BASIN ŞEHİDİ ABDİ İPEKÇİ’Yİ ÖZLEMLE ANIYORUZ 

Basınımızın unutulmaz ismi, Milliyet gazetesinin efsane genel yayın yönetmeni Abdi İpekçi’yi, karanlık odaklar tarafından katledilişinin 43’üncü yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.

O, ilkeli ve dürüst gazetecilikten ödün vermedi, hep halkın gerçekleri öğrenmesini önceledi. Evrensel gazetecilik ilkelerini uygulayarak  ‘Abdi İpekçi ekolünü’ yarattı, getirdiği yeniliklerle Türk basınına damgasını vurdu. Yönettiği gazeteyi ülkenin en güvenilir gazetesi yaptı.

Abdi İpekçi, basında sağduyunun sesiydi. Demokrasinin, ifade ve basın özgürlüğünün yılmaz savunucusuydu.  Sadece ülkesinde değil, yurt dışında da tanınan ve uluslararası basın meslek kuruluşlarında görev alan ünlü bir gazeteciydi.

Halkın gerçekleri öğrenmesinden korkan karanlık odaklarca hedef seçilen Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979 günü alçakça düzenlenen suikastta, sefil bir tetikçinin kurşunlarıyla yaşamdan koparıldı. Suikastın azmettiricisi ve planlayanları, aradan geçen bunca yılda maalesef ortaya çıkarılamadı, İpekçi suikastındaki sis perdesi aydınlatılmadı. 

Abdi İpekçi’yi unutmadık, unutmayacağız. 

BASIN KONSEYİ 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*