AKP’NİN FOX TV’YE YAPTIĞI UYGULAMAYI PROTESTO EDİYORUZ 

Anayasa güvencesinde olan ifade ve basın özgürlüğünü bir türlü içselleştiremeyen; medya mensupları arasında ayrımcılık yapan iktidar partisi AKP, yeni bir skandala imza atmıştır.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kamuoyunda tartışılan açıklamasıyla ilgili soru soracağını öğrendiği FOX muhabiri Barış Kaya’nın alınmaması talimatını vermiştir. AKP genel merkezinde MKYK sonrası yapılan basın toplantısına alınmayan Barış Kaya, FOX TV’nin Cumhurbaşkanlığı ve AKP’yi takip etmekle görevli akredite muhabir olduğu halde böyle bir ayrımcılığa maruz kalmıştır.

Yaşanan bu olayla, gazetecilerden basın toplantısında soracakları soruların önceden alındığı ve beğenilmeyen soruların sorulmasına uzun süredir izin verilmediği açıkça ortaya çıkmış; sansürün hangi boyutlara ulaştığı, çıplak gözle görülmüştür.
 
Demokrasinin ve basın özgürlüğünün olduğu hiçbir ülkede, böyle bir uygulamaya asla izin verilmez.

FOX TV’ye yapılan, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı, ifade ve basın özgürlüğünün ağır ihlalidir.

AKP genel merkezinde meydana gelen ve her sahada alışkanlık halini alan bu kabul edilemez uygulamalara, başta İletişim Başkanlığı ile tüm ilgili ve yetkililerin son vermesini yeniden talep ediyoruz.

Basın Konseyi olarak, FOX TV muhabirine yapılan uygulamayı protesto ediyor; iktidarı ve siyasileri de halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğüne saygılı olmaya bir kez daha davet ediyoruz. 

BASIN KONSEYİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*