kahramanlara da ‘militan’ demişti. Türkiye düşmanlarının yandaşı olan Türk Tabipler Birliği ile Mimarlar Odası’nın terör seviciliği de öyle” denildiği belirtildi.
Bu yazıda bir meslek kuruluşu olan Mimarlar Odası’nı hedef aldığı kaydedilen başvuruda; ‘terör örgütlerine destek vermek’ ve terör sevici’ ifadelerinin dayanaktan yoksun ve ağır saldırı olduğu savunuldu.

Basının olaylarla ilgili eleştiri, görüş ve değer yargısı bildirebileceği, ancak söylenenin gerçek olup olmadığına ve zararlandırıcı amaçla yazılıp yazılmadığına bakılması gerektiği kaydedilen başvuruda, “Dayanaktan yoksun, mesnetsiz köşe yazısıyla müvekkil hedef gösterilmiş, habercilik ve eleştiri sınırları aşılmıştır” denildi.
Başvuruda, Basın Meslek İlkeleri’nin 3.,4. ve 6. maddelerine göre şikayet edilen yazar Ersin Ramoğlu hakkında işlem yapılması talep edildi.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR

Sabah Adana Güney gazetesi yazası aynı zamanda yöneticisi olan Ersin Ramoğlu’na şikayet başvurusuyla ilgili bildirim hem mail, hem posta ile ulaştırıldı, ‘alındı’ belgesi geldi. Şikayet edilen süresinde iddialara herhangi bir cevap vermedi, taraflar uzlaşma talebinde de bulunmadı.

Şikayet konusu yazı, Sabah Gazetesi’nin bölge eki olan Sabah Adana Güney ekinde yayınlanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 20 Ocak günü Afrin’e başlattığı ve 54’üncü günde devam etmektedir. Yazar harekatın 9’uncu gününde kaleme aldığı yazısına, ‘Afrin fatihi Erdoğan işi bitirdi’ başlığını koymuştur.
 Yazının araları yıldızlarla ayrılan şu üç bölümden oluştuğu görülmektedir:
Birinci bölümde Suriyelilere yardım edeceklerini söyleyerek, ‘üç semavi dinin buluştuğu’ Hatay’a gelen yabancı yardım kuruluşları ve sivili toplum örgütlerinin başka amaçları olduğu ileri sürülmüş ve 15 Temmuz darbe girişimi de konu edilmiştir.

İkinci bölümde, ‘kapatılan FETÖ’cü derneklere para akıtan Amerikan yardım kuruluşları… yabancı ajanlar… Türkiye’yi işgal planın parçası olarak Afrin’in ilhak ve tahkim edilmesi’ anlatılmış ve  ‘Ama oyunu Afrin fatihi Erdoğan bozdu’ denilmiştir.

Üçüncü bölümde ise “Gelelim CHP’ye, o artık iyileşmesi imkansız bir milli tehlike. En az FETÖ kadar… Hatta PKK kadar büyük bir tehlike. CHP, PYD için ‘terörist değil’ demişti. PKK ve FETÖ’ye toz kondurmayanlar, Mehmetçikle omuz omuza savaşan ÖSO’yu terörist ilan etti. Bunlar 15 Temmuz darbe teşebbüsünü bastıran kahramanlara da ‘militan’ demişti. Türkiye düşmanlarının yandaşı olan Türk Tabipler Birliği ile Mimarlar Odası’nın terör seviciliği de öyle” denilerek şikayet konusu olan suçlamalar yer almıştır. Bu bölüm, eski Musul Konsolosu ve  CHP’li Öztürk Yılmazın kendi hatası yüzünden IŞİD’e esir düştüğü, yaptığı açıklamalarıyla Türkiye’yi savaş suçlusu ilan etmek isteyen FETÖ ve ABD’ye yardım ettiği, CHP’nin milli tehlike olduğu yazılıp, “Ya Cumhurbaşkanı? Burseya Dağı’nın ve Afrin’in fatihi o” ifadesiyle son bulmuştur.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ

Şikayet bir köşe yazısıyla ilgilidir. Köşe yazarının, her ne kadar yazılarında objektif olması beklense de şart değildir. İnandığını savunabildiği gibi, başka saikle inanmadığını da yazabilir. Ilımlı ve makul olup nezaket sınırlarında üslup kullanabileceği gibi; sarsıcı ve hatta kaba üslup da kullanabilir. Bu kendisini ve okuyucusunu ilgilendirir.

Ancak şikayete konu olan yazıda ‘Türkiye düşmanlarının yandaşı olan Türk Tabipler Birliği ile Mimarlar Odası’nın terör seviciliği de öyle’ifadesi sorunludur.

Binlerce üyesi olan bir meslek kuruluşuna açıkça ‘terör sevici’ ve ‘düşmanların yandaşı’suçlaması yapılmıştır. Bu suçlamanın delili ve dayanağı yazıda yoktur. Eleştiri sınırları aşılmış, bir meslek kuruluşu suçlu ilan edilmiş, aşağılanmış, saygınlığı hedef alınmıştır.
Bu nedenle şikayet konusu yazının Basın Meslek İlkeleri’nin “Kamusal bir görev olan gazetecilik, ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez” şeklindeki 3″üncü maddesine,
“Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” 
şeklindeki 4’üncü maddesine,
“Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez”şeklindeki 10’uncu maddesine aykırı olarak değerlendirilmelidir.
Basın Konseyi Yüksek Kurulu şikayet başvurusunu görüşmüş Basın Meslek İlkeleri’nin 3 maddesini ihlalden Ersin Ramoğlu hakkında oybirliğiyle ‘kınama’ kararı almıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*