BASIN KONSEYİ, ÇEŞME’DE MEDYANIN SORUNLARI TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

KILIÇDAROĞLU: MEDYANIN 9 TEMEL SORUNU VAR, HEPSİNİ ÇÖZECEĞİZ

TÜRENÇ: İKTİDARA SESLENİYORUZ, MEDYANIN ÜZERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN

İZMİR- Basın Konseyi’nin, İzmir Çeşme’de basının sorunları beklentiler konulu , özel bir toplantı düzenledi. Geniş katılımlı toplantının konuğu olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da konuştu ve soruları yanıtladı. Sosyal medya için düzenleme girişimlerine değinen Kılıçdaroğlu medyanın 9 temel sorununu dile getirdi, bunların çözümünde ümitsiz olunmaması gerektiğini, otoriterleşen yönetimin ilk kez demokratik bir yolla gönderileceğini söyledi. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç de medyanın kodlarıyla daha oynanmamasını gerektiğini belirterek, “İktidara sesleniyoruz, medyanın üzerinden ellerinizi çekiniz” dedi.

Çeşme Boyalik Beach Hotel’de düzenlenen Basın Konseyi Özel Toplantısı’nda ilk konuşmayı yapan Pınar Türenç, Basın Konseyi 35 yıla yakın süredir iletişim ve basın özgürlüğü ile medya etiğini yaşatabilmek için çalıştığını söyleyen Pınar Türenç, “İletişim özgürlüğünü darbe aldığı son yıllarda, hep beraber mücadelemizi yapmak zorunda olduğunu yinelemek istiyorum” dedi.

Medyanın yüzde 95 inin iktidarın  kontrol altında tutulmasının yakıcı olduğunu, medyanın kodlarıyla oynanması gerektiğini belirten Pınar Türenç, medyanın hiçbir demokratik ülkede benzerine rastlanmayan müdahaleler yaşadığını söyledi. Bu yoğun baskı kıskacında halkın haber alma hakkının da yok sayıldığı gerçeği ile karşı karşıya bulunulduğunu belirten Türenç, “Medya grupları el değiştirirken, oysa tirajlar hedeflenen oranda yükselmedi. Bu garabet modelde kamu kaynaklarıyla el değiştiren gazeteler küçüldü, televizyonların izlenirliği azaldı. Bu antidemokratik uygulama, bize şu gerçeği bir daha yaşattı. Baskı altında olan toplumlar, önünde sonunda  başkaldırırlar. Okuyucunun isyanı da gazeteleri almayıp, sunulana güvenmeyip, ekrana sırtını dönmesidir” dedi.

Pınar Türenç, sayıları giderek azalan bağımsız gazete ve televizyonları susturmaya çalışıldığına dikkati çeken Türenç, “Siyasi güç, ekonomik ve siyasi baskısını giderek yükselterek, korku, baskı, yıldırma yolunu uyguluyor. Yasa tanımaz RTÜK ile BİK, iktidarın sopası olma görevlerini  basın üzerinde kabul edilemez şekilde sürdürmekte. Eleştirel gazetecilik yapan gerçek gazeteciler için açılan davalar ve cezalar da dağlar gibi” diye konuştu.

Sosyal medyayı zapturapt altına almak için düzenleme çalışmaları yapıldığını kaydeden Başkan Türenç, böyle bir yasal düzenlemenin şeffaflık çerçevesinde, gerçeğin yayılması, iletişim özgürlüğü çerçevesinde ayrımcılık yapılmadan konunun masaya yatırılmasını istedi. Türenç şöyle dedi:
“Son yıllarda nefes alınan mecra olarak büyüyen  sosyal medyayı kullananlara yeni düzenleme  gündemde. Cumhurbaşkanının  işaret ettiği ve emir olarak nitelenen ‘Sosyal medyayı beğenmiyorum’  cümlesinin, yeni yasa hazırlığını hızlandırdığını anlıyoruz. Kutuplaşmanın bu alanda da büyüdüğü ülkemizde, gazeteciliğe hiza vermeyi görev edinenlerin, ekim ayında Meclis’e yeni bir sosyal medya yasa tasarısını getireceği anlaşılıyor. Diyanet İşleri Başkanı’nın bile bu durumdan vazife çıkardığına tanıklık ediyoruz. Diyoruz ki medyanın üzerinden ellerinizi çekiniz.”

Pınar Türenç, Basın Konseyi’nin tek isteğinin düşünceyi ifade ve gerçeği yayma özgürlüğüne saygılı bir düzene kavuşması olduğunu belirterek, “Bunu da el birliği ile mücadele sonucu kazanacağız” dedi. Türenç, Basın Konseyi’nin bu toplantının diğer parti liderleriyle de devam etmesini istediklerini söyledi.

KILIÇDAROĞILU’NUN KONUŞMASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yaptığı konuşmada, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in dile getirdiği sorunlarda haklı olduğunu belirterek, basın ve ifade özgürlüğünün yanı sıra Anayasanın da askıya alındığını söyledi.

Medyanın bugün 9 temel sorunu olduğunu belirten Kılıçdaroğılu, bunları şöyle sıraladı:

Birinci sorun medya patronları iktidarın baskısı altında İkinci sorun Basın İlan Kurumu’nun iktidarın beğenmediği medya kuruluşlarını cezalandırma yöntemini uygulaması. Üçüncü sorun RTÜK’ün televizyonlara baskı aracı olarak kullanılması Dördüncü sorun, yargı yoluyla gazeteciler cezalandırılıyor, evleri basılıyor, gözaltına alınıyor, bir de yargı doğru habere yasak getirme aracı olarak kullanılıyor. Beşinci sorun Basın İlan Kurumu şişirilmiş tirajlara göre resmi ilan dağıtıyor ve devlet soyuluyor. Bu soygunu göz yumanların bu soygunun ortaklarıdır. Fuat Oktay da duysun. Altıncı sorun kamu kurumlarının reklamları Saray’ın talimatıyla havuz medyasına aktarılıyor. Yedinci sorun TRT, bağımsız yayın yapmıyor. 15 Temmuz sonrası Saray’da yapılan toplantıda ben şikayet edince bir kez TRT’ye çıkabildim, bir daha çıkarılmadım. Sekizinci sorun gazetecilere yönelik fiili saldırılar. Bu yaralama, tehdit ve silah kullanma şeklinde yaşandı, iktidara yakın odakların kulaklarına fısıldanarak yapılıyor, saldırganlar ya serbest kalıyor ya da takibe bile alınmıyor. Dokuzuncu sorun, iktidara destek verirsen bu sorunlarla karşılaşmıyorsun. Reklam yağıyor ve iyi para kazanıyorsun.”

İktidarın kontrolündeki medyanın kamuoyu oluşturamadığın, gazetelerin satmadığını ve televizyonların izlenmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu gazetelerin manşetleri Saray’da atılıp gönderiliyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin bu sorunlardan kurtulacağını belirterek, “Otorotider bir yönetim ilk kez demokratik bir yolla gönderilecektir. İktidar süresini uzatmak için sosyal medya için yeni RTÜK’ler kurabilir ama, Anadolu’da ‘Zalimin zulmü artsın ki gitmesi çabuk olsun’ derler. Tren raydan çıktı, bunlar gidecek” dedi.

Toplantıda, Basın Konseyi önceki Başkanı Oktay Ekşi, aralarında TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un da bulunduğu Yüksek Kurul üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyar, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, milletvekilleri ve İzmir medyasından çok sayıda basın mensubu katıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın