BKYK KARARI 2018-01

REFERANS: 2018- 1

ŞİKAYETÇİ: Dr. Orhan Yücel (Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Uzmanı)

ŞİKAYET EDİLEN: Bigman ÇAKMAN (www. Gunaydınkocaeli.com internet sitesi Yayın Yönetmeni)

ŞİKAYET KONUSU:

Kocaeli Günaydın gazetesinin www.gunaydinkocaeli.com internet sitesinde 9 Aralık 2017 tarihinde ‘Araştırma Hastanesi’yle ilgili ŞOK İDDİALAR’ başlıklı haber.
Yukarıdaki başlık ve “Pankreas kanseri olan annesini Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götüren bir okurumu yaşadığı olayları gazetemize ileterek yardım istedi’ spotu verilen haberde, ‘İşte okurumuzun gazetemize ilettiği mesaj ara başlığı altında şu ifadeler yer alıyor:

Bir süredir pankreas kanseri tedavisi gören N.K.’nın Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Dr. Orhan Yücel’in sorumsuzluğu yüzünden başına gelenler adeta yürek burktu’, ‘…. Dr. Orhan Yücel’in söylediği sözler ve tavırları adeta şok etkisi yarattı’, Annem (hasta) saat 15.00’te kliniğe götürüldü’,  ‘Dr. Orhan Yücel kan tahlili ve USG istemiş -Hastalar bitmeden getirin, hastalar bitti mi çıkar giderim- demiş’, ‘Saat 15.30’da nefroloji polikliniğine geldiğinde doktorun çıktığı bilgisi alınmış bu yüzden hastamıza bakılmamıştır’, ‘Kan alma biriminde çalışan hemşireler kan alırken hastamızı aşırı zorlamış, bir çok yerinden kan alma denemeleri sebebiyle hastamızın canını çok yakmış’, ‘Bağırıp zaten bilinci zor olan hastamı daha da kötüleştirmişler.’

ŞİKAYET BAŞVURUSU:

Haberde adı geçen Dr. Orhan Yücel, Basın Konseyi’ne yazılı şikayette bulunarak, haberin hiç araştırılmadan yapıldığını, ‘Dr. Orhan Yücel’in sorumsuzluğu yüzünden’, ‘Dr. Orhan Yücel’in söylediği sözler ve tavırlar şok etkisi yarattı’ifadeleriyle kişilik haklarını ve mesleki saygınlığını zedeleyici, sübjektif yorumlar yapıldığını, kendisine hakaret edildiğini ileri sürdü. Haberde anlatılanların gerçek olmadığını hastane kayıtlarının gösterdiğini belirten ve bu fotokopileri gönderen şikayetçi “Hasta ihbar mektubunda iddia edilen tarih ve saatte tarafımca muayene edilmiştir. Saatler ve hatta tarih bilgisi yanlıştır. Küçük bir araştırma ile gerçek olup olmadığı anlaşılabilecekken, bu araştırma yapılmayıp kişilik haklarıma açık bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Asılsız ihbara dayalı haber internet sitesinde yayımlanmaya devam etmektedir” diyerek, Basın Meslek İlkeleri’nin ihlal edildiğini savundu.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR

www.gunaydınkocaeli.com internet sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Bigman Çakman’a şikayetçi Dr. Orhan Yücel’in başvurusu hem posta ile hem e-mail ile ulaştırıldı. Teslim 27 Aralık 2017’de yapıldı ve alındı belgesi geldi. Bigman Çakman ile telefonla birkaç kez irtibat kuruldu. Yanıt beklendiği iletildi, kurula bizzat katılabileceğini de hatırlatıldı. Ancak verilen sürede yanıt gelmedi.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ

Kocaeli Günaydın gazetesinin www.gunaydinkocaeli.com internet sitesinde yer alan Araştırma Hastanesi’yle ilgili ŞOK İDDİALAR’ başlıklı haber, ‘bir okurun söyledikleri’ denilerek yapılmıştır. Okurun adı verilmemiş, hastanın da adı rumuz olarak gösterilmiştir. 
Haberde yer verilen iddiaların şikayetçinin kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu açıktır: kendisinin “sorumsuzluğu” yüzünden bir hastasının acı çektiği ve bir doktor olarak üzerine düşen gerekli işlemleri yapmadığı öne sürülmektedir. Bu iddiaların şikayetçinin mesleki saygınlığı bakımından rencide edici, bu bakımdan da onu küçük düşürücü olduğu açıktır.
Haberde aktarılan iddiaların doğru olup olmadığını, diğer bir deyişle, “maddi gerçeği” tespit etmek Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun değil, adli mercilerin görevidir. Yüksek Kurulun incelemesi, haberin hazırlanmasında ve verilmesinde Basın Konseyi’nce ilan edilen Basın Meslek İlkeleri’ne uygun davranılıp davranılmadığını incelemektir. 

Bu noktada dikkati çeken husus, meçhul okuyucu tarafından iletilen iddiaların doğruluğunu araştırmak için en küçük bir araştırmanın yapılmamış olduğudur. İddia sahibinden herhangi bir belge istenmemiş, adı açık açık yazılıp suçlanan doktorun ya da hastanenin görüşüne hiçbir şekilde başvurulmamıştır. Bu bakımdan, gazeteciye düşen “şekli gerçeği araştırma yükümlülüğünün’ tümüyle göz ardı edildiği açıkça anlaşılmaktadır.

Şikayetçinin mesleğine aykırı davrandığını iddia eden fakat gerçekliği hiçbir şekilde teyit edilmemiş ve teyit edilmeye de çalışılmamış bir haberin söz konusu olduğu düşünüldüğünde, şikayetçiye geçerli bir sebep olmaksızın mesleki kusur atfeden değerlendirmelerin eleştiri sınırı içerisinde değerlendirilemeyeceği de ortaya çıkmaktadır. 

Bu bakımdan şikayet konusu haber, Basın Meslek İlkeleri’nin ‘Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez’şeklindeki 4’uncu maddesine ve ‘Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olunmaksızın yayınlanamaz’ şeklindeki 6’ıncı maddesine aykırı olarak değerlendirilmiştir.
Sonuç olarak, uyarı cezasını yeterli gören azınlık görüşüne karşılık, oyçokluğu ile wwwgunaydınkocaeli.com internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Bigman Çakman hakkında ‘kınama’ kararı verilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın